
Indulás előtti áldás
Fotó: Albert Eszter
Elindult Csíksomlyóra a gyergyóalfalvi keresztalja csütörtök reggel Balázs József vezetésével a település több mint nyolcszáz éves temploma elől. A járványügyi korlátozások miatt tavaly félbeszakadt ez a hagyomány, 2020-ban az alfalvi festőművész csupán harmadmagával indult útnak a Szűzanya köszöntésére.
2021. május 20., 15:532021. május 20., 15:53
A korábbi évekhez képest kevesebben ugyan, de így is szép számban gyülekeztek a gyergyóalfalvi templom előtt azok, akik részesei kívánnak lenni a hagyományos pünkösdi zarándoklatnak. Sem az eső, sem a rossz időjárás nem riasztotta el a zarándokokat, hiszen a hagyományláncnak nem szabad megszakadnia – nyilatkozta az indulást megelőzően Balázs József, a zarándoklat vezetője.
„A láncnak nem szabad megszakadnia, István pap ígérete nem szabad meddő maradjon! 450 évvel ezelőtt ő megígérte Babba Máriának, hogy elvezeti Gyergyóalfalu népét és a csatlakozó keresztaljákat a csíksomlyói kegytemplomhoz hálát adni a segítségért.
másodsorban hálából megyünk, és azért is, hogy mi is vállaljunk valamilyen szenvedést Jézus áldozata nyomán” – hangsúlyozta Balázs József.
Balázs József: kötelességünk nekünk a segítő Máriához menni
Fotó: Albert Eszter
A gyergyóalfalvi festőművész, mint ahogy az elmúlt közel harminc évben tette, idén is hálát adni megy Csíksomlyóra az isteni gondviselésért. Hálás, hogy van olyan testi és lelki egészsége, hogy fel tudja vállalni az összességében százkilométeres utat.
„Hálát adok a sok jóért, ami az év folyamán ért. (...) Hálát adok azért is, hogy ez az alvilági hatalom, ami ma az egész világot gyötri, nem tudott egészen maga alá gyűrni, és bízom benne, hogy amíg van nekünk csíksomlyói Babba Máriánk, addig nem is fog.
– fogalmazott Balázs József.
Molnár Levente operaénekes is az alfalvi zarándokokhoz csatlakozott
Fotó: Albert Eszter
Az alfalvi zarándokok táborához csatlakozott idén Molnár Levente gyergyóremetei származású operaénekes is, aki május 7-én indult útnak Máriapócsról. „Nagyon vártam egy misszióra, és a Jóisten meghallgatta a sóhajomat. Örömmel vállaltam Molnár Sándornak, a Mária-út elnökének a felkérését, a nemzetemért és magamért zarándokolok” – fogalmazott a székely származású operaénekes.
A gyergyóalvalfi keresztalját imával bocsátotta útnak T. Hanuleac Tamás, az alfalvi templom segédlelkésze, aki maga is részt vesz az idei zarándokúton.
Gyergyószentmiklós alpolgármestere is zarándokol
Egyedül indult Csíksomlyóra Gyergyószentmiklós alpolgármestere csütörtökön délelőtt. Len Emil Balázs több éves kihagyás után úgy érezte, ismét eljött az ideje, hogy gyalog menjen el a csíksomlyói pünkösdi búcsúra. Alpolgármesteri teendői miatt nem tudott csatlakozni a keresztaljákhoz, így később, a papi áldást követően Csergő Tibor András polgármester bocsátotta útjára. Az alpolgármester magával vitte Gyergyószentmiklós közösségének imáját is: „Oltalmad alá futunk Istennek Szent Anyja, te adj erőt, hogy hinni és bízni tudjunk!”
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!