Hirdetés
Hirdetés

Újabb ANL-tömbházak épülhetnek Kézdivásárhelyen

Húsz napirendi pontról döntöttek a képviselő-testület tagjai •  Fotó: Farkas Áron

Húsz napirendi pontról döntöttek a képviselő-testület tagjai

Fotó: Farkas Áron

Két újabb, fiataloknak szánt ANL-tömbházat építene Kézdivásárhely önkormányzata az Orbán Balázs utcában. A beruházást előkészítő határozatokat csütörtöki ülésén fogadta el a helyi képviselő-testület.

Farkas Áron

2024. február 29., 17:442024. február 29., 17:44

Húsz napirendi pont szerepelt Kézdivásárhely önkormányzati képviselő-testületének februári ülésén. A képviselők elsőként a tavalyi költségvetési többlet felhasználására vonatkozó korábbi határozatot, illetve az idei költségvetést módosították.

A formai változtatások mellett 58 ezer lejjel egészítették ki a Manócska Napköziotthon pénzügyi keretét az alárendeltségébe kerülő, újonnan épült bölcsőde hiányzó konyhai eszközeinek (tányérok, evőeszközök, abroszok) megvásárlására.

Hirdetés

A 2023 harmadik negyedévére vonatkozó pénzügyi zárómérleg elfogadása kapcsán Bokor Tibor polgármester felhívta a képviselők figyelmét arra, hogy a kormány mindössze 26–32 százalékban teljesítette kifizetési kötelezettségeit az uniós, illetve kormányzati finanszírozású beruházások kapcsán, ezzel szemben az önkormányzat 97 százalékban realizálta a tavalyi év elején betervezett jövedelmét, a kiadások pedig 94 százalékban valósultak meg.

„Ez a különbség az önkormányzat és az állami kormányzás között.

Idézet
Borzasztó nehéz esztendőt zártunk. Nem tudom, hogy az idén milyen lesz, de nem sok jóval kecsegtetnek”

– fogalmazott az elöljáró.

A továbbiakban a városatyák jóváhagyták a Kézdivásárhelyi Ipari Parkok Kft. 2024-es költségvetését, amelyet Fejér Áron igazgató mutatott be. Mint kiderült, a cég ebben az évben 364 ezer lej bevétellel és 355 ezer lej kiadással, vagyis 8700 lej bruttó nyereséggel számol.

Elfogadták a Kézdivásárhely és Szentkatolna között építendő kerékpárút megvalósíthatósági tanulmányát és műszaki-gazdasági mutatóit is. Bokor Tibor elmondta, a 2,79 millió lej értékű beruházásból 2,48 millió eurót tesz ki a vissza nem térítendő uniós támogatás, ehhez Kézdivásárhely 217 ezer lej, Szentkatolna 83 ezer lej önrésszel járul hozzá.

A bicikliút egy Fortyogófürdőről induló mezei út mentén köti majd össze a várost Szentkatolnával

– tette hozzá a polgármester.

A képviselők a Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium ügykezelésébe adták az iskola szomszédságában található, civil házként ismert épületet, ahol a

Waldorf-tagozat kap majd helyet.

„Ígéretet kaptunk arra, hogy az épületet szponzorációkból és külső forrásokból fogják felújítani, az önkormányzatnak nem kerül majd pénzébe” – hangsúlyozta a polgármester.

Az önkormányzat a jövőben a régi kertészet egykori területével bővítené a Molnár Józsiás parkot, lebontva a meglévő kerítést és bejáratot nyitva a Molnár Józsiás utca felől, emellett a zöldövezet jelenlegi területét is modernizálnák. A pályázat elindításához szükség volt a két terület összevonására, amit szintén megszavaztak a városatyák.

Terjeszkedés vertikálisan és horizontálisan

Az utolsó két határozattervezet az Orbán Balázs utca 15. szám alatti területre vonatkozott, ahol az önkormányzat két ANL-tömbházat építene a fiatalok számára. Bokor Tibor elmondta, március 22-ig kell leadni a dokumentációt, és ha ez megtörténik,

az egyik új tömbház már az idén megépülhet.

„A régi városi kertészet területéről van szó, amelynek egy részét meghagyjuk a jelenlegi kertészet számára, a többire pedig szeretnénk két tömbházat építeni” – magyarázta az elöljáró.

A legutóbb épített ANL-tömbházba tavaly ősszel költözhettek be a lakók •  Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata/Facebook Galéria

A legutóbb épített ANL-tömbházba tavaly ősszel költözhettek be a lakók

Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata/Facebook

A témához kapcsolódóan Balázs Attila, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) képviselője felvetette, hogy

mivel a város kevés saját területtel rendelkezik, újabbakat kellene vásárolni, akár kölcsönfelvétel árán is.

Bokor Tibor válaszában kifejtette, egyetért a felvetéssel, hiszen hosszabb távon szükség lesz területekre a város fejlesztéséhez. „Oroszfalu és Sárfalva Kézdivásárhelyhez tartoznak, ezért a tendencia az kellene legyen, hogy arra vásároljunk földeket, hogy a településeket közelítsük egymáshoz” – vélekedett a polgármester.

A felsoroltak mellett az ülésen többek között elfogadták a város erdejéből származó faanyag értékesítési árait, az infláció mértékével aktualizálták az ANL-bérlakások bérleti díjait, illetve módosították a kórház személyzeti felépítését is.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 21., szombat

Vasárnaptól csak a chippel ellátott kukákat ürítik ki Marosvásárhelyen

Bár nem minden marosvásárhelyi kapta meg a rádiófrekvenciás azonosítóval ellátott kukákat, vasárnaptól a szolgáltató csak azt a hulladékot viszi el, amelyeket ezekben helyeznek ki. Mit tegyen, akinek nincs ilyen kukája? Változik-e a program?

Vasárnaptól csak a chippel ellátott kukákat ürítik ki Marosvásárhelyen
Hirdetés
2026. február 21., szombat

Országos ellenőrzéseket indít az egészségügyi miniszter a munkaidőben magánpraxisban dolgozó orvosok ügyében

Nagyszabású ellenőrzéseket jelentett be Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter azoknak az orvosoknak a kiszűrésére, akik munkaidőben elhagyják az állami kórházat és a magánszektorban vállalnak munkát.

Országos ellenőrzéseket indít az egészségügyi miniszter a munkaidőben magánpraxisban dolgozó orvosok ügyében
2026. február 21., szombat

Húszezer lejes bírság, negyvenezer lejt meghaladó elkobzás – fafeldolgozókat ellenőrzött a rendőrség

Több mint 43 ezer lej értékben kobzott el faanyagot pénteki ellenőrző akciója során a Hargita megyei rendőrség két fafeldolgozó vállalkozástól, ugyanakkor a szabálytalanságokért húszezer lejre bírságolták a cégeket.

Húszezer lejes bírság, negyvenezer lejt meghaladó elkobzás – fafeldolgozókat ellenőrzött a rendőrség
2026. február 21., szombat

Még a Ferrari is köszönetet mondott az egyik, korszerűsített marosvásárhelyi szakközépiskolának

A hazai munkaerőpiacon egyre nagyobb igény van jól képzett szakemberekre. A marosvásárhelyi Gheorghe Șincai Szakközépiskola több szakon kínál képzést, és az elmúlt öt évben – a korszerűsítéseknek is köszönhetően – töretlen maradt az érdeklődés.

Még a Ferrari is köszönetet mondott az egyik, korszerűsített marosvásárhelyi szakközépiskolának
Hirdetés
2026. február 20., péntek

Az előttünk álló hétvége egyedisége miatt öt dolgot ajánl a rendőrség

Tekintettel az időjárási körülményekre, valamint az egyes megyékben a héten záruló, másutt viszont a jövő héten kezdődő sívakációra, a rendőrség közlekedési tájékoztató központja, az Infotrafic egy sor ajánlást tett közzé a járművezetőknek.

Az előttünk álló hétvége egyedisége miatt öt dolgot ajánl a rendőrség
2026. február 20., péntek

Ha így marad, nem tart ki a következő fűtési idény végéig a most meghosszabbított villanyszámla-támogatási program

Meghosszabbították 2026. december végéig a villanyszámla-támogatási programot – tájékoztatott pénteken az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS).

Ha így marad, nem tart ki a következő fűtési idény végéig a most meghosszabbított villanyszámla-támogatási program
2026. február 20., péntek

Hargita megyei kliensei is voltak a drogdílernek a rendőrség szerint

Magas kockázatú drogok folytatólagosan elkövetett kereskedelmével gyanúsítanak egy 41 éves férfit, és vizsgálatot indított ellene a Hargita megyei rendőrség, illetve a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT) megyei irodája.

Hargita megyei kliensei is voltak a drogdílernek a rendőrség szerint
Hirdetés
2026. február 20., péntek

Csökkenő átoltottság, növekvő halálozás – az álhíreket okolja az egészségügyi miniszter

Az egyre aggasztóbb méreteket öltő félretájékoztatás miatt csökkent jelentős mértékben a kanyaró elleni átoltottság – jelentette ki pénteken az egészségügyi miniszter.

Csökkenő átoltottság, növekvő halálozás – az álhíreket okolja az egészségügyi miniszter
2026. február 20., péntek

Több-biztosítós rendszert vezetnének be az egészségügyben

Több választási lehetőségük lesz a betegeknek, ha megtörik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNSAS) monopóliuma – jelentette ki Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.

Több-biztosítós rendszert vezetnének be az egészségügyben
2026. február 20., péntek

Szelesre fordul az időjárás, ónos esőre, újabb havazásokra is van kilátás

Az ország 16 megyéjét és Bukarestet érintő sárga riasztást adott ki pénteken a szeles, csapadékos időjárás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Székelyföldön csak Kovászna megye egy részére érvényes a riasztás.

Szelesre fordul az időjárás, ónos esőre, újabb havazásokra is van kilátás
Hirdetés