Fotó: Farkas Antal
Korondi szülőket vádolnak azzal a bűncselekménnyel, hogy százezer forintért adták gyámba gyereküket Magyarországra dolgozni. Megkerestük a kiskorú édesanyját, aki hetek óta semmit nem tud gyerekéről. A tizennégy éves fiút állítólag egy budapesti gyermekvédelmi intézményben helyezték el ideiglenesen, és még nem tudni, mikor kerül haza.
2013. október 02., 19:162013. október 02., 19:16
2013. október 02., 20:172013. október 02., 20:17
Emberkereskedelem megalapozott gyanúja miatt őrizetbe vettek egy váli – időközben kiderült, hogy korondi származású – házaspárt, amely februárban százezer forintért vásárolt meg egy gyereket, hogy év végéig nekik dolgozzon. A házaspárt azóta szabadlábra helyezték, az ügy pedig megrekedt.
A korondi polgármesteri hivatal szociális osztályát is felkerestük az ügyben, ahol elmondták: ők is a sajtóból szereztek tudomást arról, hogy a kiskorú korondi származású, és azóta is találgatják, kiről lehet szó, de nem jutottak semmire, pedig kíváncsiságból a „gyerekpénzes” nyilvántartást is átnézték. Egyébként a gyámügytől semmilyen hivatalos értesítés nem érkezett az önkormányzathoz, és a szociális osztály alkalmazottai szerint az is lehetséges, hogy álhírről van szó.
A településen járva hamar kiderült, szó sincs mendemondáról: a Barabás család legnagyobb gyereke hiányzik otthonról.
A cigánysor utolsó kis faházából egy fiatalasszony szaladt elénk, mintha már régóta várná érkezésünket. „Ugye a fiam ügyében jöttek?” – kérdezte sebtében, majd hozzátette: remélem tudnak nekünk segíteni.
„Követelem vissza a gyerekemet!”
A történet idén februárban kezdődött, amikor a kiskorú fiú édesanyja, Barabás Erzsébet és párja, Benke Romulusz úgy döntöttek, Andrást egyik rokonukkal – K. Lajossal – elengedik december elsejéig Magyarországra, hogy besegítsen az idős házaspárnak.
„Három héttel ezelőtt, egy szombaton hívtam a gyerekemet telefonon, akkor beszéltem vele utoljára. Úgy adtam oda Lajoséknak, hogy december elsejére hozzák haza, mert iskolás. Azt ígérték, hazahozzák, de közben a gyereket megverték. Beteges asszony vagyok, napszámból élek, de felneveltem ezt a gyereket. Haza kellett volna hozzák, de ők betették a növeldébe. Ő a legnagyobb fiam, van még öt kisebb. Éjjel-nappal sírok utána” – mondja az elkeseredett asszony, aki állítja, csakis azért adta oda a gyereket, hogy besegítsen a házaspárnak. Mellette álló férje elárulta, a rokon egy kis tűzifával segítette őket, amiért elengedték a gyereket.
Az asszony azt is elmesélte, februárban útlevelet készíttettek Andrásnak, sőt szülői felhatalmazásra is szükség volt, hogy a kiskorút kivihessék az országból. Ezeket az iratokat állítólag a polgármesteri hivatalban állították ki. A fiú édesanyját eddig még nem keresték meg a magyarországi gyámhatóságtól, sem a rendőrségtől, tehát fogalma sincs, jelenleg hol tartózkodhat a fia. „Sajnos nem tudtam még telefonálni sem, azt sem tudom, hol keressem. Húsz lejes napszámból nevelem az öt kicsi gyereket. Miért pont a legnagyobbat adtam volna örökbe, aki már segíteni tud a ház körül?” – mondja, majd beküldi párját a düledező házba, hogy hozza ki a gyerek születési bizonyítványát, amivel igazolják, anélkül nem adhatták örökbe a fiút. „A szomszédok elmondják, hogy sírva megyek, sírva jövök az úton. Nem ezért neveltem fel a gyerekemet, hogy eladjam. Ezt az ötöt sem dobom el” – mutat a mellettünk álldogáló gyerekekre. „András sokat segített itthon, soha nem lopott, nem is járt sehova” – állítja Erzsébet, aki egy halom születési bizonyítvány közül előhúzza az Andrásét. Időközben az utcára gyűlnek a szomszédok is, akik egyetértenek a fiatalasszonnyal.
Egy feljelentés, két bűncselekmény
A külhoni rendőrség szeptember elején tárta fel a bűncselekményt, azóta folyamatban van a kapcsolatfelvétel a román hatóságokkal. A nyomozati anyag szerint a 14 éves fiút százezer forintért (1500 lej) vásárolta meg a Hargita megyei településen élő szüleitől egy magyarországi házaspár azért, hogy dolgoztassa. A bűncselekményre azután derült fény, hogy a Fejér megyei Válon élő K. Lajos és felesége lopás miatt tett feljelentést a bicskei rendőrkapitányságon, a nyomozás során azonban kiderült: a házaspár a fiút hivatalos iratokkal gyámságba vette, és azért vitte Magyarországra, hogy dolgozzon nekik az év végéig. A magyar rendőrség szerint édesanyja úgy bocsátotta útjára fiát, hogy a lehető legtöbb pénzt lopjon munkaadóitól, és a gyerek bő fél év alatt milliós nagyságrendben lopta meg a házaspárt. Lapunk annak idején a Fejér megyei rendőrségtől kapott információt arról, hogy a gyerek korondi származású.
Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője a napokban elmondta, hozzájuk egyelőre nem érkezett megkeresés az ügyben, így még nem kezdték meg a nyomozást. A rendőrségi illetékes portálunknak úgy nyilatkozott, ilyen esetekben az az eljárás, hogy a magyar fél jogsegélykérelemmel él a román nyomozó hatóságok felé. A jogsegélykérelem azt jelenti, hogy egy állam az országhatárain kívül segítséget kér egy másik államtól például egy bűnügy felderítésében. Ennek megfelelően a román rendőrség csak ezt követően foghat neki a magyarországi társszervek által jelzett adatok kivizsgálásának, a gyanúsítottak azonosításának és kihallgatásának.
Kiss Z. Edward hadnagytól, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől tegnap megtudtuk, folyamatban van a kapcsolatfelvétel a román társszervekkel, a magyar hatóságok vizsgálják az intézkedési lehetőségeket, tekintettel arra, hogy az ügy további érintettjei román állampolgárok. A rendőrségi illetékes lapunknak elmondta, a gyermekvédelmi intézményben elhelyezett korondi kiskorú további sorsáról a Budapesti V. kerületi Gyámhivatal gondoskodik, mivel ők foglalkoznak a „külföldi állampolgárságú, felügyelet nélküli” gyerekekkel. Ugyanakkor a bűncselekményt elkövető, szeptember elején őrizetbe vett váli házaspárt a Székesfehérvári Járási Ügyészség utasítására a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság felszabadította a bűnügyi őrizetből, ők jelenleg szabadlábon védekeznek a büntetőeljárásban.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!