
A 2022-ben Kézdivásárhelyen anyakönyvezett 426 újszülöttből mindössze 96 helybéli. Archív
Fotó: Pinti Attila
Kézdivásárhelyen tavaly mind a születések, mind az elhalálozások száma csökkent az előző esztendőhöz viszonyítva, viszont ami a városházán megkötött házasságokat illeti, három éve nem történt változás, rendre ugyanannyi boldogító igent mondtak ki.
2023. január 10., 21:032023. január 10., 21:03
A céhes városban az elmúlt esztendőben 426 születést anyakönyveztek, 25-tel kevesebbet, mint 2021-ben, ehhez viszont azt is hozzá kell tenni, hogy ez a szám mindkét évben nagyobb, mint a tényleges adatok, és ez a külföldön született, de itthon nyilvántartásba vett kisbabák számából adódik. A jelenlegi szabályozás értelmében
ám elég gyakran előfordul az is, hogy már 2–3 éves gyerekeknek bocsátanak ki romániai anyakönyvi kivonatot, ennek alapján állítják ki számukra 14 évesen a román személyi igazolványt.
Érdekesség, hogy
313-nak más településen van a lakóhelye, míg külföldön 17 gyerek született. A születések száma augusztusban volt a legmagasabb, ekkor 40 gyerek jött világra, és áprilisban volt a legalacsonyabb, amikor csupán 22 baba született.
A kisfiúk körében a legnépszerűbb keresztnevek listáján a Magor, Áron, Mátyás, Zalán nevek szerepelnek, a lányok esetében az Anna, Fanni, Kincső, Csenge nevek divatosak. Mind a fiúknál, mind pedig a lányoknál találunk korántsem hagyományosnak mondható, különleges neveket, mint Zian, Liam, Noel, Noah, Zeynep, valamint Veta, Amira, Lara és Leila.
míg a koronavírus-járvány előtti időszakban, vegyük példának 2019-et, 93 házasságot jegyeztek. A csökkenés magyarázható lehet azzal is, hogy 2020-ban és 2021-ben korlátozva voltak a tömegrendezvények, illetve csak nagyon szigorú feltételek mellett lehetett lakodalmat tartani, ám ez már nem igaz 2022-re, amikor minden szabályozást feloldottak.
Ha a házasságkötések arányában nem is ütközik ki annyira a koronavírus-járvány előtti évek és a tavaly-tavalyelőtti adatok közötti különbség, az elhalálozások esetében mindenképp levonható az a következtetés, hogy a Covid rovására írható a növekedés. Tavaly 284 halálesetet vezettek be a hivatalos nyilvántartásba, míg
amikor is 335 és 357 halálesetet jegyeztek, a korábbi évek átlaga ugyanis 250 volt.
Változatos programkínálattal várja a közönséget a gyergyóalfalvi Petőfi Művelődési Központ a következő hetekben.
Gyergyószentmiklós önkormányzata értesíti a város mezőgazdasági földtulajdonosait, hogy január 15-én, 9 órától közgyűlést tartanak a képviselő-testület üléstermében. Bizottsági tagokat választanak.
Cseke Attila fejlesztési miniszter szerdán kijelentette, hogy Romániában létezik egy olyan réteg, amelyik a szabályokat tudatosan kijátszva nem fizet helyi adót, miközben a többség becsületesen eleget tesz kötelezettségeinek.
Az adóemelés, közlekedés és parkolás mellett többek között a tervezett Drakula Park, az okoskukák, és a Harvíz Rt. óriáspályázata kerültek terítékre témaként a csíkszeredai városvezetés által megszervezett szerdai sajtóbeszélgetésen.
A fiatalokat érintő kérdésekről tartanak előadásokat és panelbeszélgetéseket szakemberek január 20-án, a Szakszervezetek Művelődési Házában. A rendezvény érdemi válaszokkal szolgál a fiatalok dilemmáira.
Cseke Attila fejlesztési miniszter szerdán kijelentette, hogy a közigazgatási intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetet a kormánykoalícióban fogják véglegesíteni.
Három Temes megyei rendőr megsérült szerda reggel a lugosi rendőrség egyik melléképületében történt robbanásban, ahol az erkölcsi bizonyítványokat kiállító iroda működik.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közölt adatai szerint a villamos energia, a kávé és kakaó ára, valamint a vasúti szállítás díja nőtt a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben.
Két román állampolgár is szerepel Európa legkeresettebb bűnözőinek listáján. Egyikük a mezőméhesi nőgyilkosság feltételezett elkövetője – szúrta ki a Digi24 hírportál.
A helyi és a központi közigazgatás reformjáról szóló törvénytervezet indoklása szerint az intézkedéscsomag alkalmazásával 2026-ban 3,367 milliárd lejjel csökkennek a költségvetési kiadások.
szóljon hozzá!