
Fotó: Tuchiluș Alex
A sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskolában több mint 1100 gyerek kezdte meg hétfőn az új tanévet, köztük 114 előkészítő osztályos. Akárcsak a város legtöbb iskolájában, itt is sokat javultak a tanítási körülmények, az Országos Helyreállítási Alapnál (PNRR) nyert pályázatok következtében számos osztályteremben vadonatúj bútor és okostábla fogadja a diákokat.
2024. szeptember 09., 14:012024. szeptember 09., 14:01
2024. szeptember 09., 14:012024. szeptember 09., 14:01
A Váradi József Általános Iskolában magyar és román tagozaton, illetve az alternatív (step by step) oktatásban 47 osztályban összesen 1122 tanuló jár, akik az iskolaudvaron gyűltek össze az ünnepélyes tanévnyitóra. Itt elsősorban az előkészítősöket üdvözölték meleg szeretettel.
Az ünnepélyen Zsigmond József helyi tanácsos olvasta fel Antal Árpád polgármester üzenetét, aki a maga során egy Maros megyei iskolaigazgató inspiráló gondolatait tolmácsolta:
A szülők számára is elhangzott néhány megszívlelendő gondolat: „Tilos egy »sziá«-val elköszönni reggelente, mert egy ölelés, egy fülbe súgott »szeretlek« sokkal több erőt, energiát ad egész napra. Tilos a »kaptál ma jegyet?« kérdéssel fogadni a gyereket, mert a jegyek csak szimbolikusak és múlandóak, miközben a »mi jót tanultál ma?« sokkal többet ad a gyerek lelkének.”
Fotó: Tuchiluș Alex
Lázár Raymond igazgató megnyitóbeszédében ismertette az új iskolai rendszabályzatot, majd úgy fogalmazott,
Ezek ugyanis elméletileg jók, de a gyakorlatban derül ki, mennyire működnek.
Utólag az igazgató kifejtette, többek között arra az intézkedésre gondolt, miszerint az órát zavaró diákokat „büntiszobába” kell küldeni – a Váradi két épületében egyszerűen nincs erre kijelölhető helyiség, miután az informatikalabor kivételével már minden teremből osztálytermet alakítottak ki.
Lázár Raymond igazgatónak már most fáj a fej az új iskolai rendszabály be nem tartható előírásai miatt
Fotó: Tuchiluș Alex
Kérdőjeles az is, ki és hogyan végzi az oda küldött diákok felügyeletét, de
Ha ez többször megismétlődik, netán ugyanannak a tantárgynak az oktatásáról hiányzik, az is előfordulhat, hogy nem lehet feleltetni, nem lehet lezárni – latolgatta az igazgató a lehetséges kihívásokat.
114 előkészítős kezdi hagyományos és alternatív, magyar és román osztályban a tanévet
Fotó: Tuchiluș Alex
Olyan előírásokról is beszélt, amelyeket anyagi fedezet híján nem lehet alkalmazni: például nem elegendő az iskolában alkalmazott egyetlen pszichológus ahhoz, hogy évente legalább egyórás pszichológiai tanácsadásban részesülhessen minden diák, ahogyan azt a törvény kéri.
Mindezek mellett örvendetes az a tény, hogy
Így most már az iskola minden, tanítást szolgáló helyiségében van okostábla, kivéve azt a két kis termet, ahol nincs fizikai hely hozzá.
Több mint 1100 diák kezdte meg a tanévet a Váradiban
Fotó: Tuchiluș Alex
Ami az infrastrukturális változásokat illeti, azokkal egyelőre nem foglalkozik a vezetőség: tervben van ugyan az iskolaépületek felújítása, de mivel még csak most van folyamatban a kivitelező megtalálására vonatkozó közbeszerzés, és azt akár meg is fellebbezhetik,
– ami viszont valóban gondot okozhat. Hogy ez majd miként történik, azt ebben a pillanatban még nem tudja, mondta a Váradi József Általános Iskola vezetője.
A vízimentők egymás után találták meg azt a két fiatalt, akik Olimp üdülőhelynél tűntek el a tengerben vasárnap. Mindkettejüket megpróbálták újraéleszteni, de nem sikerült megmenteni az életüket.
Az adócsalás és a szabálytalan kereskedés visszaszorítása érdekében tartott ellenőrzéseket szombaton a Hargita megyei rendőrség. Hat kereskedőnél, három helyszínen szabtak ki bírságot összesen több mint 13 ezer lej értékben.
Életét vesztette egy 55 éves, marosvásárhelyi férfi vasárnap a Fogarasi-havasokban, miután túrázás közben szakadékba zuhant – közölte az Argeș megyei rendőrség.
Jóval alacsonyabb gázolajárakat függesztettek ki az üzemanyagtöltő-állomásoknál vasárnap, miután a kormány beavatkozott: ideiglenesen 20 százalékkal csökkentették a gázolaj jövedéki adóját 2026. augusztus 16. és 31. között.
Lehűl az idő hétfő estétől, kedden pedig sok helyen lehet esőre, viharokra számítani – közölték a meteorológusok.
Két spanyol vadászgép lelőtt egy engedély nélkül a román légtérbe behatoló drónt vasárnapra virradóra Galac megyében – közölte Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter.
A román haditengerészet aktív és hiteles partner, amely biztonságot és stabilitást nyújt a NATO dél-keleti szárnyán – hangsúlyozta Mihai Panait altengernagy, a román haditengerészet vezérkari főnöke szombaton Konstancán, a román haditengerészet napján.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy 46 éves férfit, aki a gyanú szerint levizelte egy brassói kórház belső falát, majd bántalmazta az egészségügyi személyzet egyik tagját – közölte a Brassó megyei rendőrség.
Ittas vezetésen ért a rendőrség egy 53 éves, korondi férfit augusztus 15-én éjjel Gyergyószentmiklóson.
Tíz vállalkozást ellenőriztek Hargita megyében a rendőrök és a környezetvédelmi ellenőrök pénteken. Az akció során elsősorban üzletek, autóbontók és autójavító műhelyek működését vizsgálták.
szóljon hozzá!