
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Nagyszabású tüntetést szerveznek több érintett település lakói az A13-as, Brassó és Bákó közötti autópálya nyomvonalának megváltoztatása érdekében.
2022. április 06., 15:242022. április 06., 15:24
Szombaton 11 órától járművekkel vonulnak fel, hogy rábírják a megrendelőt, változtassa meg a nyomvonalat, mert – véleményük szerint – amit véglegesítettek, túl közel halad el a házakhoz, az autópálya elvágja a lakókat a megművelhető földjeik nagy részétől, és mivel a sztráda a főúttal párhuzamosan haladna, a zaj- és a környezetszennyezés rontani fogja a vidékiek életminőségét.
A tiltakozást az Illyefalvi Szarvasmarhatartók Egyesülete és a Vámoshidi Állattartók Egyesülete szervezi – abban bíznak, hogy Kovászna és Brassó megyéből is minél többen csatlakoznak. Arra kérik a résztvevőket, aki tud traktorral, utánfutós járművekkel, mezőgazdasági gépekkel vegyen részt a felvonuláson, vagy csatlakozzon személygépkocsival.
A tervek szerint a Sepsiszentgyörgy Illyefalva felé vezető kijáratánál, a helységtáblánál gyülekeznek, végigvonulnak Illyefalván, Aldobolyon, a Brassó megyei Vámoshídon, majd a forgalmas szászhermányi körforgalomnál fordulnak vissza a kiindulópontig. Céljuk az autópálya Vámoshíd, Aldoboly, Illyefalva és Szentkirály települések közötti nyomvonalának megváltoztatása, abban bíznak, hogy „közös erővel ezt sikerre viszik”, fogalmaznak a szervezők. Hozzáteszik, autópályát akarnak, de nem minden áron, ugyanakkor átláthatóságot is követelnek.
Az érintettek februárban falugyűlésen adtak hangot elégedetlenségüknek, petíciót nyújtottak be az autópályát építtető a Közúti Infrastruktúráért Felelős Országos Társaságnak (CNAIR), amely nagy késéssel és hosszasan tulajdonképpen azt válaszolta, hogy a nyomvonal már nem változtatható meg, mert már készül a megvalósíthatósági tanulmány, és ha a módosítással a folyamatot késleltetik, elveszhet az uniós támogatás.
Több mint húsz háromszéki önkormányzat támogatja szervezetten a fiatal és kisgyermekes családokat a Babakelengye-programon keresztül. 2025-ben összesen 246 család részesült ajándékcsomagban vagy vásárlási utalványban.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű riasztást adott ki csütörtökön Hargita, Maros és Kovászna megye hegyvidéki térségeire az erős szél miatt.
Újabb dróntámadásokat hajtottak végre az orosz erők a román-ukrán határhoz közeli ukrán kikötői infrastruktúra ellen csütörtökön, ezért két F-16-os vadászgépet emeltek a levegőbe a határ térségének megfigyelésére Tulcea megye északi részén.
Az RDE Harghita Kft. tájékoztatása szerint módosul a háztartási hulladék elszállításának programja az év első hetében.
Jóval fagypont alatti értékekkel indult az új év országszerte, a legalacsonyabb hőmérsékleti érték a mínusz 20 Celsius-fokot is alulmúlta. Székelyudvarhelyen hidegebb volt, mint Csíkszeredában.
A 2026-os országgyűlési választáson Orbán Viktor miniszterelnök arra kér mandátumot, hogy Magyarország kimaradjon az európai háborúból – erről a kormányfő szerdán, az M1 aktuális csatornának adott évzáró interjúban beszélt.
Az új évben uralkodjék közöttünk a megértés és a szeretet, találjunk rá mindannyian az összetartozás örömére – hangsúlyozta Sulyok Tamás köztársasági elnök szerda éjfél után a közmédiában.
Lakóház gyulladt ki Marosvásárhelyen a január elsejére virradóra. A tűzben két, 13 és 16 éves lány szenvedett égési sérüléseket, egyikük életveszélyes állapotban került kórházba.
Komoly mennyiségű, jogellenesen tartott pirotechnikai eszköz került rendőrségi kézre december 31-én Borszéken és Gyergyóhollón a borszéki rendőrök ellenőrzési akciója során.
Nicușor Dan elnök szerint 2026-ban az államnak hatékonyabbá, igazságosabbá kell válnia és közelebb kell kerülnie a polgárokhoz, miután a 2025-ös esztendő „a megpróbáltatások, a szorongások és a jogos kérdések éve” volt.
szóljon hozzá!