
Fotó: Bíró Blanka
Erdélyben nagy az érdeklődés a magyarországi országgyűlési választás iránt, az utolsó hetekben is sokan regisztráltak, élnek szavazati jogukkal – mondta el hétfőn Sepsiszentgyörgyön Zsigmond Barna Pál országgyűlési képviselő, miniszteri biztos, korábbi csíkszeredai főkonzul.
2022. március 21., 14:262022. március 21., 14:26
A Fidesz-KDNP politikusa kifejtette, az anyaország határain túl 1,1 millió magyar állampolgár él, közülük 600 ezer Erdélyben – az országgyűlési választásra 456 ezren regisztráltak, 300 ezren Erdélyből. Zsigmond Barna Pál arra kérte a szavazókat, ha nem biztosak a levélszavazat érvényesítésének módozatában, kérjenek segítséget a közreműködő szervezetektől, mert ha az íveket nem jól töltik ki, az annyit jelent, mintha nem is szavaztak volna.
A szavazás egyéni döntés, de a borítékoláshoz lehet kérni útba igazítást. Négy évvel ezelőtt 15 százalék volt az érvénytelen szavazatok aránya. Arra is felhívta a figyelmet, a borítékokat ne postán adják fel, mert késve érkezhetnek meg, inkább vigyék el az egyházi, civil és politikai szervezetekhez. Aki nem kapja meg a szavazólapot, jelezheti a főkonzulátuson. Az országgyűlési képviselő hangsúlyozta, a magyar támogatáspolitika – a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a fociakadémia, az egyházi iskolák felújítása, az iskolai kirándulásokat támogató Határtalanul program, a babakötvény, a kulturális és gazdasági segítség – behálózza az élet minden területét. A Fidesz-KDNP nemzetpolitikájával sikerült helyreállítani a természetes egységet, ami megszakadt a trianoni döntés után.
– mondta Zsigmond Barna Pál.
„Millió szállal kapcsolódunk Magyarországhoz, időnként hüledezve hallgatjuk, milyen mélyre süllyedt a baloldal. A szálakat nem lehet széttépni. Mi nem a Fidesz-KDNP-nek kampányolunk, hanem harminc éve velük dolgozunk a térségfejlesztés, a kulturális és gazdasági programok terén” – erősítette meg Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. Felidézte, tavaly ősszel visszautasították Márki-Zay Péter látogatását, nem találtak közös pontokat a baloldallal. A háromszéki politikus szerint Székelyföld 95 százaléka a Fidesz-KDNP-re szavaz. Hangsúlyozta, ami Budapesten sokszor költségvetési tétel és politikai kérdés, az Erdélyben létkérdés: a Sapientia EMTE fennmaradása, a mezőgazdasági élénkítő program, amely révén csak Háromszéken 1056 kisgazda és 17 nagygazda több mint 30 millió eurós beruházást valósított meg, több mint száz templom újult meg, újraindult a közösségi élet. A háromszéki politikus a népszavazásról kifejtette, az Orbán Viktor által képviselt családpolitika Székelyföldön is érvényes, a klasszikus családmodellt érdemes támogatni.
Két olyan zenekar várta péntek este a tusványosi közönséget, amely nem először állt az itteni színpadon: a Maszkura és a tücsökraj, valamint a 4S Street egyaránt ismerősként tért vissza.
A Padina térségében talált több fémdarab feltehetően abból a drónból származik, amelyet pénteken a román légierő egyik F-16-os vadászgépe lőtt le – közölte Buzău megye prefektusa.
A textiliparban végzett fogyasztóvédelmi ellenőrzések szerint az elemzett minták 67 százaléka nem felelt meg az előírásoknak: a címkéken feltüntetett összetétel nem egyezett meg a felhasznált anyagokkal – derül ki a hatóság féléves összesítéséből.
Komoly digitális biztonsági kockázatokat rejthet a kávézókban, repülőtereken vagy szállodákban elérhető ingyenes wifi használata – figyelmeztetett pénteken az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
A védelmi minisztérium képviselői pénteken közölték, hogy mielőtt a román légierő F-16-os vadászgépe megsemmisítette a román légtérbe engedély nélkül behatolt drónt, az olasz légierő Eurofighter Typhoon gépe is rakétát indított rá, de nem találta el.
Négy férfi keveredett verekedésbe péntekre virradóra egy marosvásárhelyi vendéglátóegység teraszán, a konfliktus során egyikük fejsérülést szenvedett, ezért kórházba szállították.
Vesztegetés elfogadásának gyanúja miatt őrizetbe vette a DNA a bukaresti fegyvergyár vezérigazgatóját, Mihai Rafiut, valamint a plopeni-i fegyvergyár vezérigazgatóját és kereskedelmi igazgatóját, Alexandru Tiberiu Pîrvut és Liliana Sorescut.
A kiszámíthatóság, a megmaradás és a politikai érdekképviselet kérdései kerültek a középpontba a 35. Tusványos hagyományos nemzetpolitikai kerekasztalán, ahol magyar szervezetek vezetői értékelték közösségeik helyzetét és a jövő kihívásait.
Elfogadták a Barátok kertje és a Fűzhát övezeti rendezési terveit a csíkszeredai önkormányzati képviselők pénteki, rendkívüli ülésén. A városvezetés szerint ezzel hosszú távon új lakóövezetek kialakításának alapjait teremtették meg Csíksomlyón.
Román F–16-os vadászgép semmisített meg pénteken egy drónt, amely behatolt a román légtérbe – jelentette be Nicușor Dan államfő.
szóljon hozzá!