
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Online, majd fizikai, aztán ismét online oktatás, tővel-heggyel hányt tanügyi intézkedések: mindezek eredményeként nem csoda, hogy csökkenő tendenciát mutatnak a diákok tanulmányi eredményei.
2021. december 04., 15:532021. december 04., 15:53
A járványhelyzet miatt időlegesen bevezetett online oktatás következtében csökkent a diákok tudásszintje, a tanulmányi átlagok legalábbis ezt mutatják, tudtuk meg Lőrincz Tündétől, a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum egyik nyolcadikos osztályának osztályfőnökétől. Ennek oka – a pedagógus elmondása szerint – az, hogy a fizikai jelenléttel történő oktatás és az online tanítás esetében a tananyagnak két különböző számonkérési rendszere van, amihez külön hozzá kell szokni. Egyszerű példával szemléltetve: online oktatásnál nem jelzi iskolacsengő vagy pedagógus a tanóra kezdetét, a diáknak magának kell önként bekapcsolódnia abba. Lőrincz Tünde szerint
Néhány tantárgyból biztosan nőtt a magánórák iránti igény, mondta továbbá Lőrincz Tünde. Leginkább románból, matematikából és angol nyelvből vesznek többen magánórákat, ami a 9. osztályba történő vizsgák szabályzata megváltozásának is betudható. Mint elmondta, elemzésekre, nyelvtanra éleződik ki a heti 4–5 román óra, de kommunikálni az iskolában többnyire nem tanulnak meg. Ezt hallja panaszként a szülőktől is:
Angolból is sokan keresik a magánórákat, hiszen – legyen az online vagy fizikai jelenléttel zajló tanóra – a heti két alkalom nagyon kevés ahhoz, hogy a világnyelvet megtanulhassák. Így elmondható, hogy van, aki számára a magánóra segítséget, másoknak pedig egyenesen mentőövet jelenthet.
A téma kapcsán több pedagógust is megkérdeztünk, akik névtelenül nyilatkoztak lapunknak. Egy román szakos tanár elmondta: tapasztalatai szerint nagyon sokan vesznek magánórát ebből a tárgyból. Szerinte a magas érdeklődésnek nem feltétlenül a járványhelyzet az oka, sokan ugyanis azért kénytelenek magánórákra járni, mert számos pedagógus nem megfelelően oktat.
– mondta a pedagógus. Hozzátette: az online oktatás is lehet hatékony, de csakis akkor, ha a tanár megtalálja a módját a fegyelmezésnek, a következetes munka megkövetelésének. Szerinte a szemkontaktus létesítése rendkívül fontos, és ez online is lehetséges. Noha a törvény szerint egyetlen tanár sem kötelezheti a diákot arra, hogy kamerát kapcsoljon, ha az nem akarja, erre lehet közös megoldást találni. „Meg kell értenie mindenkinek, hogy ez egy »win-win«, vagyis mindkét fél számára nyerő helyzet, az én óráimon mindenkinek be volt kapcsolva a kamerája, a diákjaim megértették, miért fontos ez” – mondta a román szakos pedagógus. Matematikából hasonló a helyzet, a járvány előtt is nagy volt a kereslet, de „egyre többen vannak az 5–8-asok, náluk nőtt az igény” – mondja egy matematika szakos pedagógus.
Egészen más a helyzet a művészeti iskolákban, hiszen
„Gyakorlatilag semmit nem lehetett haladni” – nehezményezte egy zene szakos pedagógus. Főként azok a középiskolai tagozaton tanulók kerültek hátrányba az utóbbi két tanév során, akik tudatosan hangszeres pályára készülnek, ők több felkészítő órát vesznek. Az általános iskolai tagozatosok kevésbé szorulnak rá, hiszen „ebben az életkorban még inkább a szülő óhaja a zenei nevelés”.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!