
A babézia kórképe mikroszkóp alatt - a kis fekete pöttyök a fertőző egysejtűek a vörösvértestekben
Fotó: Török Emőke
Az enyhe tél kedvez a természetben élő parazitáknak, amelyek a tavasz érkeztével – sőt még azelőtt is – egyre inkább szaporodnak és megbetegítik a házikedvenceket. A megelőzés egyre fontosabb.
2025. március 26., 19:132025. március 26., 19:13
2025. március 27., 12:162025. március 27., 12:16
A babézia egy kullancs okozta fertőzés – a csípés után már akár 24 órával kedvetlenné, bágyadttá válnak a megfertőződött állatok, de tünete lehet a láz, hányás, hasmenés is, szapora légzés, sötét, barnás vizelet, sárgaság is. Ezt tapasztalva
A diagnózist a vér mikroszkópos vizsgálata után lehet a legbiztosabban felállítani. A kullancs által a vérbe juttatott mikroszkopikus parazita (Babesia canis canis) megtámadja a vörösvértesteket, ezek pusztulása vérszegénységet okoz, amelynek következménye
– magyarázta Török Emőke állatorvos, a Barka állatorvosi rendelő társtulajdonosa.
Jobb azonnal állatorvoshoz vinni a gyengélkedő állatot
Fotó: Tuchiluș Alex
Mint megtudtuk, idén – a sorozatosan enyhe teleknek köszönhetően is – a megszokottnál jóval korábban és nagyobb számban szembesültek az állatorvosok a kutyák, macskák babéziás megbetegedésével. Ráadásul
Az említettek miatt különösen megnő a védekezés jelentősége, mert az óvintézkedések elmulasztását drágán megfizetheti a gazda. A védekezésnek több módja is van: lehet tablettát, cseppeket, parazitaellenes nyakörvet alkalmazni. A nyakörvekből érdemes a drágábbat, jobb minőségűt választani, amely valódi védelmet biztosít.
Az állatorvos állapíthatja meg a leginkább, hogy az állat korához, súlyához mérten mi a legjobb megoldás, tájékoztatott Igyártó Nándor, a rendelő másik társtulajdonosa.
Ilie Bolojan kormányfő, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke kijelentette, ha a szociáldemokraták kilépnek a kormányból, elrendeli a PSD által kormányzati tisztségekbe javasolt személyek leváltását.
Több fiatal is egy körhinta típusú, magasított berendezésben rekedt vasárnapról hétfőre virradó éjjel egy karánsebesi élményparkban.
Hétfőn dönt a Szociáldemokrata Párt (PSD) arról, hogy megvonja-e a politikai támogatást Ilie Bolojan miniszterelnöktől.
Többszáz jogosítványt vontak be az elmúlt 24 órában országszerte, többek között gyorshajtás és ittasvezetés miatt – derül ki a rendőrség vasárnapi közleményéből.
Ellenőrizni fogják a fogyatékossággal élő személyeket is foglalkoztató úgynevezett védett egységeket, az intézkedést Florin Manole munkaügyi miniszter rendelte el.
Szeretett vándormadaraink hazatértek, elfoglalták fészkeiket és legtöbbjük már megkezdte a családalapítást. Mégis lehetnek olyan gólyák, amelyek még a fészkeléssel bajlódnak – mutatjuk, mit tehetünk értük, illetve a jövőbeli fiókák épségéért.
Alig egy hét alatt összesen 20 európai elfogatóparancsot hajtott végre a Román Rendőrség, és több száz személyt azonosítottak a SIRENE-együttműködés révén.
Őrizetbe vettek a hatóságok két Brassó megyei vadászt, akik engedély nélkül lelőttek egy barnamedvét.
Utcán sétáló kendőzött szépségekről ír a korabeli sajtó Gyergyószentmiklós vonatkozásban, Csíkszeredában szálloda is fungált bordélyként. Bizony, e tekintetben Csík vármegyében sem voltak szemérmesebbek az emberek, mint máshol Székelyföldön.
A magyarországi országgyűlési választásokon leadott összes szavazatot megszámolták szombatra, a Tisza pedig növelni tudta a képviselői mandátumainak számát, a kétharmad pedig még egyértelműbb lett.
szóljon hozzá!