
Húsz napirendi pontról döntöttek a képviselő-testület tagjai
Fotó: Farkas Áron
Két újabb, fiataloknak szánt ANL-tömbházat építene Kézdivásárhely önkormányzata az Orbán Balázs utcában. A beruházást előkészítő határozatokat csütörtöki ülésén fogadta el a helyi képviselő-testület.
2024. február 29., 17:442024. február 29., 17:44
Húsz napirendi pont szerepelt Kézdivásárhely önkormányzati képviselő-testületének februári ülésén. A képviselők elsőként a tavalyi költségvetési többlet felhasználására vonatkozó korábbi határozatot, illetve az idei költségvetést módosították.
A formai változtatások mellett 58 ezer lejjel egészítették ki a Manócska Napköziotthon pénzügyi keretét az alárendeltségébe kerülő, újonnan épült bölcsőde hiányzó konyhai eszközeinek (tányérok, evőeszközök, abroszok) megvásárlására.
A 2023 harmadik negyedévére vonatkozó pénzügyi zárómérleg elfogadása kapcsán Bokor Tibor polgármester felhívta a képviselők figyelmét arra, hogy a kormány mindössze 26–32 százalékban teljesítette kifizetési kötelezettségeit az uniós, illetve kormányzati finanszírozású beruházások kapcsán, ezzel szemben az önkormányzat 97 százalékban realizálta a tavalyi év elején betervezett jövedelmét, a kiadások pedig 94 százalékban valósultak meg.
„Ez a különbség az önkormányzat és az állami kormányzás között.
– fogalmazott az elöljáró.
A továbbiakban a városatyák jóváhagyták a Kézdivásárhelyi Ipari Parkok Kft. 2024-es költségvetését, amelyet Fejér Áron igazgató mutatott be. Mint kiderült, a cég ebben az évben 364 ezer lej bevétellel és 355 ezer lej kiadással, vagyis 8700 lej bruttó nyereséggel számol.
Elfogadták a Kézdivásárhely és Szentkatolna között építendő kerékpárút megvalósíthatósági tanulmányát és műszaki-gazdasági mutatóit is. Bokor Tibor elmondta, a 2,79 millió lej értékű beruházásból 2,48 millió eurót tesz ki a vissza nem térítendő uniós támogatás, ehhez Kézdivásárhely 217 ezer lej, Szentkatolna 83 ezer lej önrésszel járul hozzá.
– tette hozzá a polgármester.
A képviselők a Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium ügykezelésébe adták az iskola szomszédságában található, civil házként ismert épületet, ahol a
„Ígéretet kaptunk arra, hogy az épületet szponzorációkból és külső forrásokból fogják felújítani, az önkormányzatnak nem kerül majd pénzébe” – hangsúlyozta a polgármester.
Az önkormányzat a jövőben a régi kertészet egykori területével bővítené a Molnár Józsiás parkot, lebontva a meglévő kerítést és bejáratot nyitva a Molnár Józsiás utca felől, emellett a zöldövezet jelenlegi területét is modernizálnák. A pályázat elindításához szükség volt a két terület összevonására, amit szintén megszavaztak a városatyák.
Az utolsó két határozattervezet az Orbán Balázs utca 15. szám alatti területre vonatkozott, ahol az önkormányzat két ANL-tömbházat építene a fiatalok számára. Bokor Tibor elmondta, március 22-ig kell leadni a dokumentációt, és ha ez megtörténik,
„A régi városi kertészet területéről van szó, amelynek egy részét meghagyjuk a jelenlegi kertészet számára, a többire pedig szeretnénk két tömbházat építeni” – magyarázta az elöljáró.
A legutóbb épített ANL-tömbházba tavaly ősszel költözhettek be a lakók
Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata/Facebook
A témához kapcsolódóan Balázs Attila, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) képviselője felvetette, hogy
Bokor Tibor válaszában kifejtette, egyetért a felvetéssel, hiszen hosszabb távon szükség lesz területekre a város fejlesztéséhez. „Oroszfalu és Sárfalva Kézdivásárhelyhez tartoznak, ezért a tendencia az kellene legyen, hogy arra vásároljunk földeket, hogy a településeket közelítsük egymáshoz” – vélekedett a polgármester.
A felsoroltak mellett az ülésen többek között elfogadták a város erdejéből származó faanyag értékesítési árait, az infláció mértékével aktualizálták az ANL-bérlakások bérleti díjait, illetve módosították a kórház személyzeti felépítését is.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!