Fotó: Kristó Róbert
Idén is fennáll a vízszolgáltatás terén tapasztalt szokatlan helyzet Csíkszentsimonban: a község egy részében a tusnádfürdői közüzemek, másik részen, ahol sikerült az új vezetékrendszert kiépíteni, a Harvíz Rt. szolgáltatja az ivóvizet. A településnek még közel 900 ezer lejre van szüksége ahhoz, hogy véglegesen megoldódjon a vízszolgáltatás kérdése.
2014. január 28., 19:212014. január 28., 19:21
2014. január 28., 19:432014. január 28., 19:43
A tusnádfürdői cég Csatószegen és a szentsimoni háztartások több mint felében biztosítja a szolgáltatást, kormányzati forrásokból finanszírozott munkálatok révén az elmúlt időszakban sikerült huszonöt kilométernyi új gerincvezetéket lefektetni. A négymillió lejes támogatásból azonban végül csak hármat kapott meg a település, így a háztartások egy részének az ivóvízrendszerre történő csatlakozása és a korszerű vízkezelő állomás megépítése elmaradt.
Minden a pénztől függ
Mint azt Csató Gábor alpolgármestertől megtudtuk, a rendelkezésre álló pénz függvénye a vezetékrendszer felújítása. Tavaly például hozzávetőlegesen százezer lejt tudtak elkölteni erre a célra, idén is hasonló összeg jut arra, hogy a lakókat az új, Harvíz által működtetett rendszerre csatlakoztassák. Az elöljáró szerint múlt évben főleg Szentsimonban végeztek munkálatokat, olyan helyeken, ahol a legsürgősebb volt a beavatkozás, azaz, ahol sok kellemetlenséget okoztak az elszakadt, meghibásodott régi vezetékek.
Kiiktatnák a régi rendszert
„A község teljes területén, még a legutolsó zsákutcában is le van fektetve az új ivóvíz fővezeték, sok helyen már csak a rácsatlakozások hiányoznak. A cél az lenne, hogy a régi vezetékrendszert teljesen kiiktassuk” – nyomatékosított az alpolgármester, aki szerint idén a csatószegi háztartásokra fektetik a hangsúlyt a bekötések terén. Ezekre a munkálatokra közel százezer lejt tudnak fordítani, ebből mintegy 90 ezret a megyei önkormányzat biztosít.
„A projekt teljes megvalósításához még szükség van további 800 ezer lejre. Ez az összeg egy korszerű vízkezelő állomás építését is magába foglalja” – részletezte Csató. Mint megtudtuk, a két szolgáltató nem egyforma áron számlázza a fogyasztást. A tusnádfürdőiek által fenntartott vezetékrendszeren 3,77 lejbe kerül egy köbméternyi víz, ehhez még hozzájön egy 1,79 lejes bérleti díj. A Harvíz Rt.-nél ezzel szemben köbméterenként 3,63 lej a díjszabás.
Szennyvízhálózat: pénz nélküli nyertes pályázat
„A vízvezetékrendszer kiépítésével a szennyvízcsatorna-hálózat kiépítése is időszerű lenne” – vetette fel az elöljáró. Ezzel kapcsolatban elmondta, vidékfejlesztési alapokból szerettek volna lehívni mintegy 2,5 millió eurót. A szóban forgó pályázat tartalmazta a szennyvízhálózat kiépítését, mellékutcák leaszfaltozását, illetve egy napközi létesítését. „A pályázatnál mindent rendben találtak, nyertesnek is nyilvánították, ám mint azt Bukarestből közölték velünk, forráshiány miatt nem tudták támogatni. Most azt várjuk, hol lesz olyan kiírás, amelyet ismét megpályázhatunk” – közölte az alpolgármester. Az elképzelések szerint egyébként a majdani csíkszentsimoni és csatószegi hálózatot is, a csíkkozmásihoz hasonlóan, a Tusnád községihez csatlakoztatnák, ez utóbbinál épül a közös szennyvíztisztító állomás is.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!