
Őrzik Kovászna megye egyetlen nárciszrétjét
Fotó: Tuchiluș Alex
Erdővel szegélyezett úton, hosszan elterülő legelőkön vezet az út Háromszék egyetlen nárciszrétjére, amely az erdőfüleiek büszkesége, és a környéken kirándulók egyre keresettebb kirándulóhelye. Erdővidék egyedi természeti kincsét, a helyiek által Kankóskertnek nevezett nárciszrétet féltett kincsként őrzi Bardoc önkormányzata lassan húsz éve, eredményesen: tavasszal egyre több és több virág nyílik, a kert állandóan növekedik a maga eredeti szépségében anélkül, hogy csorbítana rajta a turisták, virágárusok keze.
2024. május 19., 11:122024. május 19., 11:12
Bár idén hetekkel korábban kezdett nyílni a kankóskerti csillagos nárcisz,
A mező azonban így is elbűvölő látványt nyújtott, akárcsak a hozzá vezető, nagyjából 2-3 kilométeres út, amelyet egy kezdő túrázó is könnyen megjárhat oda-vissza körülbelül másfél-két óra alatt.
Késői érkezésünkkor ugyan nem találtunk őrt a mezőn, ez azonban rendhagyó alkalom volt, hiszen
Egyre csak növekszik a nárcisztenger
Fotó: Tuchiluș Alex
Balázsi Dénes bardoci polgármester megkeresésünkkor lelkesen mesélt a nagyra becsült Kankóskertről, amelyre évtizedek óta kiemelt figyelmet szentel a községháza. Mint mondta:
„Csaknem húsz éve őriztetjük a virágokat, azóta nagyon elszaporodtak.
– nyilatkozott az elöljáró. Kiemelte, hogy a környékbeli virágárusokat is sikerült kiszorítani az évek alatt, akik rendszeresen ritkították az állományt, hogy később piacokon adják el, s ez talán az őrzés és a felügyelet legnagyobb hozadéka.
A Kankóskert másik büszkesége: a pünkösdi rózsa
Fotó: Farkas Orsolya
Az idei szezonban már a negyedik hete, hogy felvigyázzák a területet, a meleg időjárás miatt ugyanis
Bár rövidesen lejár az idejük, a polgármester szerint érdemes résen lenni jövőre, hiszen egyedi látványt nyújthat a kirándulók számára. Már csak azért is, mert
A fokozott védelemnek köszönhetően már egyre szétszórtabban, a legelőn is elkezdtek megjelenni a nárciszok, ebből is látszik, hogy a munkának van gyümölcse.
– magyarázta a polgármester, aki számára nagy öröm, hogy Erdőfüle kincsének híre egyre távolabbra jut.
Jövőre lerövidítik a rétre vezető utat
Fotó: Tuchiluș Alex
Ezért úgy tervezik, hogy azt az ösvényt, amelyen a leghamarabb lehetne megközelíteni a kertet, megtisztítják a bozóttól, és jelzésekkel látják el jövőre. A mostani út kisebb kitérővel vezet el a nárciszokig, de lassú tempóban sem több, mint egy óra az odajutás.
Ugyanakkor kamerákat is felszerelnének a nárciszmezőre, segítve ezzel az őrök munkáját.
Kovászna megye egyedüli nárciszkertjét az erdőfülei Fosztó utca végéből lehet megközelíteni,
Általában legtöbb tíz napig virágzik, a Kankóskertben nagyjából egy hónapig lehet bennük gyönyörködni, hiszen ahogy az egyik elvirágzik, a másik nyílik is. Általában egész májusban kitartanak, idén azonban korán jött a meleg, már április végén kinyíltak az első példányok.
A Kankóskertben is fellelhető, nemzetközileg védett pünkösdi rózsák, eredeti nevükön zergeboglárok május-június környékén virágoznak, az ünnepi időszakban, ám csak néhány napig lehet bennük gyönyörködni.
Továbbra is betöltöm köztársasági elnöki tisztségemet, és gyakorlom az alaptörvényben és a jogszabályokban meghatározott hatásköreimet – jelentette ki az államfő vasárnap este a Facebookon közzétett videójában.
Medve jelenlétét jelezték vasárnap este az Oroszhegy községhez tartozó Tibódban, valamint Maroshévízen.
1943-ban április vége és május vége között szállították haza a keleti frontról a januári doni katasztrófa után megmaradt magyar katonákat. Nagy József történészt a veszteségekről, a székely részvételről és a román „hallgatás” okáról kérdeztük.
Nicușor Dan vasárnap a Facebook-oldalán bejelentette, hogy Geran-2 típusú orosz drón zuhant le péntek hajnalban Galacon.
Sok, a közelmúltban megjelent videójátékot kenterbe ver a tíz éve megjelent Uncharted: The Thief’s End. A Naughty Dog egyik zászlóshajója a mai napig elképesztő élmény, amihez azóta sem készült folytatás. Visszatekintő.
A Tábor, a Szarkakő és a Béke utcák esővíz-elvezető rendszerében is hasonló szennyeződéseket találtak, mint ami vasárnap délután megjelent a Nagy-Küküllőben – tájékoztat a székelyudvarhelyi helyi rendőrség.
Nicușor Dan román államfő szombaton azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy egy Geran-2 típusú orosz drón csapódott be pénteken a galaci tömbházba, amely az ukrán Reni kikötő elleni támadással összefüggő incidens nyomán jutott Románia területére.
Az amerikai szenátus külügyi bizottságának elnöke, Jim Risch republikánus szenátor elítélte szombaton Oroszországot, amiért „felelőtlenül megsértette Románia légterét”.
Az eső sem tántorította el a híveket: több százan gyűltek össze vasárnap délután Büdösfürdőn, ahol Kovács Gergely érsek megáldotta a teljesen újjáépített Boldogságos Szűz Mária Királynő kápolnát, a közösségi összefogás jelképeként.
Habos, fehéres szennyeződést jelent meg vasárnap délután a Nagy-Küküllő székelyudvarhelyi városi parkhoz közeli szakaszán – a helyi rendőrség vizsgálódik az ügyben.
szóljon hozzá!