
Húsz napirendi pontról döntöttek a képviselő-testület tagjai
Fotó: Farkas Áron
Két újabb, fiataloknak szánt ANL-tömbházat építene Kézdivásárhely önkormányzata az Orbán Balázs utcában. A beruházást előkészítő határozatokat csütörtöki ülésén fogadta el a helyi képviselő-testület.
2024. február 29., 17:442024. február 29., 17:44
Húsz napirendi pont szerepelt Kézdivásárhely önkormányzati képviselő-testületének februári ülésén. A képviselők elsőként a tavalyi költségvetési többlet felhasználására vonatkozó korábbi határozatot, illetve az idei költségvetést módosították.
A formai változtatások mellett 58 ezer lejjel egészítették ki a Manócska Napköziotthon pénzügyi keretét az alárendeltségébe kerülő, újonnan épült bölcsőde hiányzó konyhai eszközeinek (tányérok, evőeszközök, abroszok) megvásárlására.
A 2023 harmadik negyedévére vonatkozó pénzügyi zárómérleg elfogadása kapcsán Bokor Tibor polgármester felhívta a képviselők figyelmét arra, hogy a kormány mindössze 26–32 százalékban teljesítette kifizetési kötelezettségeit az uniós, illetve kormányzati finanszírozású beruházások kapcsán, ezzel szemben az önkormányzat 97 százalékban realizálta a tavalyi év elején betervezett jövedelmét, a kiadások pedig 94 százalékban valósultak meg.
„Ez a különbség az önkormányzat és az állami kormányzás között.
– fogalmazott az elöljáró.
A továbbiakban a városatyák jóváhagyták a Kézdivásárhelyi Ipari Parkok Kft. 2024-es költségvetését, amelyet Fejér Áron igazgató mutatott be. Mint kiderült, a cég ebben az évben 364 ezer lej bevétellel és 355 ezer lej kiadással, vagyis 8700 lej bruttó nyereséggel számol.
Elfogadták a Kézdivásárhely és Szentkatolna között építendő kerékpárút megvalósíthatósági tanulmányát és műszaki-gazdasági mutatóit is. Bokor Tibor elmondta, a 2,79 millió lej értékű beruházásból 2,48 millió eurót tesz ki a vissza nem térítendő uniós támogatás, ehhez Kézdivásárhely 217 ezer lej, Szentkatolna 83 ezer lej önrésszel járul hozzá.
– tette hozzá a polgármester.
A képviselők a Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium ügykezelésébe adták az iskola szomszédságában található, civil házként ismert épületet, ahol a
„Ígéretet kaptunk arra, hogy az épületet szponzorációkból és külső forrásokból fogják felújítani, az önkormányzatnak nem kerül majd pénzébe” – hangsúlyozta a polgármester.
Az önkormányzat a jövőben a régi kertészet egykori területével bővítené a Molnár Józsiás parkot, lebontva a meglévő kerítést és bejáratot nyitva a Molnár Józsiás utca felől, emellett a zöldövezet jelenlegi területét is modernizálnák. A pályázat elindításához szükség volt a két terület összevonására, amit szintén megszavaztak a városatyák.
Az utolsó két határozattervezet az Orbán Balázs utca 15. szám alatti területre vonatkozott, ahol az önkormányzat két ANL-tömbházat építene a fiatalok számára. Bokor Tibor elmondta, március 22-ig kell leadni a dokumentációt, és ha ez megtörténik,
„A régi városi kertészet területéről van szó, amelynek egy részét meghagyjuk a jelenlegi kertészet számára, a többire pedig szeretnénk két tömbházat építeni” – magyarázta az elöljáró.
A legutóbb épített ANL-tömbházba tavaly ősszel költözhettek be a lakók
Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata/Facebook
A témához kapcsolódóan Balázs Attila, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) képviselője felvetette, hogy
Bokor Tibor válaszában kifejtette, egyetért a felvetéssel, hiszen hosszabb távon szükség lesz területekre a város fejlesztéséhez. „Oroszfalu és Sárfalva Kézdivásárhelyhez tartoznak, ezért a tendencia az kellene legyen, hogy arra vásároljunk földeket, hogy a településeket közelítsük egymáshoz” – vélekedett a polgármester.
A felsoroltak mellett az ülésen többek között elfogadták a város erdejéből származó faanyag értékesítési árait, az infláció mértékével aktualizálták az ANL-bérlakások bérleti díjait, illetve módosították a kórház személyzeti felépítését is.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!