
Fotó: Ferencz Alpár
Pénteken nyitja kapuit a tusnádfürdői medvefesztivál, ahol nemcsak tudományos előadások, hanem szabadtéri filmvetítések, fotókiállítás, vásár, tematikus gyermekfoglalkozások, bulik és egyéb szabadidős tevékenységek várják a látogatót szombat éjfélig.
2022. augusztus 25., 14:372022. augusztus 25., 14:37
2022. augusztus 25., 16:032022. augusztus 25., 16:03
A medve-ember együttélés kihívásait és a konfliktusok lehetséges megoldásait tekintik át a TusnadEcoBearFest elnevezésű fesztiválon pénteken és szombaton, a résztvevők a romániai szakértők előadásai mellett külföldi szakembereket is meghallgathatnak.
Az érdeklődők az E578-as jelzésű európai úton közelíthetik meg a települést mind északi, mind déli irányból – a fesztivál helyszínét pedig csak nehezen véthetik el, hiszen már csütörtökön elkezdődtek az előkészületiő munkálatok. A szervezők rendezvénysátrakat húztak fel és óriásplakátokat függesztettek ki a város központi parkjában, közvetlenül a főút mellett. Az autóval érkezőknek a Csukás hotel jobb- és baloldalán lévő területek állnak majd rendelkezésére járműveik leparkolására.
Fotó: Ferencz Alpár
A vetítéseken a többszörösen díjazott alkotást, a România Sălbatică című dokumentumfilmet is megtekintheti a közönség. Mindkét programsorozat ingyenesen látogatható – a résztvevőknek csak a vásár termékeinek, valamint az enni- és innivalók megvásárlásánál kell majd fizetniük.
A konferenciát pénteken déli 12 órakor nyitják meg, a megnyitó után pedig olyan neves szakemberek előadásait hallgathatják a résztvevők, mint például Fodor József-Tamás miniszteri tanácsos, Gabriele Retez finnországi ökológus, Sallay-Mosoi Alexandra biológus, Bereczky Leonardo erdész, Gál László ökológus, vagy éppen a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Biológiai és Ökológiai tanszékének kutatója, Hartel Tibor. A konferencián fiatal kutatók is előadnak majd: a Tusnádfürdőn elvégzett terepgyakorlatok eredményeit Farkas Szilvia, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Biológiai és Ökológiai tanszékének diákja fogja bemutatni. A természettudományos szempontok mellett szó esik majd a medve szociológiájáról, azaz arról, hogy hogyan ítéli meg a medvekérdést a Hargita megyei lakosság.
Fotó: Ferencz Alpár
A színpadnál az esti órákban DJ Forró, Gusoline, valamint a Folkfantastic együttes zenés összeállításait hallgathatja majd a kikapcsolódni vágyó.
Imecs István, a fesztivállal egybekötött konferencia főszervezője korábban úgy nyilatkozott lapunknak, hogy a konferencia több tudományos szakterületet hoz össze. „Sok szempontra és szakmai rétegre van szükség ahhoz, hogy ebben a kérdésben előre tudjunk lépni” – magyarázta Imecs.
További információk az esemény Facebook-oldalán találhatóak.
A csíkszeredai sétálóutca lehetőségeinek hangsúlyosabb kihasználásához közel négy évvel ezelőtt ötletversennyel igyekezett jó elképzeléseket gyűjteni a városháza. Korodi Attila polgármester szerint utána történt elmozdulás, de még van mit tenni.
A Romgaz és az Azomureș közötti elvi megállapodás fontos lépés a romániai műtrágyagyártás újraindítása felé, ami a mezőgazdaság és a gazdaság egésze szempontjából is kulcsfontosságú – közölte szerdán Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Elvi megállapodásra jutott a marosvásárhelyi vegyipari vállalat vezetősége és az állami tulajdonban levő Romgaz a kombinát egy részének megvásárlásáról. A hírt szerdán jelentette be a Romgaz.
Megalakul szombaton az új Országgyűlés, amely várhatóan megválasztja az új miniszterelnököt, az áprilisi parlamenti választáson nyertes Tisza Párt elnökét, Magyar Pétert.
Június 5-e a 2026-os támogatásokhoz kapcsolódó kifizetési kérelmek benyújtásának határideje – közölte szerdán a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA).
Büntetőeljárást indított a Dolj megyei ügyészség annak az elítéltnek az ügyében, aki kedden megszökött a craiovai börtön egyik munkapontjáról, és üldözése közben lelőtték a rendőrök.
Sorin Grindeanu kizártnak tartja, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) az RMDSZ-szel, a nemzeti kisebbségekkel és a függetlenekkel alakítson kormányt.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion szerint Nicușor Dan megsérti az alkotmány 103. cikkelyét azzal, hogy „titokban” politikai vezetőkkel egyeztet „saját kormánya” megalakításáról.
Az elmúlt 24 órában hét bevetésük volt a Hargita megyei tűzoltóknak és a hozzájuk tartozó és mentőegységeknek.
Egy felfüggesztett jogosítvánnyal vezető nőt füleltek le, és egy randalírozó férfit is őrizetbe vettek a rendőrök a keddi nap folyamán.
szóljon hozzá!