
Május 31-ig várják a jelentkezőket
Fotó: Dénes Botond/Székely Vágta
Június 21-23. között szervezik meg a Székely Vágta idei kiadását a maksai Óriáspince-tetőn. A versenyre való jelentkezést már elindították. A 13. alkalommal sorra kerülő rendezvény némileg módosított nevezési feltételeiről, idei programjáról és a székelyföldi lovassport jelentőségéről számoltak be a szervezők.
2024. április 12., 14:442024. április 12., 14:44
Nem csak versennyé, hanem valódi családi lovas hétvégévé nőtte ki magát a 2011 óta megrendezett Székely Vágta, a budapesti Nemzeti Vágta hivatalos előfutama.
Vargha Fruzsina sepsiszentgyörgyi alpolgármester szerint örvendetes, hogy
A vágta zenés, kulturális programokban is gazdag, ezekről az illetékes szervezők meséltek.
Az újdonságok egyike, hogy a Góbé olimpián különböző versenyszámokkal készülnek, például szekértolással, ugyanakkor vasárnap 14 órától látványos agárfuttatást is szerveznek. Magyarósi Imola, a Vadon Egyesület elnöke visszaemlékezett, hogy a színpad sorsa mindig kihívást okozott a szervezőknek: egy ideig a versenypálya közepére helyezték, de ott nehezen közelíthette meg a közönség, ezért tavaly a koncertek idejére lebontották az ideiglenesen felállított kerítéseket.
Dancs Zsolt producer szerint 13 éve merészet álmodtak a Székely Vágta megszervezésével, ugyanis a helyszíni körülmények és az időjárási viszonyoknak való kitettség összetett logisztikát követelt meg. A kemény munkát viszont mindig siker koronázta, ezért idén ismét különlegességgel rukkolnak elő.
Húsz beidomított lóval és 55 színésszel, táncossal érkeznek. A nyilvános főpróbát június 21-én, pénteken este 21 órakor tekinthetik meg az érdeklődők, a bemutatóra pedig 22-én, szintén 21 órától kerül sor. Eső esetén vasárnapra tolják az előadást.
Dancs Zsolt, Magyarósi Imola, Vargha Fruzsina és Demeter János
Fotó: Tuchiluș Alex
A megváltozott versenyfeltételekről Demeter János, a Vadon Egyesület ügyvezető igazgatója számolt be. Kihangsúlyozta, hogy idén a könnyebb adatfeldolgozás érdekében kizárólag online lehet jelentkezni az esemény oldalán vagy a nevezes@szekelyvagta.ro e-mail címen. A jelentkezéseket május 31-ig fogadják.
Azok a résztvevők, akiknek lovai sikeresen szerepeltek az egészségügyi vizsgán és ezáltal elnyerték a versenyen való indulás jogát, pénzbeli jutalomban is részesültek az elmúlt években.
A Nemzeti Vágta újításaihoz alkalmazkodva a székelyföldi rendezvényen is két korcsoportra osztják a kishuszár vágtát, hogy nagyobb eséllyel induljanak a fiatalabb és idősebb jelentkezők. Demeter János szerint ez méltányos engedmény az ifjú jelentkezőkkel szemben, hiszen
Ennek részleteiről a későbbiekben számolnak be.
Újdonságként a kishuszár vágtán is két korcsoportra bontják az indulókat
Fotó: Codra Botond/Székely Vágta
A szabályzat a lovak típusát illetően nem változott, a jelentkezés korhatára továbbra is 18 év a Székely Vágtára és 16 év a Góbé futamra. Ugyanakkor a díjazás is a régi maradt:
A Góbé futamon az első díjért 3000, a másodikért 2500, és a harmadikért 2000 lej jár.
Bár a világjárvány után nehezen tértek vissza a nyeregbe, a szervezők szerint évente így is legalább 16-20-an jelentkeznek a Székely Vágtára és a Góbé futamra is külön-külön.
A tavalyi Székely Vágta második helyezettje Farkaslakáról, a harmadik Székelyberéről, a negyedik dobogós pedig Kilyénből érkezett.
Új helyre költözik a színpad
Fotó: Pinti Attila
Az idei rendezvény fővédnöke Pótápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára és az erdélyi lovassport kiemelkedő támogatója. A kommentátorok Bajkó Tibor és Nagy Endre lesznek. Mivel egyre több román ajkú érdeklődő is érkezik az Óriáspince-tetőre, a szervezők román nyelvű kommentátort is biztosítanak.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!