Fotó: Veres Nándor
Idén a március 15-ei ünnepi megemlékezések mellett Udvarhelyszék városaiban többféle előadással, kiállításokkal, koncertekkel várják az ünnepelni, emlékezni vágyókat. A huszonhárom község falvainak nagy részében ünnepi beszédekkel, kulturális műsorokkal emlékeznek meg az 1848–49-es szabadságharcról, több faluban kopjafát is avatnak.
2013. március 13., 17:572013. március 13., 17:57
2013. március 14., 10:522013. március 14., 10:52
Gazdag programkínálat a városokban
Székelykeresztúron reggel fél 9-kor zászlós felvonulás lesz, majd megkoszorúzzák Petőfi Sándor legendai sírját. Az unitárius templomban 10 órától istentisztelet, a római katolikusban 11-től mise lesz, ahonnan a Szabadság térre vonul az ünneplő tömeg. Itt megkoszorúzzák a Petőfi Sándor- és a Nicolae Bălcescu-szobrot, a köszöntőbeszédek után pedig ünnepi műsor következik. Másnap 17 órától gálaműsor lesz a Lukács András Sportcsarnokban, ahol a tizedik évét ünneplő Mákvirágok néptánccsoport lép fel.
Szentegyházán március 15-én déli 12 órakor a Templom térről vonulnak be a huszárok a Gábor Áron Általános Iskola udvarára. Itt kerül sor az ünnepi beszédekre és műsorra, melyek után megkoszorúzzák az iskola névadójának szobrát. 15 órától szentmisét tartanak a katolikus templomban, majd a háborús hősök emlékművéhez is koszorúkat helyeznek. 19 órától a Szentegyházi Gyermekfilharmónia és a huszárok együtt lépnek fel a helyi Művelődési Házban.
Udvarhelyen csütörtökön 18 órától a Művelődési Házban Barcsay és tanítványai címmel kiállításmegnyitó lesz, majd 19 órától a Folkográfia zenekar koncertezik a Dávid Ferenc téri unitárius templomban. A korábbi évekhez hasonlóan az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc 165. évfordulója tiszteletére a Márton Áron téren lesz ünnepi műsor pénteken, ide érkeznek délben a huszárok. A Vasszékely szobor megkoszorúzása és az udvarhelyi történelmi egyházak képviselőinek imái után Bunta Levente polgármester mond ünnepi beszédet. Az ünnepséget a Boróka és Kékiringó néptánccsoportok, a Balázs Ferenc és az Alla Breve vegyes kar, valamint a Székely Dalegylet férfikarának előadása zárja. A város több pontján egyéb, az ünnepélyhez kapcsolódó programok közül válogathatnak az udvarhelyiek: a Művelődési Házban reggel 10 órától interaktív foglalkozások lesznek gyermekeknek, 11-től a székelyudvarhelyi vasútállomáson 125 éves a székely gőzős címmel kiállítás nyílik, 12-től a Városháza téren a Székelyföldi Kézművesek Egyesületének kiállítása, a Kőkereszt téren pedig kokárda- és képzőművészeti kiállítás lesz. 18 órától a városháza dísztermében Thurzo Zoltán nagyváradi zongoraművész Kodály-darabokat ad elő, 19 órától pedig a Művelődési Házban a Jánosi zenekar lép fel.
A térség községeinek ünnepi rendje
Pénteken 15 órakor templomozás lesz Bögözhöz tartozó Agyagfalván, majd a helyi kultúrotthonban lesz egy ünnepi műsor, ezután pedig koszorúkat helyeznek el az agyagfalvi szoborcsoportnál. Etéden 11-től a református templom előtti emlékműnél kerül sor az ünnepi beszédekre és a helyi iskolások műsorára, majd megkoszorúzzák a világháborús emlékművet és Jósika Miklós emléktábláját is. A községhez tartozó Kőrispatakon a templomban tartanak megemlékezést 11 órától.
Farkaslakán március 17-én emlékeznek meg a forradalomra, amikor a 10 óra 30 perckor kezdődő szentmise után lovas felvonulás lesz, majd a központban a beszédek és az iskolások műsora után koszorúznak. Felsőboldogfalván reggel 10-től lesz istentisztelet, az ünnepi műsorra pedig a templomkertben kerül sor. 16 órától a helyi templomban ünnepelnek a farcádiak is.
Szentmisével kezdődik Fenyéden is a március 15-ei megemlékezés fél 11-kor, utána a hősök sírjánál mondanak beszédet, és az iskolások ünnepi műsora is itt lesz. Nagygalambfalván is a helyi templomban gyűlnek össze ünnepelni délelőtt 11-kor, majd megkoszorúzzák a világháborús emlékművet. Ezután a kultúrotthonban lesz ünnepi műsor és egy történelmi előadás, majd a helyi református vegyes kórus Kossuth-nótákat ad elő, este 9 órától pedig a faluból elszármazott Benedekffy Katalin operaénekes előadása tekinthető meg.
Fúvószenekar ébreszti Almás lakóit pénteken reggel 9-kor, majd a 11 órakor kezdődő istentisztelet után megkoszorúzzák a székely hősök emlékművét, ezután a Szabó Gyula Művelődési Házban lépnek fel az iskolások, az almási dalárda, valamint a fúvósok. Homoródszentpálon a 11 órakor kezdődő istentisztelet után szintén a Művelődési Házban lesz ünnepi műsor, Homoródszentmártonban pedig 14 órától lesz istentisztelet.
Magyarnak születtem című műsor lesz a kányádi Művelődési Házban 12 óra 30 perckor, amit az épület melletti székely nemzeti kopjafa megkoszorúzása követ. Kápolnásfaluban 10-től lesz szentmise, majd megkoszorúzzák a világháborús emlékművet, ahol az emlékbeszédek után fellép a kápolnásfalusi fúvószenekar. Korondon a huszártoborzót és az istentiszteletet, valamint a szentmise után a régi Benczédi-féle szobornál pénteken délben lesz az ünnepi műsor. Március 15-én 16 óra 30 perckor kezdődik
Lövétén a szentmise, majd a beszédek után megkoszorúzzák a háborús hősök emlékművét. Oklándon kopjafát avatnak reggel 10-től, az ünnepi műsor során az helyi elhelyező központ női kórusa, az általános iskolások és az oklándi fúvósok is fellépnek. Oroszhegyen 11-től szentmise, ami után megkoszorúzzák Jánosi őrnagy szobrát, Székelyszentkirályon pedig 10-től tartanak misét, itt a templomkertben lévő 1848-as emlékműnél helyezik el a kegyelet virágait. Parajdon 11-től lesz szentmise, Felsősófalván 13 órától, Alsósófalván pedig 14 órától lesz istentisztelet március 15-én. Parajdon délben a világháborús hősök emlékművénél az ünnepi beszédek után a helyi iskolásokon kívül a parajdi dalárda is fellép.
A Székelyandrásfalvához tartozó Kissolymosban a gyülekezeti teremben emlékeznek meg az 1848–49-es forradalomról. A Siménfalvához tartozó Székelyszentmihályra 10 óra 30 perckor érkeznek meg a háborús emlékműhöz a díszmagyarba öltözött lovasok Rugonfalváról. Itt az istentisztelet és koszorúzás után köszöntőbeszédek hangzanak el, ami után a kobátfalvi és malomfalvi iskolások énekelnek. 12 óra 30 perckor a szentmihályi Művelődési Házban további kulturális műsorokra kerül sor. Székelyderzsben délelőtt 11 órától, Székelymuzsnában pedig 13 órától lesznek ünnepi műsorok az 1848–1849-es emlékműveknél. Székelyvarságon szintén 11-től tartanak misét, az ünnepi műsor pedig a templomkertben lesz, ahol a nagykúti József Attila Általános Iskola diákjai és a helyi fúvósok lépnek fel.
Pénteken Szentábrahámon 11 órától a Benedek Elek Általános Iskolában ünnepelnek, 18 órától pedig istentisztelet is lesz. Csekefalván szintén 11-től megkoszorúzzák az I. világháborús emlékművet, ugyanebben az időpontban Gagyban istentiszteletet tartanak. Firtosmartonosban délután 2-től lesz istentisztelet március 15-én. Újszékelyen 11 órától tartanak istentiszteletet, amit ünnepi műsor követ, Alsóboldogfalván pedig 16 órától lesz istentisztelet, ami után a kultúrotthon előtt kopjafaavatót tartanak. Zetelakán 10 órától lesz ünnepi szentmise, a hősök emlékművének megkoszorúzása és az emlékbeszédek után pedig a helyi iskolásokon kívül a fúvósok is fellépnek. Zeteváralján pénteken reggel 8-tól koszorúzzák meg a millenniumi emlékművet, az ünnepi beszédek és szavalatok után pedig szentmise lesz a katolikus templomban.
szóljon hozzá!