Góbéságok a nagyvilágban – Teherán, a hivatalnokok királysága

•  Fotó: Thomas Campean

Fotó: Thomas Campean

Teheránban várja útvonalának további alakulását a székelyudvarhelyi Szabó Zoltán, azaz Kobra. A fekvőbiciklis utazó másfél hónapja indult földkörüli útjára, vasárnap téve meg négyezredik kilométerét, tervezett útjának egytizedét. A góbé jelenleg Iránban próbálja beszerezni a továbbinduláshoz szükséges vízumokat, ám mint kiderült, ez nem könnyű feladat.

Bálint Kinga Katalin

2013. augusztus 02., 10:292013. augusztus 02., 10:29

2013. augusztus 02., 13:242013. augusztus 02., 13:24


A Góbé termékcsalád által támogatott bringás múlt szombaton érkezett meg Teheránba. Azt megelőző csütörtökön igen szerencsésen nyílt lehetősége a rendszeres étkezésre: két alkalommal is meghívták enni-inni. Zanjan környékén két rendőrrel elegyedett szóba, akik Európáról, valamint iráni élményeiről, tapasztalatairól faggatták. Kobra elmondása szerint általános jelenségnek számít, hogy az iráni hatóságok képviselői nem beszélnek angolul: beszámolója során az alacsonyabb rangú rendőr fordította felettesének a székely utazó által elmondottakat. „Megkínáltak üdítővel, keksszel a rend és ramadán őrei” – számolt be a bringás, aki ezen igencsak meglepődött, hiszen előző héten értesült arról, hogy a hatóságoknak jogukban áll megbüntetni, bántalmazni a nappali böjtöt megszegő állampolgárokat. Továbbhaladva, amint ismét kezdett megéhezni, megszólította egy helybéli, s meginvitálta magához ebédre. „Örvendtem az alkalomnak, hogy iráni lakást látok belülről. Természetesen nem voltak hagyományőrzők, mert akkor nem lehettem volna ott” – újságolta a biciklis góbé. A látogatás során sikerült kapcsolatba lépnie itthoni ismerőseivel is.

194 kilométer egy nap alatt

Aznap egy haltenyészet őre hívta be éjszakára. Az úton mindaddig 3837 kilométert tett meg két keréken, pontosan annyit, amennyit tavalyi biciklis zarándoklatán, Székelyszentlélek és a spanyolországi Santiago de Compostela között. Vendéglátója harmincéves, barátságos, vallásos férfi volt, aki éjfélkor feküdt le és hajnalban fél négykor kelt fel. Mivel a házigazdához másnap a korai órákban látogatók érkeztek, Kobra reggel ötkor már folytatta is útját – talán ez volt a legkorábbi indulása, amióta BéBike nevű fekvőbiciklijén elhagyta Székelyudvarhelyt. Nem ez volt azonban az egyetlen egyéni rekord, amit aznap, vagyis múlt pénteken megdöntött: a korai indulásnak köszönhetően igen gyorsan haladt útján, délben egy órakor százötven kilométerrel mutatott többet a kilométeróra. Ekkor megállt pihenni, délután négyig aludt, majd még két órát tekert. Aznap összesen 194 kilométert húzott le nem mindennapi járgányán, jóval túlszárnyalva eddigi idei teljesítményét. „Tudtam volna tovább is menni, még vagy 20–30 kilométert, és megdönthettem volna tavalyi 200 kilométeres rekordomat” – vallotta be Kobra, ám Eshtehard város központi parkja, ahol megállt pihenni, alkalmasnak tűnt a sátorozásra, és inkább választotta ezt, mint a további bizonytalanságot. Aznap maga mögött tudta tervezett útjának egytizedét: megtette négyezredik kilométerét.
A parkban való sátorozás mégsem bizonyult a legjobb ötletnek: éjszaka a helybéli fiatalok sokáig bandáztak a környéken, és fényképezkedtek a fekvőbicikli mellett, ráadásul egy parkőr is kérdőre vonta a székely utazót. Különösebb probléma azonban nem merült fel: megengedték neki, hogy ott aludjon, így szombaton reggel fél nyolckor zavartalanul folytathatta útját Teherán felé.

A több mint nyolcmillió fő által lakott fővárosban viszonylag könnyen és gyorsan talált szállást, éjszakánként öt dollárért. Sikerült találkoznia azzal az Ali nevű helybéli férfival is, akinek telefonszámát még előző héten, Marand környékén kapta meg a vendégszerető Akhbar Naghditól. Meg is lepődött azon, mennyire könnyen eligazodott a nagyvárosban, főként azért, mert – mint leírta – a forgalmi „illemszabályok” teljesen mások ott, mint Európában. „Jelzés nélkül kanyarodnak és állnak meg előtted. Egyirányú utcában jöhetnek motorosok, és én is mehettem szembe a forgalommal. Könnyű megszokni, mert percenként történnek ehhez hasonlók” – számolt be fővárosi tapasztalatairól. A forró zuhany és saját ágy jobb kedvre derítette. „Élvezem a szállás hangulatát: kis helyre sok ember összezárva a világ különböző részeiről. Mindenki vízumot intéz, információkat gyűjt” – vázolta teheráni helyzetét.

Itt a vízum, hol a vízum?

A következő napokban azonban nem kis nehézségekbe ütközött a hivatalokban. A szálláson a többi utazótól megtudta, hogy talán az egyetlen, biciklivel végigjárható útvonal Türkmenisztánon, Üzbegisztánon, Kirgizisztánon, Kínán, Tadzsikisztánon és Pakisztánon át vezet Indiába. Jelenleg a kínai vízum megszerzése foglalkoztatja, amely nem kis papírmunkával és rengeteg költséggel jár, ám ha az megvan, valamely módon türkmén és üzbég átutazási engedélyt is kérvényezne. Ezek megszerzése azonban annyira bonyolult és időigényes, hogy félő, az utazó kifutna az időből, ugyanis augusztus 18-áig tartózkodhat legálisan az országban. Van megoldás arra, hogy tovább maradhasson az országban: az iráni román nagykövetségen kell ezt kérvényeznie – ott tapasztalatai szerint igen udvariasak és segítőkészek a hivatalnokok. „Végre emberhez illően fogadtak” – újságolta a székely bringás. Az üzbég és türkmén követségen azonban kis híján elvették a kedvét az utazástól is – szokatlan optimizmusa mentette meg útja feladásától. „Úgy tekintek ezekre a dolgokra, mint olyan tényezőkre, amelyek az általam választott cél és köztem vannak. Tapasztalataimat, tudásomat növelik ezek a problémák. Ha kicsinyes, korrupt hivatalnokot látok, aki akadályozni próbálja tervemet, csak mosolygok, mert rossz szándéka ellenére fejlődésemet segíti.”

A kínai vízummal kapcsolatosan Kobra kedden tud meg további információkat. „Ha sikerül megszereznem, egy álom válik valóra, ötezer méter magasan fogok biciklizni. Nem maradt időm minden vízum elintézésére, ezért valószínűleg átrepülöm vagy átbuszozom Türkmenisztánt és Üzbegisztánt” – írta, hozzáfűzve, Kazahsztánban már bringával folytatná az utat. A repülőjegy hozzávetőleg 400 euróba kerülne, ám az átutazási engedélyekhez szükséges papírok kiváltására is tetemes összeget kellene kiadnia.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 17., hétfő

Olvasói tapasztalat a déli árváltásról: beállt a sorba 10 lej alatt, és tankolt 10 lej felett

Azt már megszokhattuk az elmúlt időszakban, hogy naponta változnak az üzemanyagárak a töltőállomásokon, most viszont egy olvasónk tapasztalta meg, milyen is, amikor a szeme előtt cserélik le az árcímkét. Perceken múlt, hogy literenként nyerjen 15 banit.

Olvasói tapasztalat a déli árváltásról: beállt a sorba 10 lej alatt, és tankolt 10 lej felett
Hirdetés
2026. augusztus 17., hétfő

Hat elektromos buszt vásárolna Székelyudvarhely, Kányádiról nevezik el a könyvtárat

Jóváhagyták Székelyudvarhelyen azt a tanulmányt, amely hat 12 méter hosszú elektromos busz, nyolc töltőállomás és egy intelligens közlekedési rendszer beszerzését alapozza meg. Arról is döntöttek, hogy Kányádi Sándor nevét veszi fel a városi könyvtár.

Hat elektromos buszt vásárolna Székelyudvarhely, Kányádiról nevezik el a könyvtárat
2026. augusztus 16., vasárnap

Vízveszteség és takarékosság: a lakosság segítségét kéri a Harvíz

Székelyszentkirályon és Tibódon a vízveszteség okának megtalálására kéri a helyiek segítségét a Harvíz, míg Kápolnásfaluban az ivóvízzel való takarékoskodásra szólít fel a szolgáltató.

Vízveszteség és takarékosság: a lakosság segítségét kéri a Harvíz
2026. augusztus 14., péntek

Kiderült, melyik strandot zárták be ideiglenesen

Az önkormányzati fenntartású szentegyházi Liget strandon zajlott napokkal ezelőtt az a közegészségügyi ellenőrzés, amelynek eredményeként rövid időre ideiglenesen felfüggesztették a működtetést. Időközben ismét kinyitott a létesítmény.

Kiderült, melyik strandot zárták be ideiglenesen
Hirdetés
2026. augusztus 14., péntek

Több székelyudvarhelyi utcában is dolgoznak

Aknaemelési munkálatok kezdődnek pénteken Székelyudvarhely több utcájában, ezért kisebb forgalomkorlátozásokra kell számítani.

Több székelyudvarhelyi utcában is dolgoznak
Több székelyudvarhelyi utcában is dolgoznak
2026. augusztus 14., péntek

Több székelyudvarhelyi utcában is dolgoznak

2026. augusztus 13., csütörtök

Nőt bántalmaztak a székelyudvarhelyi zöldségpiacnál, gyorsan elkapták a tettest – frissítve

A helyi rendőrség sietett annak a nőnek a segítségére, akit csütörtökön délután bántalmaztak a székelyudvarhelyi zöldségpiac közelében.

Nőt bántalmaztak a székelyudvarhelyi zöldségpiacnál, gyorsan elkapták a tettest – frissítve
2026. augusztus 13., csütörtök

Felszólítást kaptak az elhagyott autók tulajdonosai Székelyudvarhelyen

Negyven, hosszabb ideje közterületen hagyott, használaton kívüli járművet azonosítottak Székelyudvarhelyen. A tulajdonosoknak tíz napjuk van arra, hogy elszállítsák autóikat.

Felszólítást kaptak az elhagyott autók tulajdonosai Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. augusztus 13., csütörtök

Egy lejjel szeretnék megemelni a taxis díjakat Székelyudvarhelyen

Vita alakult ki a székelyudvarhelyi önkormányzati ülésen, miután az inflációra és a növekvő költségekre hivatkozva a taxis vállalatok egy lejjel emelnék a fuvardíjakat kilométerenként. A polgármester nem szeretné, ha pont náluk lenne a legdrágább a taxi.

Egy lejjel szeretnék megemelni a taxis díjakat Székelyudvarhelyen
2026. augusztus 12., szerda

Útfelújítás kezdődik a Bethlen Gábor utcában

Újabb szakaszához érkezik a székelyudvarhelyi mobilitási projekt: csütörtöktől a Bethlen Gábor utca egyirányú szakaszán kezdenek útfelújításba.

Útfelújítás kezdődik a Bethlen Gábor utcában
2026. augusztus 12., szerda

Sérült medve van az út mellett a Cekend-tető közelében

Súlyosan megsérült medve van Máréfalva és a Cekend-tető között, a nagyvad a 13A jelzésű országút közelében tartózkodik. A hatóságok biztosítják a veszélyessé vált helyszínt.

Sérült medve van az út mellett a Cekend-tető közelében
Hirdetés