Unitárius köri találkozó Szabédon

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

Szabéd volt a házigazdája annak a harmadik alkalommal megszervezett Marosi Unitárius Egyházköri Találkozónak, amely a Maros, Nyárád, Küküllők és Nyikó mentéről érkezett unitáriusok részvételével zajlott a hétvégén.

Gligor Róbert László

2013. szeptember 23., 18:312013. szeptember 23., 18:31

2013. szeptember 24., 19:412013. szeptember 24., 19:41

Az unitáriusok évenkénti találkozásának ötlete Jobbágyfalváról származik, itt szervezték meg két éve az első együttlétet is, ezt követően tavaly Nyárádszentlászló volt a házigazda, a hétvégén pedig Szabéd adott otthont az ünneplésnek. Sokan eljöttek a hívó szóra, megtelt a templom Istenben bízó, imádkozó és a találkozás örömében szívüket-lelküket megmerítő keresztényekkel – mondta el köszöntő beszédében Kecskés Csaba marosi esperes. E találkozók célja, hogy lehetőséget biztosítsanak ebben az egyházkörben a hívek számára a találkozásra, együttlétre, a közös imádkozásra, hitük megerősítésére – emelte ki az egyházi elöljáró. „Minden egyes találkozás egy ünnepi alkalom a gyülekezetek és közösségek életében, ezért meg kell ragadni minden alkalmat, hogy mosollyal az arcunkon és szeretettel a szívünkben tudjuk egymást köszönteni” – biztatta az egybegyűlteket Jenei Sándor Levente házigazda szabédi lelkész, aki szerint áldott alkalom a találkozásra az ilyen esemény, amely lehetőséget nyújt más-más gyülekezet tagjainak, az istenfélő embereknek, hogy betekintést nyerjenek a helyiek életébe, továbbá egymástól tanulhatnak, egymás hitéből, szeretetéből meríthetnek – taglalta a lelkész.

Eljön Isten országa

Az ünnepi alkalomból Kecskés Csaba esperes hirdette az Igét, aki „előrehozott hálaadásként” élte meg ezt az alkalmat és a szülőfaluba való hazatérést, olyan alkalomként, amikor hálát adhatunk Istennek a megtartásért, az áldásokért, és a találkozásért a Székely-Mezőség határán, ahol az emberek évszázadokon át hűségesek voltak hitükhöz, nemzetükhöz, anyanyelvükhöz, és békességben éltek a környező falvak más felekezetű lakosaival.

Az Isten országa nem úgy jön el, hogy jelekből következtethetünk rá, hanem itt van közöttünk – idézte fel az esperes a tavalyi ünnep alapgondolatát. Jézus üzenete a tanítványok és farizeusok felé egyaránt szólt: Isten országa bennünk és közöttünk, általunk valósul meg, ezt pedig szeretetünkkel, jó cselekedeteinkkel munkáljuk. Ez a tanítás olyan erkölcsi mérték, amely a 21. század emberéhez is szól, számára is útmutatót ad. Jézus létező azok számára, akik vele és általa hisznek – vallotta Weöress Sándor, és mi is ezt a Jézussal való egységet keressük önmagunkban és közösségünkben. Jézus Isten országát a mustármaghoz hasonlítja, amely legkisebb a magvak között, de fává terebélyesedik, valamint kovászhoz, amelyből egy csipetnyi is megkeleszti a kenyértésztát. Ezek a mai embernek is üzennek, aki gyakran a hatalom, a pénz világában él. Az embertelenség világában a mi feladatunk az, hogy mustármagként és kovászként szolgáljuk közösségeinket, hogy szeretetünkkel, emberségünkkel, cselekedeteinkkel munkáljuk azt az emberi közösséget, amit Isten országának nevezhetnek. Mert Isten országa eljön, és alkotmánya a szeretet és a szív parancsa lesz – mondta prédikációjában az esperes.

Ünnepi műsor

A találkozás ünnepi műsorában a szabédi unitárius kórus előadásával köszöntötte a vendégeket, a helyi ifjak rövid irodalmi műsort mutattak be, majd a jobbágyfalvi Nagy Ferenc Férfikar kórusműveket adott elő. Az ünneplés a kultúrotthonban is folytatódott, ahol a jobbágyfalvi férfikar népdalcsokrokkal, kuruc nótákkal, a bencédi fiatalok szüreti tánccal léptek fel, de a mezősámsondi citerazenekar, valamint a helyi Fürgelábak néptáncosai is megmutatták, hogy van még életrő, magyar kultúra a Mezőségen is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei