
A zángatás (is) jókedvre hangol, de besegít egy-egy jó szívvel kínált kupica pálinka, pohár bor, tea, cukorka, süti
Fotó: Porzsolt Levente
Viccnek indult, néphagyomány lett a fotosmartonosi zángatás, melynek gyökerei a két világháború között időre nyúlnak vissza. A Vízkereszt napjához fűződő népszokás hétfő este is sokakat csábított a hagyományőrző megmozdulásra.
2025. január 06., 22:082025. január 06., 22:08
2025. január 06., 22:092025. január 06., 22:09
A háromszéki Gidófalva községhez tartozó ikerfalvakban, Fotoson és Martonoson élt egykor egy bíró, aki úgy gondolta, farsang kezdetén megtréfálja az embereket, mégpedig oly módon, hogy
2025 zángatói az események végén, bár kissé megfogyatkozva
Fotó: Porzsolt Levente
A szokás, immár estére tolódva, évtizedeken át fennmaradt, és az utóbbi években mintha egyre csak erősödne: egyre többen vesznek részt a közösségi szórakozásban, melyet induláskor és menet közben
Péntek este mintegy hetven személy, – köztük nagyon sok gyerek is – indult el a martonosi „bót” elől, majd végigvonultak a falu utcáin és átvonultak Fotosra is.
Hát nem jó szokás a zángatás???
Fotó: Porzsolt Levente
A zángatók kisebb nagyobb kolompokat, csengettyűket, focimeccseken használt tülköket használtak – akinek nem jutott, az a száját – kinek mi akadt a kezébe:
A szokást a helyiek őrzik, de erre az alkalomra megéri hazajönni az elszármazottaknak, a közeli településeken vagy a városban letelepedettek sem hagyják ki ezt az alkalmat. Így tett Katona Attila is, akinek a felesége fotosi és aki ötéves kisfiával rendszeresen visszajár a gyerek és a saját maga kedvéért is.
Fotó: Porzsolt Levente
Cserr Tünde néprajzkutató fiával vett részt vett a zángatáson, noha Sepsiszentgyörgyön lakik. Tőle tudtuk meg, hogy nemhogy a szokást, de a „zángatás” szót sem nagyon ismerik a környéken:
A legutóbbi időkig a férfiak kiváltsága volt, ma azért már nőket és gyermekeket is láttunk a vidám sokaságban.
– mondta Gidófalva polgármestere, Porzsolt Levente, aki fotosi lakosként maga is lelkes hagyományőrző, bár most nem zángatóként vett részt a menetben – azt a fiaira bízta – ő maga az események dokumentálásával volt elfoglalva.
Ki tudja meddig fenn ez az egyedülálló szokás, Fotos unikuma. A sok jókedvű gyerek jelenléte mindenesetre biztató.
A Caritas piramisjátékhoz hasonlította szombaton Oana Gheorghiu a nem járulékalapú különnyugdíjakat.
Az eMAG 15. fekete pénteki árleszállítási akciója minden várakozást felülmúlt: több mint 986 millió lej értékű rendelést regisztráltak, ami 10 százalékkal meghaladja a tavalyi eredményt – tájékozatott szombaton a vállalat.
Általánosságban enyhe télre számíthatunk Romániában, azonban lehetnek nagy havazások és fagyos időszakok is – vetítette előre Elena Mateescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) igazgatója.
Több mint két évre bevonták a jogosítványát, és 16 ezer lejre bírságolták a rendőrök azt a marosvásárhelyi motorbiciklist, aki egy Kolozs megyei országúton közlekedve tizenhárom alkalommal előzött szabálytalanul, átlépve a folytonos vonalat.
Idén októberben 4 692 612 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 198-cal kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2775 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Nicușor Dan államfő állami látogatásra hívta meg Romániába Recep Tayyip Erdogan török elnököt. A hivatalos meghívást Oana Țoiu román külügyminiszter adta át pénteken Ankarában török hivatali partnerének, Hakan Fidannak.
Az amerikai erők maradnak Romániában, de változni fog a katonák váltásának rendszere – jelentette ki román idő szerint péntek este a Fehér Házban Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter.
A rezsicsökkentést sikerült megvédeni, a Török Áramlat és a Barátság vezeték esetében Magyarország teljes mentességet kap az orosz energiahordozókra kivetett amerikai szankciók alól – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök.
A világűrből állítólag két emberi alkotás látszik: a kínai nagy fal és a portugáliai Douro völgyének teraszosan művelt szőlőültetvényei. Erről megbizonyosodni fölöttébb nehéz lenne, ám a híres borvidékre eljutni már egyszerűbb, mint gondolnánk.
Egy adósság miatt keletkezett konfliktusban vesztette életét egy 47 éves Hargita megyei férfi, miután egy 21 éves mikóújfalusi fiatal késsel szívtájékon szúrta. Az áldozat még autóba szállt, hogy hazamenjen, de útközben elvérzett.
szóljon hozzá!