Fotó: Thomas Campean
A homoródszentmártoni iskola épületében gyűltek össze a megyei tanfelügyelőség munkatársai kedd délelőtt, hogy a helyszínen meghallgassák azokat a panaszos szülőket, akik különböző okok miatt nem a központi, de szintén a szentmártoni iskolához tartozó szentpáli, illetve városfalvi tanintézetbe íratták be gyerekeiket az új tanévtől. A szülők elmondása szerint a szentmártoni iskola igazgatónője nem engedélyezi, hogy gyerekeik felszálljanak az iskolabuszra. A találkozón egyelőre nem született döntés.
2013. október 15., 20:522013. október 15., 20:52
2013. október 17., 12:542013. október 17., 12:54
Október elsején Andorkó Attila kénosi unitárius lelkész a kénosi, bágyi, szentmártoni és szentpáli szülők nevében fordult Borboly Csabához, Hargita Megye Tanácsának elnökéhez, hogy mielőbb orvosolják a községbeli óvodások és kisiskolások utaztatása kapcsán kialakult problémát, amely a tiszteletes szerint jó szándékkal könnyedén megoldható lenne.
A konfliktus abból származik, hogy néhány szülő Szentmárton községből a rossz körülményekre hivatkozva nem a községközponti iskolába íratta gyerekét, hanem a szomszédos Szentpálra, illetve Városfalvára. A szülők szerint Szász Enikő igazgatónő nem engedélyezi ezeknek a gyerekeknek a szállítását, azzal az indokkal, hogy minden gyereknek a hozzá legközelebb eső iskolába kell járnia, ugyanakkor az iskolabusz tizenhat személynél többet nem szállíthat.
A kénosi tiszteletes szerint az iskolabusznak a Kénos–Városfalva útvonalon Homoródszentpál és Recsenyéd között minden reggel kétszer kellene megtennie a közel két kilométeres távolságot, olyan formában, hogy a Homoródszentmártonból felvett gyerekeket letenné Homoródszentpálon, majd visszamenne tizenegy gyerekért Recsenyédre, hogy ne legyen létszámtúllépés a buszon. Ez a kétszeri két kilométer 10–15 perc kiesést jelentene, a városfalvi tanórát ennyivel kellene később kezdeni, amit délben bepótolhatnának.
A községi önkormányzat megszavazta az üzemanyag finanszírozását, tehát nem terhelné az iskolát pluszköltség, ezért nem értik a szülők, hogy miért nem ülhetnek fel gyerekeik az iskolabuszra. Andorkó Attila a megyei elnökhöz intézett levelében tényként közli: az iskolaigazgató viselkedése kívánnivalót hagy maga után, hiszen nem megfelelő hangnemben beszél a szülőkkel, bujtogatónak nevezi azokat, akik elvitték gyereküket más iskolába, s azt is megjegyzi, hogy az iskolabusz üresen jár Városfalva és Homoródszentpál között, a szülők pedig saját költségükön kénytelenek utaztatni gyerekeiket.
A tanfelügyelőséghez fordultak segítségért
Az érintett szülők a Hargita Megyei Tanfelügyelőség vezetőségéhez küldött levelükben tájékoztatták a tanügyi szakembereket arról, hogy miért nem járatják gyerekeiket a hozzájuk legközelebb eső tanintézetbe. Egyebek közt arra hivatkoznak, hogy a szentmártoni iskolában sok a roma gyerek, ezért nincs versenyszellem, nem színvonalas az oktatás. A szülők azt is nehezményezik, hogy az iskola igazgatónője nem megfelelő hangnemben beszél a szülőkkel, tegezi, kikacagja őket. Úgy gondolják, nem méltó egy erőteljes község tanügyi intézetének vezetésére.
Lezüllesztették a szentmártoni iskolát
Forrai Tibor homoródszentpáli tanár is jelen volt az összejövetelen. Felháborodva nyilatkozta: az igazgatónő a tanári vezetőtanáccsal megszavaztatta, hogy az iskolabusz szentmártoni gyereket nem vihet Szentpálra. Elmondása szerint a buszt is, a sofőrt is a tanács fizeti, tehát a tanári vezetőtanácsnak ebbe nem lenne beleszólása. „Az igazgatónő arra hivatkozik, hogy időben el kell kezdeni az oktatást, mindenhol pontban nyolckor, nem lehet késni, és arra hivatkozni, hogy a busz túlterhelt. Az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy a községből rengeteg gyereket elvittek Udvarhelyre iskolába, mert az igazgatónő lehozta ide az abásfalviakat. Az igazgatónő legnagyobb hibája, hogy nem jól menedzseli az iskolát” – állítja Forrai Tibor.
Bencze Attila helyi önkormányzati képviselőt a szülők kérték meg, hogy legyen szóvivőjük. „Mivel a gyerekek nincsenek egy értelmi és érzelmi szinten, nem alakul ki versenyszellem, ezért megromlott az oktatás színvonala” – mondja a képviselő, akinek mindkét gyereke a szentpáli iskolában tanul.
„Törvény adta joguk, hogy tanulhassanak”
Szász Enikő igazgatónő szerint minden szülőnek jogában áll megválasztani mind az iskolát, mind a tanítót. „Az volt a szülők kérése, hogy a községen belül szállítsuk gyerekeiket az iskolabusszal, viszont ezt a terhet nem bírja meg a busz, ugyanis tizenhat személynél többet nem tudunk szállítani, nem kockáztatjuk a busz működési engedélyét, a sofőr jogosítványát. Nagyon sok beszélgetés után sem akarták megérteni a szülők, hogy ha helyben nincs iskola, a hozzájuk legközelebb eső intézetbe kell járnia a gyereknek, ha viszont másképp döntenek a szülők, akkor nekik kell megoldaniuk a szállítást. Tudni kell, hogy a két iskolabusz nagyon zsúfolt, hetente 960 kilométert tesznek meg, az általános iskolásokat reggel hétre behozzuk, nyolcig üldögélnek, némelyik gyerekcsoportnak másfél órát kell várnia, hogy hazamehessen, hiszen katasztrofális útviszonyok vannak. Mindig úgy állítottuk össze a busz órarendjét, hogy gyerekközpontú legyen. A tanfelügyelőségre elküldött levélben pedig hazugságokat állítottak rólam, soha nem nevettem szülőkön, és mindig szóba álltam velük. A roma gyerekeknek is törvény adta joguk, hogy tanulhassanak. Huszonkét éve vagyok tanára és igazgatója ennek az iskolának, és vissza lehet nézni, hogy egy értelmes gyerek sem veszett el. Ha a szülők úgy látják, hogy más iskolában jobb helyen van a gyerekük, mi nem akadályozzuk meg őket abban, hogy elvigyék tőlünk” – állítja az igazgatónő.
„Belefagy a pisi a vécébe”
Balázsi Ildikó indulatosan jött ki a fórumról. Ő a kilenc szülő egyike, aki – mint fogalmazott – megunta a hercehurcát az igazgatónővel, és Kénosból Felsőboldogfalvára vitte gyerekeit óvodába, iskolába. „Ha megoldódik a buszjárat, akkor sem hozom már vissza a községbe. A boldogfalvi iskola igazgatója örömmel fogadta a gyerekeket, teljesen más világ fogadott ott minket, meleg osztályterem és egyenruha. Heti kétszer furulyát és néptáncot tanulnak. Kénosból Városfalvára kellett volna ingázzanak a gyerekeim, hiszen itt Szentmártonban, főleg az óvodában, nagyon rossz körülmények vannak. Nincs fűtés, penészesek a falak, egyetlen vécé van huszonvalahány gyereknek, közülük majdnem húsz roma. Télen szó szerint belefagy a pisi a vécébe. A lányommal ezt végigcsináltuk, a kisebbik gyerekemet nem szerettem volna erre a sorsra juttatni. Kénostól másfél kilométerre, a telekfalvi eltérőig kell vinnem reggelente a gyerekeket, ott felveszi őket az iskolabusz. Az igazgatónőnek az fáj, hogy nem ide hoztuk a gyerekeinket, hanem Városfalvára, hiszen ott van szülői összefogás, jobb körülmények vannak, foglalkoznak a gyerekekkel. Azért jöttem el erre a fórumra, mert ehhez a községhez tartozunk, mi kezdeményeztük ezt a szülői értekezletet, érintett voltam, de remélem, hogy soha nem lesz közöm ehhez az iskolához” – mondta a feldúlt szülő.
Újabb fórumot hívnak össze
A tanfelügyelőség részéről Dáné Szilárd és Porsche Éva jelent meg a helyszínen, többek között Kerekes Péter polgármesterrel beszéltek az üggyel kapcsolatban, de meghallgatták az igazgatónő és aligazgatónő véleményét is, valamint szóba álltak a környékbeli falvakból érkező szülőkkel. Porsche Éva tanfelügyelő úgy véli, csak akkor tudnak megoldást találni a problémára, ha reálisabb képet látnak, hiszen ahhoz képest, hogy milyen kérdések, kérések hangzottak el a hetek folyamán, a helyszínen teljesen más helyzet fogadta őket. „Amikor a hozzánk elküldött levelet olvastuk, úgy tűnt, hogy minden szülő mást akar. Az nem lehet kifogás, hogy azért nem hozzák ide, mert itt roma gyerekek tanulnak” – mondták egyhangúlag a tanfelügyelők.
A találkozón egyelőre nem született érdemi döntés, a résztvevők szerint a héten újabb fórumot hívnak össze, és petíciót nyújtanak be a megyei tanácshoz.
szóljon hozzá!