Fotó: Bálint Kinga Katalin
Két nemzetközi tárlat is megtekinthető volt november 9-én, szombaton a művésztelepek házigazdájának számító Homoródszentmártonban: a 36. Homoródszentmártoni Alkotótábor az őszi alkotóhét alatt készült munkák kiállításával, illetve az I. Homoród Szalon elnevezésű, kis formátumú képzőművészeti alkotásokat bemutató nemzetközi biennálé megnyitójával zárult.
2013. november 10., 19:492013. november 10., 19:49
2013. november 13., 11:042013. november 13., 11:04
A Homoród Szalon tárlatot a falu szülötte, Román Viktor szobrászművész tiszteletére szervezték meg. A Homoródmente Művészetéért Alapítvány első alkalommal – tematikai megkötések nélkül – meghirdetett pályázatának sikere felülmúlta a várakozásokat: kilenc országból, 145 alkotótól közel háromszáz képzőművészeti alkotás érkezett be, ezek közül a szakavatott zsűri több mint százat választott és állított ki a homoródszentmártoni kultúrotthonban. A biennálén és az azt követő táborzáró kiállítás megnyitóján részt vevőket Sata Attila és Bodor Klára, az alapítvány elnöke és alelnöke köszöntötték, a rendezvényeket továbbá a támogató helyi önkormányzat nevében Kerekes Péter Tivadar polgármester méltatta.
A legtöbb pályamű Szerbiából érkezett
A biennálén kiállított műveket romániai, magyarországi, szerb, törökországi, bosznia-hercegovinai, horvátországi, ausztriai, albániai és spanyolországi művészek postán küldték be. A különféle technikákkal készült képzőművészeti alkotások készítői közt két fődíjat osztottak ki: a legjobb grafikáért vagy festményért járó Homoród-díjat a törökországi Ali Riza Kanac kapta, míg a legjobb kisplasztikáért a sepsiszentgyörgyi Kovács Gézát jutalmazták Román Viktor-díjjal – őket a jövő évi nyári alkotótáborba is meghívják. Dicséretben további tizenhét alkotó részesült. A kis formátumú képzőművészeti alkotások kiállítását ezentúl kétévente szervezik meg, jövőre miniatúratárlatot terveznek – mondta el Sata Attila, az alapítvány elnöke. Hozzáfűzte, mindkét pályázattal egybekötött kiállítás ötlete a vonyarcvashegyi Illés Major Julianna festőművésztől származik.
A biennálé helyszínéről a Dávid Ferenc Ifjúsági Házba vonultak át a részvevők, ahol megtekinthették a tizennégy alkotó táborban készült műveit. A magyarországi, szerb, török és székelyföldi – köztük Kalló László székelyudvarhelyi és Kádár-Dombi Péter székelykeresztúri – művészek Abásfalvára, Gyepesbe és a homoródszentpáli halastavakhoz is ellátogattak, ezek is inspirálták őket műveik elkészítése során. Az idei őszi tábornak nem volt kötött tematikája, ám a legtöbb kiállított alkotás így is a székely vidék és falu hangulatát idézte.
„A képzőművészetnek nemzetközi nyelve van”
Az alkotótábor egyik visszajáró művésze, Illés Major Julianna kiemelte: Homoródszentmártonba jönni számára olyan, mintha hazajönne. „Ha megismerjük egymás kultúráját, akkor talán nem születnek új előítéletek köztünk, a régiek pedig lerombolódhatnak. A képzőművészetnek nemzetközi nyelve van, ezért ez egy nagyon jó eszköz arra, hogy egy határokon átívelő közös hidat építsünk fel” – vallja.
A Székelyföld inspiráló hatását emelte ki Takács Ferdinánd festőművész is, aki a hetvenes évek óta jár ide, nemcsak alkotni, hanem barlangászni is. Az idei tábor különösen pozitív részének tartja a biennálé megszervezését. „Ha a világ nem jön Homoródszentmártonba, ide kell hozni, az alkotások által. Román Viktor nemzetközi hírnevével ez megoldható” – vélte.
A zárórendezvény után az alkotók és a szervezőcsapat vacsorával látta vendégül az érdeklődőket, majd gitározva, énekelve ünnepelte meg az idei tábor sikerét.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!