Fotó: XY
A szentegyházi Ködszurkáló Kisszínház a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának Nyírő József dísztermében adja elő Örkény István Tóték című darabját csütörtökön 13 órától. A Hargita megyében egyedülálló és több mint tíz éve működő amatőr színjátszó csoport vezetőjével, Kiss Lászlóval beszélgettünk.
2013. november 06., 17:372013. november 06., 17:37
2013. november 06., 17:572013. november 06., 17:57
Szentegyházi Színi Kör néven 1998-ban alakult meg a Kiss László vezette társulat, 2008-tól lett Ködszurkáló Kisszínház belőle. A csoport vezetője 1991 és 1994 között a budapesti Nemzeti Színiakadémián végezte tanulmányait, itt is szerzett oklevelet, tudását Szentegyházán kamatoztatta. Az első években rendszerint csak a szentegyházi városnapokon léptek fel, majd előadásaikat elvitték a környező településekre is.
Az utóbbi 15 évben közel húsz magyar és világirodalmi darabot vittek színpadra, többek között Weöres Sándortól a Csalóka Pétert, Molière-től a Tudós nőket, Mrożektől a Ház a határon-t, Székely Jánostól a Dózsa címűt vagy Szophoklész Oedipus királyát.
„Nekünk elsősorban a kultúrára nevelés volt a célunk, nem a szórakoztatás, ezért is nem a népszínmű vonalon – mely jó kezdete, de ugyanakkor halála is az amatőr színjátszó csoportoknak – indultunk el” – mondta el kérdésünkre Kiss, aki egyben rendezője is a színpadra vitt daraboknak.
Önerőből tartják fenn magukat
A próbákat a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Házban tartják, jelenleg – súgóval, hangtechnikussal együtt – tíz állandó tagja van a társulatnak, a legfiatalabb 17 éves, a legidősebb pedig 60 év körüli. Jó pár éve nem cserélődtek a tagok, és arra a kérdésünkre, hogy mi az, ami összeköt ennyiféle embert, Kiss elmondta: az egyetlen kapocs, hogy mindannyian szeretnek színpadon lenni és előadni.
Rendszerint hetente egy alkalommal gyűlnek össze próbálni, fellépés előtt 2–3 héttel pedig már majdnem minden második nap találkoznak. Szentegyházán tartják a bemutató előadásokat, de rendszeresen fellépnek Sepsiszentgyörgyön, Kovásznán, Csernátonban és Illyefalván is. „2000-től minden évben részt veszünk a Mátészalkai Színjátszó Fesztiválon, ahol 2010-ig ezüst minősítést, az utóbbi két előadásunkra, az Emigránsokra és a Tótékra pedig arany minősítést kaptunk” – számolt be az eddigi eredményekről a társulat vezetője.
Megtudtuk, 3–4 kisautóval oldják meg a kiszállásokat, a költségeket az előző előadások belépőjéből állják. Díszletük is minimális, de most már, ha szükséges, maguk oldják meg a fény- és hangtechnikát is, a felszerelést adományokból vásárolták meg.
Udvarhelyen is fellépnek
Kiss László jelenleg Tordátfalván él, felvette a kapcsolatot a székelykeresztúriakkal is, így ebben az évben kétszer ott is felléptek már, Udvarhelyre is a Tóték című darabot hozzák el, melyet csütörtökön 13 órától a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának dísztermében adnak elő. „Karácsony előtt egy jótékonysági akció keretében szeretnénk az Advent a Hargitán című Sütő-darabot is elvinni Székelyudvarhelyre, ezt már a Művelődési Házban adnánk elő, a bevételből pedig a Gyulafehérvári Caritas szervezetét támogatnánk” – árulta el a rendező.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!