Fotó: Farkas Antal
A helyi önkéntes tűzoltó-alakulat nyerte meg Szentegyházán a szombaton megrendezett Szent Flórián Kupa elnevezésű versenyt. A térségben első alkalommal megszervezett találkozót a Vasas stadionban tartották, itt kilenc udvarhelyszéki önkéntes csapat tagjait izgalmas próbáknak vetették alá.
2013. november 04., 11:142013. november 04., 11:14
2013. november 04., 11:182013. november 04., 11:18
A hagyományteremtés, kapcsolatépítés szándékával megszervezett verseny derűs, kellemes időben zajlott, a stadion lelátóján Szentegyháza apraja-nagyja szurkolt a lánglovagoknak. Aki pedig nem jelenhetett meg a stadionnál, az is végignézte a hatalmas piros autók felvonulását, amely a helyi tűzoltóság épületétől indult, majd a városközpont érintésével a sportpálya felé kanyarodott. A menet annál is inkább felhívta magára a figyelmet, hogy minden autó különféle típusú szirénázást hallatott. A tűzoltókonvoj másik érdekessége a helyi önkéntes csapat tagjai által nemrégiben felújított, százéves tűzoltószekér volt. A réges-régi alkalmatosság vízpumpája működőképes – árulta el Balázs Pál, a szentegyházi önkéntes tűzoltók parancsnoka. A felvonulás délelőtt tizenegy óra körül indult – az autók láttán egy, a tűzoltóság előtt elhaladó hölgy felsóhajtott: „csak soha ne kelljen dolgoznotok”.
A verseny nem sokkal a sportpályára érkezés után el is kezdődött. Előbb azonban Albert Csaba, a Hargita Megyei Civil Tűzoltók Egyesületének elnöke, valamint Gheorghe Pop, a Hargita megyei katonai tűzoltóság vezetője megköszönte a jelenlévőknek a folyamatos segítséget. Tűzesetek szempontjából a 2013-as év kritikusnak számított, volt olyan időszak, amikor egész Hargita megye lángokban állt. Az önkéntes alakulatok azonban az oltási munkák legalább harminc százalékánál jelen voltak – mondta el Pop.
Több helyezés a korondiaknak
A szombati próbák alkalmával a szentegyházi, homoródszentmártoni, lövétei, bögözi, parajdi, farkaslaki, korondi, kápolnásfalusi és zetelaki lánglovagoknak lehetőségük nyílt összemérni egyéni képességeiket és csapataik eredményességét. Az első próba során az alakulatoknak a lehető legrövidebb idő alatt kellett összekapcsolniuk a tömlőket úgy, hogy a rajtuk keresztülfutó vízsugárral képesek legyenek ledönteni a versenypálya végében felállított bábukat – a feladatot nehezítette az éles napfény, amely épp a versenyzők szemébe világított. A második próbán az egyéni teljesítményt pontozták: a csapattagoknak úgy kellett gurítaniuk a tömlőt, hogy azzal minél több bábut döntsenek le. A verseny bírái és a csapatok segítői a csíkszentimrei önkéntes tűzoltók voltak.
A csapatverseny első helyezettje a helyi önkéntes alakulat lett: ők alig több mint 53 másodperc alatt teljesítették a feladatot. Nem sokkal maradt le mögöttük a korondi tűzoltóság csapata, a harmadik helyezés pedig a farkaslaki brigádé lett. Az egyéni versenyszámban a zetelaki Sándor Dénes teljesített legjobban: a kilencből öt bábut sikerült ledöntenie. A második és harmadik díj Korondra ment: Kovács László és Máthé József érdemelték ki. A díjazottak nyereménye egy-egy tűzoltópalack, a csapatverseny győztesei pedig megkapták a Szent Flórián Vándordíjat, amely egy fából faragott, az árvizek és tűzvészek ellen védő szentet ábrázoló szobrocska. A díj minden következő versenyen a győzteshez kerül. A rendezvényt a Gábor Áron Művelődési Házban feltálalt közösségi ebéd zárta, amelyre a helybéliek hatalmas mennyiségű töltött káposztát készítettek.
Egész Szentegyháza önkéntes tűzoltó
Balázs Pál elmondta, az önkéntes csapat minden közösségi eseményen megjelenik, és ezekre mindig töltött káposztával készülnek. Hozzáfűzte, a csapattagok feleségei mindenben támogatják a lánglovagokat: segítenek a riasztásban, illetve az elindulásnál is. A helyi alakulatnak 27 önkéntes és öt fizetett tagja van – a csapat elég fiatal, ugyanis sok önkéntes 20 és 25 év közötti. A városban egyébként 1921 óta létezik önkéntes alakulat, de nagyobb tűzesetnél jóformán a teljes közösség önkéntessé vált: a székely kapuk jó részén látható egy rajz, amely valamilyen használati eszközt ábrázol, jelezve, hogy a ház lakója tűzvész esetén mit visz az oltás helyszínére, annak segítése érdekében. Képzések, szakmai versenyek és felkészültség szempontjából a megye legjobbjai közé tartoznak – tudtuk meg a parancsnoktól. Ebben az évben eddig több mint harminc riasztásuk volt, működési területük 33 ezer hektár. Idén a leghosszabb oltási munkálatuk körülbelül két héttel azelőtt történt Szentegyházán, amely – tetemes mennyiségű szénát felemésztő – tűzzel nyolc óra alatt sikerült megbirkózniuk.
Hetvenéves tűzoltó is van Korondon
A mindkét próba során kiemelkedő teljesítményt nyújtott korondiak rendkívül örültek a meghívásnak. A hagyományos módszereket alkalmazva kerültek a dobogó második fokára – mondta el Bertalan Sándor, a csapat vezetője. A községben 1896 óta működik önkéntes alakulat – a tűzoltóságnak jelenleg harmincöt tagja van, közülük mindössze négy hivatásos. Csak nemrég kezdtek el új tagokat toborozni: a csapatba kerülők egy évig próbaidőn vannak, azután válhatnak tényleges tagokká. A legidősebb aktív önkéntes már betöltötte a hetven évet, a legfiatalabb éppenhogy nagykorú. A Korond községhez tartozó három kisebb település – Atyha, Pálpataka és Fenyőkút – felügyelete az ő feladatuk, továbbá szükség esetén a parajdiaknak is besegítenek. Az idei legnehezebb napjuk akkor volt, amikor Parajdon két és fél, majd rögtön utána Korondon három órán át viaskodtak a lángokkal, amelyeket mindkét esetben villámcsapás okozott.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!