
Fotó: László Ildikó
Tudományos ülésszakot szervez székely himnusz témakörben május 21-én Sepsiszentgyörgyön Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ. A szakmai találkozót 2021 őszére tervezték, ám az akkor hatályban lévő járványügyi korlátozások miatt elmaradt.
2022. április 07., 18:362022. április 07., 18:36
A Székely himnusz szövegét 1921-ben írta az erdélyi származású Csanády György, zenéjét 1922-ben dr. Mihalik Kálmán szerezte. Az eredetileg női karra komponált ének először 1922. május 22-én csendült fel Budapesten. Az idei konferencián
Az eredetileg Kantaté című költeményhez számos mítosz kapcsolódott, zavaros, hamis adatok keringenek róla, ezeket tisztázzák a konferencián. „A székely és magyar himnusz, valamint szimbólumaink – a címer és a zászló – önazonosságunk erős jelképei itt, Székelyföldön” – mondta Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
A konferencia előadói: Bárdi Nándor történész, Katona Zoltán újságíró, Pál Judit történész, Hermann Gusztáv Mihály történész, Szebeni Zsuzsa színháztörténész, Orbán Zsolt történész, Nagy József történész, Sófalvi Emese zenetörténész, Boér Hunor muzeológus, Szekeres Attila István heraldikus, valamint Lőrincz József költő. A szakmai találkozó részeként bemutatják: Patakfalvi-Czirják Ágnes: A székely zászló a politikától a hétköznapokig; Nagy Botond: Mercur a keleti végeken I–II.; valamint Hermann Gusztáv Mihály, Orbán Zsolt: Csillagösvény és göröngyös út című köteteket. Az idén ötvenéves Vox Humana Énekkar előadásában a résztvevők meghallgathatják a székely himnusz eredeti változatát.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter kedden arról számolt be a Facebook-oldalán, hogy tavaly több mint négymilliárd euró uniós forrás érkezett Romániába a mezőgazdaság számára, és január végéig további egymilliárd euró kifizetésére számítanak.
Fizetéslevonással büntették a kormány sajtóirodájának azt a munkatársát, aki tavaly november végén megpróbálta távol tartani az újságírókat a miniszterelnöktől, hogy ne tudjanak kérdést feltenni Ilie Bolojannak.
Látványos kísérlettel mutatták be a Hargita megyei hegyi csendőrök, hogy milyen gyorsan fagy meg a víz mínusz 17 Celsius-fokban.
A köztársasági elnök április 12-re tűzte ki az országgyűlési választás időpontját – közölte a Sándor-palota kedden az MTI-vel.
Hipotermia miatt halt meg keddre virradóan egy 65 éves, temesvári férfi.
Tovább szűkítik a jogosultak körét a közszféra alkalmazottai számára biztosított üdülési utalványrendszerben. Kivezetik ugyanakkor a kötelező önrészt, így már nem jogszabályi, hanem piaci muszájból kell hozzátenni.
Az utóbbi időszakban ismét számos kóbor kutya tűnt fel Gyergyószentmiklós lakónegyedeiben, elsősorban a szeméttárolók környékén – hívta fel figyelmünket olvasónk. A többségük békés, de több esetben agresszív viselkedésről is érkeztek jelzések.
Életben találták hétfő éjszaka a Máramarosi-havasokban a hegyimentők azt a 31 éves ukrán férfit, akinek keresését már egy éjszakával korábban elkezdték.
2024-ben az Év kiállítása díjjal jutalmazták a Magyar Nemzeti Múzeum Magyar Menyasszony című kiállítását. Most annak utazó „kapszulaváltozata”, a Székely Menyasszony érkezik Sepsiszentgyörgyre és Csíkszeredába, de mi is hozzájárulhatunk a sikeréhez.
Székelyföld-szerte mínusz 15 Celsius-fok alatti hőmérsékleteket hozott az idei tél eddigi legfagyosabb éjszakája. A Kovászna megyei Bodzafordulón pedig ennél is hidegebb reggelre ébredtek – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat adataiból.
szóljon hozzá!