Fotó: Thomas Campean
Alkalmazkodtak az időjárási viszonyokhoz a székelyudvarhelyi iskolák bentlakásaiban: fűtenek már a szobákban, a tanév idejére a városba költöző több száz diáknak pedig más szempontból is megfelelő körülményeket tudnak biztosítani – tájékoztattak az igazgatók. Néhol túljelentkezés volt, néhol a helyek tizedét sem foglalták el, az általános vélemény szerint azonban sokkal többen igényelnének szállást, ha az állam nemcsak az ingázás, hanem az internátusi lét költségeit is legalább részben visszatérítené.
2013. október 03., 19:052013. október 03., 19:05
2013. október 03., 19:192013. október 03., 19:19
Több tanintézet igazgatója is elmondta, az ingázásnak és a bentlakásos életnek is megvannak az előnyei meg a hátrányai: első esetben a gyerek mindennap találkozik családjával, a szülők hatékonyabban nyomon követhetik tevékenységét, fejlődését. Ezenkívül az állam visszatéríti a mindennapos utazás költségét, így anyagilag is jobban megéri otthonról iskolába járatni a diákot. Az ingázók nagy hátránya azonban az időhiány: naponta több órát veszítenek az utazással és azzal, hogy buszra várnak. Ez általában meg is látszik tanulmányi eredményeiken, de aki nagyon akar, kevés idő alatt is tud tanulni – vélte Ferencz Csaba, az Eötvös József Szakközépiskola igazgatója. Hozzáfűzte, meggyőződése, hogy ha az állam nagyobb mértékben támogatná az internátus lakóit – jelenleg öt hónap alatt tizenhat haza- és visszautazás árát fizeti ki –, sokkal többen használnák ki ezt a lehetőséget.
Az utazási cégek nyernek
Ferencz arról is tájékoztatott, hogy bentlakásaik kapacitása ezerötszáz fő, ám jelenleg csak 61 fiú és 50 lány él az internátusban. Egy havi szállás 30 lejbe, a kantinhasználat ugyanennyibe kerül, az étkeztetésért naponta körülbelül 12,5 lejt kell fizetni, de fejenként háromszáz lej fölé nem emelkednek a havi költségek. Sokaknak azonban ez is gondot okoz, ezért a távolabbi településekről, például Varságról, Kápolnásfaluból és Székelykeresztúrról is naponta feljárnak a diákok – ez a helyzet bizonyára megváltozna, ha az állam az ingázókkal egyforma mértékben segítené a bentlakókat. A mostani intézkedésekkel jóformán csak az utazási cégeket támogatják – tette hozzá az igazgató. Megtudtuk továbbá, hogy mivel a tanintézet egyedülálló képzést nyújt Hargita megyében, ennek teljes területéről, továbbá Maros, Kovászna és Brassó megyéből több diákjuk van, egy-kettő még Bákóból is. Ők általában hazajárnak hétvégére, tanítási időszakban pedig állandó nevelői felügyelet alatt állnak. A diákszálláson sokan jobb körülmények között élnek, mint otthon: van fűtés, meleg víz, rendszeresen kapnak tiszta ágyneműt, a felújított szobákban pedig 4–5 személynek kell elférnie – számolt be.
A bentlakás mint közösségformáló tényező
Az internátus hasznosságát hangsúlyozta Laczkó György is, a Tamási Áron Gimnázium igazgatója. Mint elmondta, az előző évekhez hasonlóan idén is túljelentkezés volt náluk, de mindössze 125 bentlakót fogadhattak. Idén a szokásosnál több vidéki fiatal kezdte a gimiben a kilencedik osztályt. Sok bentlakó közülük került ki, de más tanintézetekből is fogadtak diákokat, főként a Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskolából. A havonta fizetendő költségek itt is hatvan lejre tehetők, egy napi étkezés 13 lejbe kerül. Az igazgató az internátust ajánlja annak ellenére is, hogy ennek költségeit nem térítik meg: az autóbuszok menetrendje nincs szinkronban a tanítási időszakkal, így a hazajáró diákoknak gyakran el kell kérezniük az utolsó óráról, továbbá az is előfordul, hogy a nulladik, azaz reggel hétkor kezdődő órákra nem érnek be. Ezenkívül a bentlakásosoknak több idejük jut a tanulásra, ráadásul rengeteg baráti kapcsolat alakul ki az együtt lakók között – például a középiskolai tanulmányok befejezése után külön találkozót is szoktak szervezni.
A tanulók általában az étel minőségével elégedetlenek, de napi 13 lejből nem lehet éttermi kosztot varázsolni – fejtette ki Laczkó. Hozzáfűzte, az internátus jelentős feljavításon esett át az utóbbi években: a tetőzetet, a termek nyolcvan százalékát, a mosdókat és mellékhelyiségeket már sikerült felújítani. Megjegyezte továbbá, a mostani bentlakás kezdetben iskolaépület volt, így a termek nem lakószobáknak készültek: tágas, magas helyiségek, amelyekbe nyolc-tíz ágyat tettek. Van azonban néhány négy- és ötágyas hálóhelyiségük is. Az épület lakói nagyrészt udvarhelyszékiek, de Segesvárról, Medgyesről, Kőhalomból és Csíkszeredából is van lakójuk.
Teakonyhát kaptak a refisek
A Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium szobái is megteltek: a tanintézet bentlakása száz férőhelyes, de ennél is többen igényeltek volna itt helyet. A jelentkezők közt elsőbbséget élveznek az épületegyüttes, azaz a református kollégium és a Benedek Elek Pedagógiai Líceum diákjai, ők nagyjából meg is töltik a helyeket – mondta el Tőkés Zsolt, a kollégium igazgatója. Az épületrészt az utóbbi két évben újították fel, a bentlakók mondhatni, elégedettek a körülményekkel, mert ha nem felelne meg nekik a bentlakás, bizonyára kiköltöznének onnan. A bentlakóknak hétköznap az ottani kantinban kell étkezniük, a hétvégén a városban maradóknak pedig kialakítottak egy „teakonyhát”, ahol az ételek elkészítése, tárolása és fogyasztása is megoldható. A bentlakás nevelőjétől megtudtuk, a diákok nagyon szeretik az új helyiséget, amely a felügyelők gondjain is könnyít, tekintve, hogy a tanulók már nem a szobákban esznek, a morzsákat az asztalon hagyva. Az internátusban ezenkívül tévé- és tanulószoba is a lakók rendelkezésére áll. A szállást igényelt diákok nagy része csak olyan messze lakik a várostól, hogy hétvégén hazajár, de van Beszterce-Naszód megyei tanuló is az internátusban – árulta el Tőkés.
A friss bentlakók mindenütt pozitívan nyilatkoztak életkörülményeikkel, valamint a diákszállások állapotával kapcsolatban. Mint a Tamási Áron Gimnázium internátusában lakó András Edit, Orbán Szende, Bedea Orsolya, Szász Bernadett és Majláth Szilvia elmondta, teljesen meg vannak elégedve új lakóhelyükkel. Ők tízen laknak egy hatalmas szobában. Eleinte kicsit furcsa volt számukra, hogy kiszakadtak otthoni környezetükből. Mostanra azonban kezdtek összeszokni, a kezdeti kisebb civakodások után nagyon jó hangulat uralkodik a szobában. Sokszor már alig várják, hogy visszatérjenek az internátusba – mondták el. Közülük ketten Oklándról, ketten Szentegyházáról, egyikük pedig Lövétéről származik, és hétvégenként mindannyian hazajárnának. Kivéve természetesen a gólyabál idején – fűzték hozzá mosolyogva.
Az Eötvös József Szakközépiskola fiúbentlakásának lakói is pozitívan nyilatkoztak helyzetükről. A gyergyóremetei László Norbert és Ferencz Attila is hazajár hétvégenként, de jól érzi magát az internátusban is. A Nicolae Bălcescu utcai, egyszobás lakások alkotta tömbházak egyikében kialakított diákszálláson négy tanulóra jut egy szoba. Az épületben pingpong- és konditerem is található, amelyet a lakók szabad idejükben sűrűn látogatnak – mondta el a nevelő.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!