Fotó: Barabás Ákos
Két udvarhelyi pipás is dobogós helyezést ért el a Szejkefürdőn szombaton megtartott XII. Nemzetközi Lassúsági Pipaszívó Versenyen, több mint egy, illetve másfél órán át füstölögve egyhuzamban. A hazaiak csapatának összesített eredménye lett messze a legjobb – a versenyen hét település tíz csapatában negyvenegy versenyző, köztük négy hölgy is szerencsét próbált.
2015. május 17., 20:102015. május 17., 20:10
Két korábbi világbajnok is tiszteletét tette a Székelyudvarhelyi Polgári Pipaklub által évente megszervezett, immár tizenkettedik Nemzetközi Lassúsági Pipaszívó Versenyen, amelynek szombat délután a szejkefürdői Szejke Gyöngye vendéglő adott otthont. A versenyre szokatlanul nagy számú pipás regisztrált: hét település – Udvarhely, Debrecen, Dombóvár, Pécs, Szekszárd, Szentgotthárd, Szigetvár – klubjaiból negyvenegyen szálltak versenybe, köztük négy magyarországi hölgy is, akiknek egyéni eredményét külön mérték, az összesített csapatidőbe viszont beleszámíthatott teljesítményük.
A nyugalom és kedélyesség sportjában nem a sebesség, hanem a különféle technikák, trükkök megfelelő alkalmazása vezetett eredményre – a versenyzők tehát nem voltak idegesek, feszültek, hanem jó hangulatban, tréfálkozva pöfékeltek versenypipáikkal addig, amíg parazsuk ki nem aludt. Ez ugyanis a verseny lényege: azonos versenypipával, fejenként három-három gramm dohánnyal és két-két szál gyufával, egyetlen gyújtási lehetőséggel a lehető legtöbb ideig füstölögni. A verseny kezdetén, szombat délután fél öt körül a főszervező, Orosz-Pál Levente köszöntője, a debreceni Kuncsik József szabályismertetése, a kiosztott kellékek ellenőrzése és a pipák megtöltése után a versenyzőknek egy percük volt arra, hogy szakszerűen meggyújtsák a körülbelül másfél cigarettányi dohányt, azt követően ki-ki saját módszerével próbálta elérni, hogy az akár órákon keresztül füstöljön. Székelyudvarhely pipásainak ez sikerült is: a második helyezett Nyisztor János 93 percig, a harmadikként végzett Marosi György pedig 75 percig tartotta izzásban pipája parazsát.
A férfiaknál az egyéni győzelmet a pécsi klub tagja, Horváth Tamás világbajnok szerezte meg, aki két órán és tizenhárom percen át füstölt megszakítás nélkül. A hölgyek is jól bírták a tempót: a leghamarabb, 30 perces eredménnyel a pécsi Hajdú Katalin végzett, a legtöbb ideig, 49 percig a debreceni Pócsi Szilvia pöfékelt. A csapateredmények kiszámolásánál legtöbb öt tag teljesítményét vették figyelembe – így többek közt az udvarhelyi klub is két csapatot indított –, de az összesített időt a három legjobb versenyző ideje alapján számították ki. Így lett győztes ebben a kategóriában a Székelyudvarhelyi Polgári Pipaklub A csapata, 3 óra 53 perces eredményével. A verseny közben a kiesőket minden pipás „megtapsolta”: a tömködővel kopogtattak az asztalon, ily módon gratulálva egymásnak. A rendezvényről az M1 nézői élő közvetítést láthattak.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!