
Ötven euróval pótolná ki a sepsiszentgyörgyi önkormányzat az albérlők lakhatását
Fotó: Barabás Ákos
A sepsiszentgyörgyi önkormányzat a fiatalok körében végzett konzultáció során felvetett problémákra keresi a megoldásokat, ezért tervezik a lakbértámogatás bevezetését, magyar és román nyelvtanfolyamok szervezését, mondta el keddi sajtótájékoztatón Vargha Fruzsina, a város alpolgármestere.
2021. október 05., 16:332021. október 05., 16:33
Felidézte, a konzultáció során megfogalmazódott, hogy nehéz lakáshoz jutni, fizetni a lakbért, valamint az is, hogy románok és a magyarok körében akár a munkahelykeresésben is akadályt jelent a másik nyelv hiányos ismerete.
Október 6-án zárul a közmeghallgatás az önkormányzat által kezdeményezett új támogatási programra, amely az albérletben lakó fiatalok számára kíván segítséget nyújtani. A hivatalos címre eddig két észrevétel érkezett, de figyelembe veszik a közösségi oldalon megfogalmazott véleményeket is.

Lakbértámogatással csökkentené a fiatalok elvándorlását a sepsiszentgyörgyi önkormányzat.
Többen kifogásolták, hogy a támogatás odaítélésére 35 év a korhatár, hogy hivatalos szerződést kell kötni a lakástulajdonossal, és aggályokat fogalmaztak meg, hogy a támogatás miatt növekednek a lakbérek. A program várhatóan december 1-én indul, 50 eurós támogatást ajánlanak fel az albérletben lakó fiataloknak, a támogatás nem haladhatja meg a lakbér értékének 25 százalékát, arra törekednek, hogy az eljárás egyszerű és gyors legyen, mondta az alpolgármester. Hozzátette,
A nyelvtanulási programot idén tavaszán jelentette be az önkormányzat, a programra 1 millió lejes összeget különítettek el a helyi költségvetésben.
– ismertette az elöljáró.
A konkrét oktatás jövő év februárjában indul a Babeș-Bolyai Tudományegyetemmel együttműködve. Az öthónapos tanfolyamon több csoportot indítanak, csoportonként összesen 12-14 diákkal, minden diáknak 80 elméleti és 20 gyakorlati órát kell teljesítenie, hibrid oktatási formában. A tanfolyam árának felét állja az önkormányzat utófinanszírozással, így ösztönzik, hogy aki beiratkozott, el is végezze a kurzust. Egyelőre a középiskolások nem vehetnek részt a programban, mert ők az iskolában napi szinten találkoznak a román nyelvvel, másrészt nehéz összeegyeztetni az iskolai programot a tanórákon kívüli tevékenységgel.
Több mint 700 Hargita megyei termelőt tartanak nyilván az ökológiai gazdálkodás rendszerében, többségük tanúsított ökológiai takarmányt állít elő nagy kiterjedésű, jó minőségű legelőkön.
Csinódon már javában készülődnek a Gyümölcsoltó Boldogasszony-napi búcsúra. Sepsiszéki Nagy Balázs néprajzos szerint a hagyományok alapján nem a kommunista időkben felfuttatott március 8-a, hanem ez a magyar nők igazi ünnepe.
Az áprilisi nyugdíjakat még húsvét előtt megkapják a jogosultak, a nyugdíjasoknak szánt egyszeri támogatás kifizetése azonban késhet – jelentette ki kedden Florin Manole munkaügyi miniszter.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter szerint ezután a rendszer demográfiai adatainak figyelembe vételével döntenek majd az évente meghirdetett rezidensorvosi helyek számáról.
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a március 23. és április 5. közötti időszakra vonatkozó kéthetes időjárás-előrejelzését. Esőre most péntekig nem nagyon lehet számítani.
A magas energia- és szállítási költségek miatt az év végéig tovább nőhet több alapvető élelmiszer ára Romániában. A előrejelzések szerint főként a nagy energiaigényű termékek drágulnak, miközben az infláció lassulására csak mérsékelt esély látszik.
Bukarestben és nyolc megyében több mint 30 helyszínen tartanak házkutatásokat a rendőrök és ügyészek; több céget is azzal gyanúsítanak, hogy fiktív számlázással a valós ár tízszeresére növelték bizonyos fertőtlenítőszerek és orvosi maszkok árát.
Tűzcsap kicserélésére készül a szolgáltató, így több utcában szünetel az ivóvíz-szolgáltatás kedd reggel kilenc és délután egy óra között – tájékoztat Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A szaknak megfelelő kötelező tantárgy írásbeli vizsgájával folytatódik kedden a próbaérettségi.
szóljon hozzá!