Támogatnák a székelyudvarhelyi nagycsaládosokat

•  Fotó: Farkas Antal

Fotó: Farkas Antal

A nemrég megalakult székelyudvarhelyi Nagycsaládosok Szent József Egyesületének tagjaival találkozott péntek délután Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) szociális és családügyért felelős államtitkára. A Kis Szent Teréz Római Katolikus Plébánián lezajlott tapasztalatcserén közel húsz nagycsaládos szülő vett részt.

Bálint Kinga Katalin

2014. január 31., 19:042014. január 31., 19:04

2014. január 31., 23:362014. január 31., 23:36

A délután három órakor kezdődött találkozó elsősorban a nemrég megalakult helyi nagycsaládosok egyesületének céljairól, a székelyudvarhelyi népes családok szociális helyzetének bemutatásáról, valamint a tervekről és megvalósíthatóságukról szólt. Soltész részletesen kikérdezte az egyesület alapítóját, Juon Károly nyolcgyermekes családapát. Mint kiderült, az egyesület tagjai a történelmi egyházak hívei közül kerültek ki, a Kis Szent Teréz Plébánia közössége pedig kiemelten támogatja őket – ezt a jelenlévő Csíki Sándor, az Erdélyi Családszervezetek Szövetségének elnöke hatalmas előnyként értékelte. Ugyanakkor üdvözölte a székelyudvarhelyi egyesület megalakulását, és támogatásáról biztosította a tagokat.

Az egyesület tagjai elmondták, tömörülésük révén pályázatokat adnának be, azzal a céllal, hogy közösségüket szabadidős programok által megerősítsék, továbbá lehetőség szerint földterületet vennének, ahol a nagycsaládok számára megtermelnék a mindennapi betevő egy részét. Fontosnak tartanák a fiatalok művelését, oktatását is. Soltész kiemelte, fontosnak tartja a fiataloknak a programok megszervezésébe való bevonását is, több szempontból is követendő példaként hozva fel a kárpátaljai nagycsaládosok tömörülését – egyik javaslata az volt, hogy ne csak a magyar ajkú családokat vonják be programjaikba, hanem nyissanak a többségi nemzet felé is.

Az országos helyzetet szemlélve kiderült, Magyarországon sokkal inkább támogatják a nagycsaládosokat, mint nálunk. Ám Juon beszámolt arról, néhány napja Bunta Levente biztosította őket támogatásáról, így bizakodók az egyesület jövőjét illetően. A szintén meghívott Fülpesi Gyula, a székelyudvarhelyi önkormányzat szociális osztályának vezetője a jelenlévők figyelmébe ajánlotta a Városháza honlapján meghirdetett, szociális tevékenységek támogatására irányuló pályázatot, Soltész pedig bejelentette: az EMMI is a nagycsaládos szervezetek mellé áll, mintegy tízmillió forintot ajánlva fel a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége számára, amely szétosztja majd a támogatást a régiók családszervezetei között.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. május 28., csütörtök

A művészeti líceum esetében kiküszöbölnék a tervezési hibákat Székelyudvarhelyen

Kisebb vita alakult ki a székelyudvarhelyi tanácsülésen, amikor az egyik tanácsos jelezte: remélhetőleg a Palló Imre iskola felújítása nem jut ugyanarra a sorsra, mint az Orbán Balázs iskola vagy a művelődési ház, ahol tervezési hibák okoznak gondokat.

A művészeti líceum esetében kiküszöbölnék a tervezési hibákat Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. május 27., szerda

A parajdi sóbánya vesztére emlékezünk a Medve-tó születésnapján

Pontosan 151 évvel ezelőtt, május 27-én keletkezett Szováta természeti kincse, a Medve-tó. Ma egy éve ugyanezen a napon árasztotta el a víz a parajdi sóbányát is.

A parajdi sóbánya vesztére emlékezünk a Medve-tó születésnapján
2026. május 27., szerda

Figyelemfelkeltő jelzéseket festenek fel az iskolák közelében lévő átjáróknál

Figyelemfelkeltő rajzokat festenek a székelyudvarhelyi iskolák közelében lévő átjáróknál, hogy a gyalogosokat óvatosságra intsék. A kezdeményezés célja a baleset-megelőzés. Ezt a módszert Csíkszeredában is alkalmazták.

Figyelemfelkeltő jelzéseket festenek fel az iskolák közelében lévő átjáróknál
2026. május 27., szerda

Óriásmajálissal és gyermeknappal készülnek Szejkén

Pótolják az eredetileg április végére és május elejére tervezett, rossz idő miatt elhalasztott programokat: május 30–31-én, valamint gyermeknapon a Szejkei Óriásmajális három napon át várja a családokat.

Óriásmajálissal és gyermeknappal készülnek Szejkén
Hirdetés
2026. május 26., kedd

Újabb forgalmas helyszínen kezdődik útfelújítás Székelyudvarhelyen

Kedd reggel elkezdik a Haáz Rezső Múzeum előtti körforgalom felújításának előkészítését, így forgalomkorlátozásokra kell számítani – közli Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere.

Újabb forgalmas helyszínen kezdődik útfelújítás Székelyudvarhelyen
2026. május 25., hétfő

Öt év alatt a város peremére szorítják ki a varjakat

Szakaszosan költöztetik el a vetési varjak fészkeit Székelyudvarhelyen, hogy öt év alatt a város peremére szorítsák ki a populáció nagy részét. A beavatkozás egyes helyszíneken már eredményesnek bizonyult.

Öt év alatt a város peremére szorítják ki a varjakat
2026. május 24., vasárnap

Petőfi körtefája mellett újult meg a történelmi Gyárfás-kúria

Több mint 8 millió lejes román kormánytámogatásból újították fel a székelykeresztúri Gyárfás-kúriát. A vasárnap délutáni avatóünnepségen arról beszéltek, hogy a magyar szellemi örökség egy darabját sikerült megmenteni.

Petőfi körtefája mellett újult meg a történelmi Gyárfás-kúria
Hirdetés
2026. május 24., vasárnap

„Ezt át kell élni, szavakkal nem lehet elmondani”: zarándokok a csíksomlyói pünkösdi búcsúról – videó

Felemelő és feltöltő az az összetartozás és szeretet, ami csak itt tapasztalható meg – vélik a zarándokok, akiket arról kérdeztünk, miért látogatnak évről évre a Nagy- és Kissomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltárhoz pünkösdkor.

„Ezt át kell élni, szavakkal nem lehet elmondani”: zarándokok a csíksomlyói pünkösdi búcsúról – videó
2026. május 22., péntek

„A zarándokút a szív útja” – útnak indultak a zarándokok Székelyudvarhelyről Csíksomlyóra

Útnak indult a közel hétszáz zarándok Székelyudvarhelyről péntek reggel, akik a következő napokban gyalogosan mennek Csíksomlyóig, hogy együtt vegyenek részt a pünkösdszombati búcsús szentmisén.

„A zarándokút a szív útja” – útnak indultak a zarándokok Székelyudvarhelyről Csíksomlyóra
2026. május 21., csütörtök

Ázsia felé veszik az irányt az erdélyi motoros kalandorok

A székelyudvarhelyi Mihály Alpár és útitársa, a szatmárnémeti Bertici Attila ezúttal Mongóliáig terveznek eljutni, mintegy 25 ezer kilométert megtéve 60 nap alatt.

Ázsia felé veszik az irányt az erdélyi motoros kalandorok
Hirdetés