Ma van advent első vasárnapja, ez az időszak karácsonyig tart. Advent első vasárnapján gyújtják meg a keresztények az adventi koszorú első gyertyáját: a katolikus hit szerint az első lila gyetyát, mely a bűnbánat, megtérés jelképe. Hagyományosan az adventi koszorút három lila és egy rózsaszín gyetya díszíti: utóbbi a közelgő ünnep szimbóluma.
2011. november 27., 11:582011. november 27., 11:58
2011. november 28., 12:362011. november 28., 12:36
Színes szalagok, festék, toboz és narancs: a koszorú díszei
A karácsonyt megelőző várakozás időszaka az advent – mondta Hajdú János, katolikus esperes, így ebben az időszakban kell igazi bűnbánatot tartani és felkészülni tiszta szívvel az ünnepre. Régen az adventi böjti idő alatt tiltották a zajos mulatságokat és az ünnepélyes házasságkötéseket, a böjtölés hagyománya azonban 20. század közepén eltűnt. Ami megmaradt és egyre elterjedtebb, az az adventi koszorú készítése, de van aki előre elkészített koszorút vásárol. A virágárusok már november elején elkészítik a díszes koszorúkat, amire a gyertyákon és szalagokon kívül más díszek is kerülnek.
Hajdú János elmondta: az igazi adventi koszorút három lila és egy rózsaszín gyertya ékesíti. A lila szín a keresztény hagyományban a bűnbánat színe, az adventi időszakban ugyanis önmegtartóztatással, bűnbánattal készülnek a keresztények a közelgő karácsonyra. A négy vasárnapból a harmadik azonban kis szünetet jelent az önsanyargatás közepette, ekkor a küszöbön álló ünnep fölött érzett öröm kerül előtérbe. Ezt fejezi ki a rózsaszín gyertya.
A hagyományostól eltérő koszorú egyre nagyobb teret hódít
Sepsiszentgyörgyön több helyen is lehet adventi koszorút készíteni, úgy ahogyan azt szeretnénk, a díszek között szárított narancskarika, dió, mogyoró, színes szalagok kapnak helyet. Sepsiszentgyörgyön a tanulók házába várják az érdeklődőket, ahol immár hatodik alkalommal lehet saját koszorút készíteni. Bíró Eszter 35 éves és két kislány édesanyja, ő minden évben készít adventi koszorút a családnak. „Fiatal koromban a lila gyertyákra és hagyományos koszorúra szorítkoztam, most azonban, hogy már gyerekeim is vannak, évről évre kísérletezünk, és szebbé tesszük a koszorút. A lányaim az óvodában is készítenek koszorút, de közösen is fonunk egy családit, amire mindenki felteheti a maga kis díszét. Idén egyás mellé helyzetük a gyertyákat, és narancskarikákkal valamint festett tobozokkal ékesítettük fel a koszorút, melyen minden vasárnap ég majd a gyertya, így várjuk a karácsonyt” – mondta a fiatalasszony.
Közös adventi koszorúkészítés a gyerekekkel
Rendhagyó koszorút készít Andi is, akinek bár a családjában nem volt hagyománya az adventi koszorúnak, ő mégis úgy érzi ettől bensőségesebbé váli kaz ünnep. „Szombat este készítettük el a koszorút, közösen a párommal: szárított alma és citromszeletek kerültek rá, de tobozt, fahéjrudat és fagyöngyöt is felhasználtunk, így szép és illatos koszorúnk lett. Szeretném ezt átadni a gyerekeimnek is, és közösen készíteni el velük a karácsonyváró ajándékot, hiszen az adventi koszorú ajándék a családnak” – mondta Andi. Az adventi koszorú szakértői azok, akik minden évben szerveznek csoportos foglalkozást, Ági is ilyen csoportot vezet és elmondta: a hagyományos lila-rózsaszín koszorúk mellett, sok színes, új dolgot is kipróbálnak évről évre. Az óvónéni azt is javasolja a szülőknek, hogy figyeljenek arra, hogy adventi koszorú harmonizáljon a karácsonyfával. Ugyanakkor szerinte, ha gyermek is van a családban, akkor bátran lehet tenni édességet, pogácsát is a koszorúra.
Az elkészült koszorúk a családi asztal díszei, és illatukkal, színeikkel hirdetik, hogy közeleg a karácsony, ám arra azonban nagyon kell figyelni, hogy ne hagyjunk őrizetlenül égő gyertyát.
Gyalog próbált menekülni a rendőrök elől egy ittas férfi szombaton Sepsiszentgyörgyön. A napját őrizetben töltötte.
Három az Isten igaza, gondolta az illyefalvi önkormányzat, és február 14-én háromszor is eltemette a farsangot, hogy biztos legyen a dolog: Sepsiszentkirályon kezdte, Illyefalván folytatta és Aldobolyban fejezte be.
Harmadízben is tüntetésre hívta a sepsiszentgyörgyieket Fazakas Péter, az adóterhek elleni tiltakozások szervezője, miután az Antal Árpád polgármester által három héttel korábban megígért adócsökkentések nem történtek meg.
Kétszámjegyű visszaesést könyvelhetett el a belföldi turizmus Háromszéken. Míg a külföldi utazások iránti kedv töretlen, a helyi szolgáltatók égető szükségét érzik az új attrakcióknak és egy egységes kártyarendszernek, amely helyben tartaná a látogatókat.
Házkutatással indult a kedd reggel egy 29 éves, Bákó megyei férfi számára, akit online autóalkatrész-értékesítés ürügyén elkövetett csalással gyanúsítanak. A rendőrök a lakásán jelentek meg, majd az akciót követően 24 órára őrizetbe vették.
Nem szabad félni a jogainkért való kiállástól – üzenték a Magyar Polgári Erő vezetői szerdai sajtótájékoztatójukon. A politikusok az adóterhek miatti székelyföldi tüntetések mellett a sportvilágban tapasztalható magyarellenességre is reagáltak.
Vetített képes előadásra várják a közönséget csütörtökön 18 órára a kézdivásárhelyi céhtörténeti múzeum kiállítótermébe. Vargha Mihály főigazgató a Székely Nemzeti Múzeum 150 éves történelmét eleveníti fel.
Mi a teendőnk, ha gazdátlanul kószáló lóval vagy szamárral találkozunk a város területén? A kérdés nem a valóságtól elrugaszkodott, hiszen ebben a fura jelenségben már többször volt részük a sepsiszentgyörgyieknek. Kézdivásárhelyen kevésbé.
Meghatározatlan ideig szünetel a közvilágítás Barót jelentős részén, valamint Felsőrákoson, Köpecen és Miklósváron. A polgármester szerint a városnak évek óta problémái vannak az áramszolgáltatóval a villanyórák leolvasása és a számlázás miatt.
Szokatlan jelenetet rögzített telefonjával egy kézdivásárhelyi lakó: a videón a két róka sétál és nézelődik egy lakóház tetején, a városközponttól nem messze. Az állatok láttán a többség jót derül, de vannak, akiket inkább aggaszt a bátorságuk.
szóljon hozzá!