Fotó: Gligor Róbert László
Második alkalommal nyújtottak lehetőséget Nyárádgálfalván a hétvégén , hogy a helyi gazdák és kézművesek találkozzanak, ismerkedjenek egymással.
2013. október 01., 09:372013. október 01., 09:37
2013. október 01., 11:242013. október 01., 11:24
Ismét kiállíthatták termékeiket szombaton a községbeli gazdák és kézművesek. Volt ott szinte minden, ami egy háztáji gazdaságban megtermelhető: zeller, murok, petrezselyem, hagyma, bab, paradicsom, paprika, káposzta, padlizsán, fokhagyma, karalábé, főző- és sütőtök, cékla, gomba, de találtunk friss zöldhagymát, salátát, retket, csemegekukoricát és hüvelyes babot, „zöldpaszulyt” is.
Feldolgozott termékek is kerültek az asztalra: paradicsomlé, zakuszka, almás és murkos torma, lekvár, savanyúságok, de nem hiányzott a bor, pálinka, méz, kenyér és a laska (tészta) sem. Mindezt a nyárádgálfalvi Marton Róbert, Szarka János, Bustya Judit, Zsigmond Ferenc, Szilágyi Edit, Zsigmond Károly, a nyárádszentlászlói Kálmán Csaba, a szentháromsági Nagy Ilona, Csíki Endre és a nyomáti Aszalós Attila hozta. De a gálfalvi Tóth Péter péksége sem hiányzott, Adorjáni Pál pék kora reggel szorgoskodott, hogy friss sajtos és tepertős pogácsát, almás, meggyes, barackos, csokoládés leveles süteményt, kenyeret is kínálhasson a látogatóknak, vásárlóknak, míg a nyomáti Kovács Sándorék túrót, sajtot, ordát kínáltak kóstolásra. És eljöttek a kézművesek is: a gálfalvi Tóth Ferenc fafaragásait, Tóth Erzsébet makramét, festett üveget és üvegfestményt, Karácsony Csilla babákat és makramét, Német Edit és Kinga ékszereket, Bustya Beáta varrott fali díszeket és quilling-ékszereket, díszeket, a nyomáti Cseh Edit pedig fonálból készült fali díszeket mutatott be.
A kiállításon vásárolni is lehetett, de csodálkozni is. Voltak ugyanis méretes zöldségek is, például 680 grammos murok, 26 kilogrammos sütőtök, 1,3 kilogrammos vinetta (padlizsán). A rendezvényt meglátogatta a községben tartózkodó német csoport is, akik megkóstolhatták a helyi termékeket, de a szervezők által bográcsban készített pörköltet is.
A tavalyinál többen
Az önkormányzat által szervezett kiállításra 41 községbeli termelőt szólítottak meg, ebből 12 állított ki – tudtuk meg a szervezők egyikétől, Német Zsolttól. Ennek ellenére sikeresnek tartják a rendezvényt, hiszen a tavalyi 12 után most 19 termelő és kézműves jelent meg. A rendezvényt tavaly indították, de évente megszerveznék, hagyományossá tennék. A cél, hogy a helyi termelők egymással találkozzanak, láthassák egymás termékeit, azt is, hogy egyik-másik mit javított vagy rontott a termelésben, véleményt cseréljenek a vetőmagokról, technológiákról, gépekről. Mindenképpen pozitív jelzés, hogy a tavalyhoz képest több kiállító és látogató van – részletezte portálunknak Karácsony Károly polgármester, aki azt sem hallgatta el, hogy a kistermelőknek gondjaik vannak a termékeik értékesítésében. Azon gondolkodnak, hogy a LEADER-program keretében a vidéken hűtőházat építsenek vagy egy felvásárlót behozzanak, hogy ezt a kérdést orvosolják.
Sokat ígér a minisztérium
A kiállításra megérkezett az országos vidékfejlesztési programot népszerűsítő karaván is, amely a 2014–2020-as fejlesztési időszak intézkedéseit népszerűsíti. Pál Csaba előadást tartott a gazdáknak a jövőben elérhető támogatásokról és lehetőségekről. Mint elhangzott, az elmúlt időszakhoz képest Románia kevesebb pénzre számíthat az Európai Uniótól, mintegy 7,1 milliárd euróra, ehhez kell hozzátennie 1,4 milliárdot. Előrejelzések szerint kiemelt szerepet kaphat azonban az élelmiszer-hálózatok megszervezése, az öntözőrendszerek fejlesztése, a biogazdálkodás. A gazdálkodók akár 75 ezer eurós mikrohitelhez is juthatnak, befektetési alap nyílhat a mezőgazdaságban, míg a kistermelők akár évi ezer eurós többlettámogatáshoz is hozzájuthatnak.
szóljon hozzá!