
Erdőismeretből jelesek a háromszéki diákok
Fotó: Kiss Zsombor
Az erdő felfedezését, a természet iránti tisztelet elmélyítését célzó vetélkedősorozat kiemelkedően teljesítő diákjait díjazták hétfőn Sepsiszentgyörgyön. A legügyesebb csapatok munkája nyomán három új tanösvényt alakítanak ki Háromszéken.
2025. február 17., 21:282025. február 17., 21:28
Csaknem ötszáz háromszéki diák vett részt a Velünk az erdő, fedezd fel a tájat című, kilenc hónapon át tartó vetélkedősorozaton tavaly. A Háromszéki Erdészek és Vadászok Baráti Társasága (HEVbt) és az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezete által közösen indított program sikerét és az iskolások elszántáságát igazoló díjakat a Székely Mikó Kollégium konferenciatermében hirdették ki hétfőn.
A gyerekeket és tanáraikat Porzsolt Levente, a HEVbt és a zsűri elnöke köszöntötte, majd Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő osztott meg néhány gondolatot.
Porzsolt Levente szerint érdemes folytatni a vetélkedőt
Fotó: Kiss Zsombor
Sikerként értékelte, hogy a vetélkedősorozatra a tavaly tavasszal induló hétszáz diákból csaknem ötszázan el is jutottak a végéig annak ellenére is, hogy rendhagyóan hosszú – márciustól novemberig tartó – versenyre neveztek be. Rámutatott továbbá:
Zágoni Imola iskolán kívüli tevékenységekért felelős tanfelügyelő, zsűritag a versenyfeladatok és az iskolai tantárgyak között átfedéseket említette pozitívumként, hangsúlyozva, hogy a vetélkedő jó példa rá, hogyan lehet észrevétlenül tanulni. A résztvevőknek gratulált Sztakics Éva-Judit, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere és a zsűribizottság tagja is.
A döntést héttagú bizottság hozta meg, köztük erdész, történész, tanfelügyelő, valamint a város közintézményeinek képviselői is. A feladatokat teljesítő csapatoknak emléklapot adtak át, a dobogósokat díjjal méltatták.
Elemis, általános iskolás és középiskolás tanulókat díjaztak
Fotó: Kiss Zsombor
Az elemi osztályosok kategóriájában legügyesebbnek a zágoni Erdő barátai névvel induló kisdiákok bizonyultak, az általános iskolások közül a sepsiszentgyörgyi Csirkefogók nyerték el a fődíjat. A középiskolások körében a baróti diákokból álló csoport, A Dél-Hargita Erdeinek Őrei győzedelmeskedtek.
„A vetélkedő sok olyan ötletre világított rá, amit érdemes lenne akár helyi szinten elkezdeni megvalósítani, hiszen a tanösvények, az erdőjárás által kerülhetünk igazán közel a természethez” – fogalmazott Porzsolt Levente.
Zágonban, Sepsiszentgyörgyön és Baróton hoznak létre új tanösvényeket
Fotó: Kiss Zsombor
Hozzátette: a programot szeretnék folytatni, de valószínűleg nem tavasszal, hanem ősszel indítják majd, hogy ne nyúljon át egyik tanévről a másikra. Az újabb vetélkedősorozat indítását időben jelezni fogják a tanintézmények számára.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!