
Fotó: Pinti Attila
Az ország élvonalába tartozik a sepsiszentgyörgyi kórház az iszkémiás sztrók kezelésének gyorsaságát és hatékonyságát tekintve.
2022. május 25., 18:332022. május 25., 18:33
Az intézmény Platina-díjat kapott az ezen a területen elért eredményeiért az ESO Angels és Európai Stroke Társaságtól – jelentette be szerdán online sajtótájékoztatón András-Nagy Róbert kórházigazgató. Már a tavaly megszerezték az aranyfokozatot, ám azóta 30 perccel javították az átlagidőt, ami a beteg kórházba szállításától a trombolízises kezelés elkezdéséig tart, így ez most átlag 38 perc és 8 másodperc alatt megtörténik.
Forró Csilla neurológus, a program koordinátora elmondta,
Az időn úgy tudtak javítani, hogy minden reggel kiértékelték a tevékenységet, feltérképezték, hol csúsztak el percek, és ezeket állandóan javították. Popescu Cezar orvos segítségével létrehoztak egy rendszert, így ha felmerül a stroke gyanúja, a mentősök közvetlenül hívják a neurológust, aki kapcsolatba lép a hozzátartozókkal, és már azelőtt begyűjti az adatokat, mielőtt a beteg megérkezik a sürgősségre.
– mutatott rá az orvos. A kórház képviselői kifejtették, most már nem annyira a szakembereken múlik az ellátás minőségének további javítása, hanem a lakosság tájékozottságán.
„Nehezített terepen mozgunk, mert a hiányos egészségügyi ismeretek miatt sok esetben a beteg nem kerül időben kórházba, sokszor otthon megvárják, amíg a házastárs hazaér munkából, de nem ezen kellene múljon a kezelés sikeressége. Volt olyan esetük is, hogy a teljesen lebénult beteg talpra állt a kezelés után. Nem minden esetben ennyire látványos az eredmény, de esélyt kell adni a beavatkozásnak” – mondta Forró Csilla. Az országban mindössze 44 kórházban alkalmaznak trombolízises kezelést, ezek közül tíz részesült az ESO ANGELS nemzetközi sztrókkezelési minősítésre szakosodott civil szervezet kitüntetésében. Július 1-jén lesz 3 éve, hogy a sepsiszentgyörgyi kórház is alkalmazza az eljárást, ez alatt az idő alatt összesen 138 személy részesült a kezelésben.
Húszezer lejre bírságolták azt a bolgár turistát, akit szerdán megharapott egy medve a Transzfogarasi úton.
Demeter András István lemondott kulturális miniszter pénteken közölte, hogy a felmentéséről szóló elnöki rendelet közzétételéig változatlan eltökéltséggel látja el feladatait.
A marosvásárhelyi tanácsosok megnyirbálták a városvezetés által benyújtott hitelösszeget, az eredeti százötvenmillió lejes kölcsön helyett csak nyolcvannyolcmillió lejes keretet fogadtak el. A tervezett beruházásokat is módosították.
A hosszú hétvégén az ország nagy részén légköri instabilitásra, átmeneti esőkre és időnként megélénkülő szélre lehet számítani – nyilatkozta pénteken az Agerpresnek az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) ügyeletes meteorológusa, Oana Catrina.
Sulyok Tamás köztársasági elnök az Európa Tanács alkotmányjogi tanácsadó testületétől kérte a fennálló alkotmányos kérdések értékelését és a testület szakértői közreműködését – közölte a Sándor-palota pénteken az MTI-vel.
Gyergyószentmiklós önkormányzata átfogó közigazgatási és városüzemeltetési átszervezést visz véghez. Amellett, hogy a kötelező létszámcsökkentést végrehajtják, a hatékonyabb működést, lakosságot jobban kiszolgáló hivatalt ígérnek.
Elfogadták a csíkszeredai Fodor Sándor park körüli út-és járdahálózat felújítására a megvalósíthatósági tanulmányt az önkormányzati képviselők májusi ülésén pénteken egyéb határozatok mellett. A beruházás értékét közel 7 millió lejre becsülték.
Az ország nagy részét érintő viharos szélre adott ki pénteken elsőfokú (sárga) riasztásokat az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Ismét meghosszabbította a Brassó Megyei Törvényszék Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke, valamint Kurkó András, a Hargita Megyei Közpénzügyi Adminisztráció volt igazgatóhelyettese hatósági felügyeletét.
szóljon hozzá!