Még mindig elégséges pénz van a Nyárádmenti LEADER Egyesület számláján, a pályázatok száma és témája az elvárásoktól eltérően alakult, ezért a munkaszervezet a források átcsoportosítását és erősebb tudatosító kampányt kezdeményezett a térségben.
2013. július 25., 16:342013. július 25., 16:34
2013. július 25., 17:052013. július 25., 17:05
A térségi fejlesztési stratégia elkészülte óta változtak a gazdasági és társadalmi körülmények, irányvonalak és a prioritások. Így a fejlesztési tengelyek egyes intézkedésein a vártnál több vagy kevesebb pályázat érkezik be. A 123-as intézkedésen például egyetlen támogatási kérelmet sem nyújtottak be, ezzel szemben a fiatal gazdák támogatását támogató 112-esen hatalmas az érdeklődés. Az előirányzott 220 ezer euróból 136 ezer már elfogyott, továbbá újabb 12 pályázat is beérkezhet a közeljövőben. Az a javaslat született, hogy amennyiben a minisztérium ezt engedélyezi, az első tengelyen belül, a 123-as intézkedésen levő összeget teljesen tegyék át a 112-esre, így közel 200 ezer euró állna ott rendelkezésre, amelyből 8–10 pályázót tudnának támogatni.
Számottevő összegek vannak a harmadik tengely intézkedésein (kisvállalkozások indítása, fejlesztése, valamint turisztikai tevékenységek támogatása), különböző okok miatt egyesek nem felelnek meg a pályázati követelményeknek, néhány pályázót viszont a helyszíni ellenőrzés után utasítottak el. Egyik elérhető támogatási lehetőség lenne turisztikai mellékszolgáltatásként a szabadidős tevékenységek feltételeinek megteremtése, továbbá vidéki gépesítési szolgáltatások nyújtása. Ez utóbbinál az a javaslat született, hogy az eddigi 5 ezer euró helyett emeljék 20 ezerre a támogatások felső határát, így 70–85 százalékos vissza nem térítendő támogatást is lehívhat a pályázó.
Első kézzelfogható eredmények
Backamadaras, Nyárádkarácson és Koronka önkormányzatai már az első kézzelfogható eredményeit is látják a LEADER-programnak. Tavaly benyújtott pályázatuk tárgya a közterületek karbantartásához szükséges gépek és járulékos felszerelések (hóeke, fűnyíró, sáncásó, sószóró) vásárlása volt. A pályázatok értéke egyenként 62 ezer euró volt. Mindhárom önkormányzatnak már leszállították a munkagépeket, így azok munkába is állhatnak.
Ugyanakkor az is örvendetes hír, hogy három újabb támogatási szerződést is aláírtak a térségben. Koronka és Nyárádremete egyenként 32 ezer eurót kaphat: Koronkában játszóteret alakítanak ki, illetve felszerelik a művelődési otthont, Deményházán pedig felújítják művelődési otthont. Nyárádgálfalva 62 ezer eurót nyert a nyárádszentlászlói művelődési otthon felújítására – mindezek teljesen vissza nem térítendő támogatások.
Újabb „kampányhadjárat” indult
Mivel a pénzlehívások mértéke a vártnál alacsonyabb, ezért intenzívebbé teszik az iroda vidéki jelenlétét, minél több helyi rendezvényre mennek ki az alkalmazottak, de a vizuális eszközökön is változtatnak, az ifjabb korcsoportot is megszólítják, és az elkövetkező hónapokban minden háztartáshoz eljuttatják információs anyagaikat. A „támadás” célja, hogy felhívja a gazdák, vállalkozók figyelmét: a fejlesztésre, beruházásra szánt 2,3 millió eurós összeg fele még mindig rendelkezésre áll, lehívható különböző pályázatok keretében. A kampány során az egyesület képviselői ellátogatnak a kistérség 66 településére, tájékoztató szórólapokat osztanak ki a falvak üzleteiben, kocsmáiban, orvosi és fogorvosi rendelőiben. Felkeresik az egyházak képviselőit, plakátokat helyeznek el a falvak közterületein, a tejcsarnokoknál, a kereskedelmi egységek előtt, a buszmegállókban és a hirdetőtáblákon.
Ugyanakkor a polgármesteri hivatalok közreműködésével megpróbálják leltárba venni a Nyárádmentén működő gazdasági egységeket, hogy azok képviselőit külön-külön is felkereshessék és tájékoztathassák a pályázati lehetőségekről. Ennek érdekében a tizenhárom község mindegyikében találkozókat szerveznek, amelyre meghívják a vállalkozói szféra képviselőit, meghallgatják, majd kielemzik pályázati ötleteiket, tanácsokkal, javaslatokkal segítik őket abban, hogy helyes döntést hozzanak.
szóljon hozzá!