Hirdetés
Hirdetés

Zenei, irodalmi és művészeti ínyencségek a sepsiszentgyörgyi pulzArt 9. kiadásában

A pulzArt szervezők: Kispál Ágnes Evelin, a Magma képviselője, Knop Ildikó programkoordinátor, Szonda Szabolcs könyvtárigazgató •  Fotó: Bodor Tünde

A pulzArt szervezők: Kispál Ágnes Evelin, a Magma képviselője, Knop Ildikó programkoordinátor, Szonda Szabolcs könyvtárigazgató

Fotó: Bodor Tünde

A tavalyhoz képest csökkentett költségvetéssel ugyan, de az előzőekhez hasonló izgalmas és minőségi kínálattal, sok ingyenes programmal akar élményt szerezni a sepsiszentgyörgyieknek és az idelátogatóknak a 9. PulzArt Kortárs Művészeti fesztivál. Közel 30 kihívó, meglepő, tartalmas zenei, irodalmi és művészeti produkcióra, beszélgetésre, alkotóműhelyre hívták fel a figyelmünket a szervezők a keddi sajtótájékoztatón, amelyre a Tamási Áron Színház előcsarnokában került sor.

Bodor Tünde

2023. szeptember 12., 16:352023. szeptember 12., 16:35

A pandémia okozta tavalyi kicsúszás után a kortárs művészeti fesztivált idén sikerült visszaütemezni a világjárvány előtt megszokott koraőszi időpontra, ami azért fontos a szervezőknek, mert a pulzArt számos produkciójának hálás közönséget, olykor katalizátort jelentenek az egyetemisták, akik októbertől már hiányoznak a város összképéből.

A célközönség kora viszont igencsak tág határok között mozog, mint ahogy a műfajok is, amelyek nemcsak különböznek, de igencsak képlékenyek, alakulnak, sokszor improvizatív jelleggel.

Hirdetés

A csütörtökön startoló rendezvénysorozat központi témája a „mikro”, az egyén, az ő belső világa, illetve ahogy ez megmutatkozik a nagyobb perspektívában, ahogy a közösség reflektál a személyesre. „Az emberi buborékok határát keressük, feszegetjük” – mondta el Knop Ildikó programkoordinátor, aki a négy fesztiválnap zenei felhozatalát ismertette.

A Szent Efrém Férfikar már látszatra sem a bizánci egyházi zenét képviseli - de többek között azt is. •  Fotó: PulzArt/Facebook Galéria

A Szent Efrém Férfikar már látszatra sem a bizánci egyházi zenét képviseli - de többek között azt is.

Fotó: PulzArt/Facebook

Rétegzenék, kevert hangzások vájtfülű és nyitott hallgatóknak

A csütörtök esti szabadtéri tűzshow után Solymosi Vilmos és a DJ Bootsie Quartet előadásában egy rendhagyó tánczenei koncertre kerül sor a Szimplában, majd egy „több duplacsavart” is magába foglaló koncerttel, igazi zenei csemegével várja hallgatóságát a Szent Efrém Férfikar a Tamási Áron Színházban, amely a bizánci szakrális dalokat elektronikus zenével spékeli meg, de más műfajokat is felölel.

Szombaton este 8-tól a központi parkban egy ingyenes szabadtéri koncertre várják az érdeklődöket, amely egy „zenei mandalában” harmonizálja a természet hangjait és az ott látható installációkat, Spiralitás live act címmel Fekete Zsolt, Emcsi és Voiwode közös előadásában.

Az elmúlt években megszokott esti elektronikus zenei bulikra, pulzPartykra hazai és magyarországi DJ-k részvételével idén is a Szimplában a kerül sor. Vasárnap, a fesztivál zárónapján dub-ban gyökerező, improvizációkkal tűzdelt, meditatív zenei világ tárul fel SunMa együttes koncertjén.

A koncertekre jegyek online is beszerezhetők a www.eventim.ro oldalon, személyesen pedig a főtéri Városi Kulturális Irodában.

A pulzArt-ot a Tamási Áron Színház partnerségével szervezi a Prosperon Egyesület. •  Fotó: Bodor Tünde Galéria

A pulzArt-ot a Tamási Áron Színház partnerségével szervezi a Prosperon Egyesület.

Fotó: Bodor Tünde

„Hiába fürösztöd önmagadban, csakmásban moshatod meg arcodat” – például író-olvasó találkozókon

Szonda Szabolcs, a Bod Péter Megyei Könyvtár igazgatója társzervezőként igazi ínyencségnek számító irodalmi programokra hívta fel a figyelmet, amelyek véleménye szerint nagyon jól kapcsolódnak a PulzArt idei témájához, hiszen a szépirodalom mindig a mikróból indul ki: „akár verset, akár prózát ír az ember, mindig saját magából indul el, ahonnan aztán vagy elrugaszkodik, vagy marad a személyes mikrokozmoszban” – magyarázta. Pénteken délután a rendkívül népszerű és olvasott román íróval, Mihai Raduval beszélget magyar fordítója, Szőcs Imre. Szombaton a magyar kortárs próza egyik legmarkánsabb hangjának tulajdonosa, Vida Gábor érkezik Sepsiszentgyörgyre, akinek „kimondva vagy kimondatlanul van egy nagy erdélyi története”, ennek egy epizódja a Senkiháza. Erdélyi lektűr című regény, mely máris utánnyomásra szorul, mert elkapkodták. A szerzővel Miklóssi Szabó István író beszélget szeptember 16-án, szombaton 18 órától a Tamási Áron Színház előcsarnokában

Mindenkiben ott az alkotó

Idén mindenki kortárs művész lehet, bekapcsolódhat az installációk létrehozatalába és szabad utat engedhet kreativitásának, szűrtűk le a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótér alapítója, Kispál Ágnes Evelin által bemutatott művészeti projektek ismertetése után. Aki installáció-tervét beküldte a pulzArt Mikro – egyszemélyes világok címmel meghirdetett pályázatra, annak biztosan nagyobbak az esélyei arra, hogy az Erzsébet parkba látogatók az ő megvalósult művét láthassák, de a végső szót a szakmai zsűri mondja ki, három ilyen alkotás fog elkészülni.

A Magma Kortárs Kiállítótérben hazai és Magyarországra kitelepedett hét alkotó Pop-up tankolás című csoportos kiállítása is látogatható majd, amelynek fő témája a háború: a kollektív emlékezetben megragadt képeket, videókat és két nagyobb méretű, monumentális alkotást is felvonultat (többek között egy felfújható és leereszkedő mobiltankot, illetve karácsonyfatörzsből faragott kardgyűjteményt). Ennek megnyitója pénteken délután 5-kor lesz.

Helyi kortárs képzőművészek alkotásait vásárolhatják meg a Baz/Art nevű, kísérleti jelleggel első ízben megrendezett vásáron.

Idézet
Ne csak a helyi termelőkre, hanem a helyi alkotókra is figyeljünk”

– mondta Kispál Ágnes.

A SEPSI felirat ezúttal a város színeit, hangulatait, épületeit és embereit illusztrálja mikro-kivitelben. Hasonló készül az állomási aluljáróhoz is •  Fotó: PulzArt/Facebook Galéria

A SEPSI felirat ezúttal a város színeit, hangulatait, épületeit és embereit illusztrálja mikro-kivitelben. Hasonló készül az állomási aluljáróhoz is

Fotó: PulzArt/Facebook

Végül, mert Knop Ildikó szerint „a PulzArt mindig igyekszik a város szövetében kisebb-nagyobb nyomot hagyni”, a vasútállomás aluljárójában a sepsiszentgyörgyi mikrovilágokat bemutató óriási pannókat helyez ki a város, amely remélhetően hosszú időre emberibb arcot ad a kietlen környezetnek.

A Pulzart összköltségvetése idén közel 350 ezer lej, ami kb. 120 ezer lejjel kevesebb, mint a tavalyi összeg, ennek magyarázata pedig abban keresendő, hogy a 2023-as év egy finanszírozási ciklust zár, így a kulturális alapokra is csak szűkebb keret jutott az idén – magyarázta Knop Ildikó. Szonda Szabolcs elmondta:

az is megnehezítette a szervezést, hogy későn derült ki, hogy van erőforrás a pulzArtra, így amikor a keret már megvolt, nagyon gyorsan le kellett szerződtetni a meghívottakat.

A 9. pulzArt kortás művészeti fesztivált a Prospero Ifjúsági és Kulturális Alapítvány szervezi az önkormányzat és a Tamási Áron Színház partnerségével valamint a MOL Európa Alapítvány támogatásával.

A részletes program és más fontos információk a pulzart.ro honlapon érhetők el.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 25., szombat

A megemelkedett árak mellett dilemmákkal is járt a büdzsé beosztása a fiatalok számára Tusványoson

A fesztiválélmény megmarad, csak közben folyamatos matekozás zajlik: mire menjen el a napi keret? Egy nap Tusványoson könnyen elvisz 60–100 lejt, de tapasztalataink szerint a legtöbb fiatal igyekezett okosan beosztani a pénzét.

A megemelkedett árak mellett dilemmákkal is járt a büdzsé beosztása a fiatalok számára Tusványoson
Hirdetés
2026. július 25., szombat

Szombat délután is rengett a föld

A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szombaton 15 óra 13 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Szombat délután is rengett a föld
Szombat délután is rengett a föld
2026. július 25., szombat

Szombat délután is rengett a föld

2026. július 25., szombat

Volt egészségügyi miniszter: kormány az állam védelmének egyik legfontosabb pillérét, az egészségügyi rendszert gyengíti

Alexandru Rogobete volt egészségügyi miniszter szerint a kormány az állások befagyasztásával és az egészségügyi dolgozók jövedelmének csökkentésével az állam védelmének egyik legfontosabb pillérét, az egészségügyi rendszert gyengíti.

Volt egészségügyi miniszter: kormány az állam védelmének egyik legfontosabb pillérét, az egészségügyi rendszert gyengíti
2026. július 25., szombat

Ilyen volt Orbán Viktor tusványosi előadása – fotókon mutatjuk

A volt miniszterelnök tusványosi beszéde iránt nem lankadt az érdeklődés az előző évekhez képest. A Fidesz elnökét rengetegen hallgatták a nagyszínpad előtti téren, kormánykritikus molinókat, üzeneteket is emelve a magasba.

Ilyen volt Orbán Viktor tusványosi előadása – fotókon mutatjuk
Hirdetés
2026. július 25., szombat

Szovátán lép fel a Bekecs Táncszínház vasárnap

A szovátai szabadtéri színpadon adja elő a Bekecs Táncszínház vasárnap a Táncolva öröklődik című előadását.

Szovátán lép fel a Bekecs Táncszínház vasárnap
2026. július 25., szombat

Svájcból kaptak új bevetési járművet az erdőszentgyörgyi önkéntes tűzoltók

A svájci Plan-les-Ouates településtől kapott adományba egy tűzoltóautót Erdőszentgyörgy.

Svájcból kaptak új bevetési járművet az erdőszentgyörgyi önkéntes tűzoltók
2026. július 25., szombat

Röviden reagált Magyar Péter Orbán Viktor tusványosi beszédére

Menthetetlen, bukott maffiafőnökkel foglalkozni felesleges – reagált Magyar Péter miniszterelnök a Facebook-oldalán Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, volt kormányfő Tusnádfürdőn szombaton elmondott beszédére.

Röviden reagált Magyar Péter Orbán Viktor tusványosi beszédére
Hirdetés
2026. július 25., szombat

Orbán Viktor: ellenzéki politika helyett ellenállási politika következik

Tusnádfürdő nem változott, ez továbbra is az a hely, ahol a magyarok nem csak beszélnek a jövőről, de próbálják azt megérteni – jelentette ki tusványosi beszédében Orbán Viktor, aki pártja jövőbeni szerepéről beszélt.

Orbán Viktor: ellenzéki politika helyett ellenállási politika következik
2026. július 25., szombat

Tőkés László a fogyatkozó erdélyi magyarságról, autonómiáról és Márton Áron örökségéről beszélt Tusványoson

A 35. Tusványos szombati napján Tőkés László a romániai magyarság fogyatkozásáról, az autonómia ügyéről, Márton Áron örökségéről és Orbán Viktor nemzetpolitikájáról beszélt, történelmi és aktuálpolitikai párhuzamokat is felvonultatva.

Tőkés László a fogyatkozó erdélyi magyarságról, autonómiáról és Márton Áron örökségéről beszélt Tusványoson
2026. július 25., szombat

Már ki is vizsgálta az ügyészség, hogy milyen drónt lőtt le pénteken Buzău megyében a román vadászpilóta

Shahed típusú volt az a drón, amelyet pénteken a román légierő egyik F-16-os vadászgépe lőtt le a Buzău megyei Padina térségében – közölte a legfőbb ügyészség.

Már ki is vizsgálta az ügyészség, hogy milyen drónt lőtt le pénteken Buzău megyében a román vadászpilóta
Hirdetés