Hirdetés
Hirdetés

Turizmus Éve Háromszéken: legyen Székelyföld turisztikai nagyhatalom

Még több turistát vonzanának Székelyföldre •  Fotó: Gligor Róbert László

Még több turistát vonzanának Székelyföldre

Fotó: Gligor Róbert László

Romániában előzmény nélküli, hogy egy önkormányzat a turizmusnak szentel tematikus évet – hangzott el csütörtökön a 2017 – Turizmus Éve Háromszéken nyitókonferenciáján Sepsiszentgyörgyön.

Bíró Blanka

2017. március 23., 17:442017. március 23., 17:44

2017. március 23., 17:482017. március 23., 17:48

Grüman Róbert a kezdeményező Kovászna Megyei Tanács alelnöke kifejtette, céljuk, hogy összefogják a turizmus szereplőit, mert ez lehet a versenyképesség, a foglalkoztatottság bővítésének alapja, és abban bíznak, hogy a Székelyföld turisztikai nagyhatalommá válik.

Az eseményen együttműködési megállapodást írtak alá a Babeș-Bolyai Tudományegyetem kihelyezett tagozatával – az önkormányzat három ösztöndíjat ajánlott fel azoknak a diákoknak, akik a szakdolgozatukat a háromszéki turizmus fejlesztéséről írják.

Hirdetés

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke köszöntő beszédében rámutatott, tavaly

100 ezer turista 500 ezer vendégéjszakát töltött Kovászna megyében, 90 százalékuk román nemzetiségű, a vendégek mindössze 5-7 százaléka érkezett Magyarországról.

„A feladat még több hazai turistát vonzani a térségbe, és elérni, hogy Magyarországról is többen jöjjenek” – összegezte a teendőket a politikus. Rámutatott, nem az osztrák, olasz sípályákkal, a magyar termálvizekkel, vagy a Loire-menti kastélyokkal kell versenyezni, hanem Kovászna megye egyediségét kell népszerűsíteni.

Idézet
Háromszéken 165 kúria és kiskastély van, a kisnemesi turizmus iránt egyre nagyobb az érdeklődés, ugyanakkor a mofetták, a hidegvizes, vagy felmelegített borvízfürdők is vonzóak lehetnek, s a lovasturizmusra is építeni lehet

– mondta Tamás Sándor. Hangsúlyozta, nem az önkormányzat feladata az idegenforgalom megszervezése, de az infrastruktúra kiépítésével, képzések biztosításával tudnak a vállalkozók segítségére sietni. A megyei önkormányzat alárendeltségébe tartozó művészeti és népiskola felnőttképzéseket szervez, szakácsokat, pincéreket tanítanak, hiszen az idegenforgalom egyik alapja a jól képzett szakember. Ugyanakkor diákok, sportolók táboroztatásában is szerepet vállalnak, építik a kommandói tábort,

a terveik szerint a torjai és a hatodai utászházakat üdülőközponttá alakítják.

•  Fotó: Bíró Blanka Galéria

Fotó: Bíró Blanka

Tóth Birtan Csaba Sepsiszentgyörgy alpolgármestere eközben arról értekezett, hogy a város elsősorban kulturális kínálatával tud megjelenni a megye turisztikai térképén, és felajánlotta, hogy segítik, együtt gondolkodnak a magánszférával.

Édler András a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke emlékeztetett,

Kovászna megye gazdaságának mindössze 2 százalékát teszi ki a turizmus, de úgy tűnik, sikerül kimozdítani ebből az „áldatlan állapotból” az ágazatot.

Hozzátette, az idegenforgalmi adó bevezetéséről szeretnék meggyőzni az önkormányzatokat, jelenleg csak Kovászna városában fizetnek a turisták minden vendégéjszakáért 1 lejt, ebből 500 ezer lej gyűlt a város kasszájába, amit népszerűsítésre lehet fordítani.

Camelia Tărniceru a turisztikai minisztérium igazgatója Mircea Dobre miniszter üzenetét tolmácsolta, majd a kérésre, hogy pénzt is várnak, azt mondta, készítsenek projekteket. Corina Martin, a Tengerpart-Duna-delta Egyesület és a Turisztikai Népszerűsítési és Fejlesztési Egyesületek Szövetsége (FAPT) vezetője a köz- és magánegyüttműködés (PPP) előnyeit ecsetelte. Hangsúlyozta, a román államnak csak kampányban van pénze a turizmus népszerűsítésére,

Idézet
ha a vállalkozók nem akarják, hogy Bulgária minden potenciális vendéget elcsábítson, fel kell vállalniuk ezt a feladatot.

Rámutatott, három éve a konstancai reptérre egyetlen gép sem érkezett, a FAPT közreműködésével ma már húsz belföldi és öt külföldi járat landol.

A Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület csatlakozott a szövetséghez, az együttműködés egyik eredménye, hogy a nyáron Mamaián háromnapos rendezvényen mutatják be és népszerűsítik a Kovászna megyei látnivalókat.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 05., péntek

Bolojan reméli, hogy a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezet kiállja az alkotmányosság próbáját

Ilie Bolojan miniszterelnök pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány betartotta az eljárásrendet a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezet beterjesztésekor.

Bolojan reméli, hogy a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezet kiállja az alkotmányosság próbáját
Hirdetés
2025. december 05., péntek

Együttműködési megállapodást ír alá a román és a magyar kormány az elektromos vezetékek szállítási kapacitásának növeléséről

A román és a magyar kormány együttműködési megállapodást készül aláírni az elektromos vezetékek szállítási kapacitásának növeléséről – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.

Együttműködési megállapodást ír alá a román és a magyar kormány az elektromos vezetékek szállítási kapacitásának növeléséről
2025. december 05., péntek

Háromszor is jogosítvány nélküli vezetésen értek egy 17 éves fiút

Hatósági felügyelet alá helyeztek egy Beszterce-Naszód megyei 17 éves fiút, akit három alkalommal is jogosítvány nélküli vezetésen értek a rendőrök.

Háromszor is jogosítvány nélküli vezetésen értek egy 17 éves fiút
2025. december 05., péntek

Ünnep Gyilkostón – átadták Gyergyószentmiklós idei kitüntetéseit

A 2025-ös Szent Miklós Napok ünnepi dísztanácsülésének legkiemelkedőbb pillanata Fogarasy Mihály római katolikus erdélyi püspök post mortem díszpolgári címének átadása volt. Az önkormányzat számos további elismerést is átadott az arra érdemeseknek.

Ünnep Gyilkostón – átadták Gyergyószentmiklós idei kitüntetéseit
Hirdetés
2025. december 05., péntek

A társadalmi felelősség motorjai: önkéntesek tartják mozgásban a közösséget

A Szent Balázs Alapítvány két alkalmazottal és mintegy ötven önkéntessel szervezi konferenciáit, működteti prevenciós és betegápolási programjait. Az önkéntesség világnapján a társadalmi felelősségvállalás szerepéről beszélgettünk.

A társadalmi felelősség motorjai: önkéntesek tartják mozgásban a közösséget
2025. december 05., péntek

Nem nyugszanak bele: ismét megtámadja a nyugdíjreformot a legfelsőbb bíróság

A legfelsőbb bíróság pénteken úgy döntött, hogy megtámadja az alkotmánybíróságon a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvénytervezetet.

Nem nyugszanak bele: ismét megtámadja a nyugdíjreformot a legfelsőbb bíróság
2025. december 05., péntek

Azahriah is fellép a 2026-os Vibe Fesztiválon

Újabb nagy névvel bővült a 2026-os Vibe Fesztivál fellépőinek listája: a szervezők bejelentették, hogy Azahriah is színpadra lép a július 2–5. között megtartandó Maros-parti rendezvényen.

Azahriah is fellép a 2026-os Vibe Fesztiválon
Hirdetés
2025. december 05., péntek

Benyújtotta az ellenzék a Bolojan-kormány elleni bizalmatlansági indítványt

Benyújtották pénteken a parlamentbe a Románia nem eladó – progresszisták nélküli kormány címet viselő bizalmatlansági indítványt, amelyben az Ilie Bolojan vezette kormány lemondását követelik a kezdeményezők.

Benyújtotta az ellenzék a Bolojan-kormány elleni bizalmatlansági indítványt
2025. december 05., péntek

Gigantikus szabadidőközpont épül: bemutatták a DraculaLand terveit

Románia egyik legnagyobb turisztikai beruházásaként mutatták be a DraculaLandet, egy Bukarest közelében tervezett komplexumot, amely évente akár 3 millió látogatót vonzana tematikus parkjával és digitális újdonságaival.

Gigantikus szabadidőközpont épül: bemutatták a DraculaLand terveit
2025. december 05., péntek

Szeles időt hoz a Mikulás

Több riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a felerősödő szél miatt.

Szeles időt hoz a Mikulás
Szeles időt hoz a Mikulás
2025. december 05., péntek

Szeles időt hoz a Mikulás

Hirdetés