Hirdetés
Hirdetés

Tőkés László: a Fidesz jó példával jár előttünk a nemzeti erők hatékony egyesítésében

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Stratégiai együttműködésre lenne szükség a román és a magyar nemzet között – jelentette ki Tőkés László, református lelkész, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke Tusnádfürdőn, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem zárónapján tartott beszédében.

Bencze Emese

2023. július 22., 11:362023. július 22., 11:36

2023. július 22., 12:382023. július 22., 12:38

„Remélem, hogy a mai együttlétünk békéjét semmi nem fogja megzavarni” – kezdte meg beszédét Tőkés László, majd köszönetet mondott a szervezőknek és üdvözölte Orbánt Viktort, akit a magyar nemzet gondoskodó miniszterelnökének nevezett. Tőkés emlékeztetett, hogy

Orbán Viktor tavalyi itt tartott beszédének egyes kijelentéseit a romániai Országos Diszkriminációellenes Tanács gyűlöletbeszédnek minősítette, miközben a román állami hatóságok passzív- és a román ortodox egyház aktív részvételével zajló úzvölgyi magyarellenes provokáció-sorozatot nem.

Hirdetés

„Megdöbbenéssel tölt el bennünket a polkorrekt román diplomácia magyarországi közügyi méltóságok nyilatkozatait kárhoztató ismételt ítélkezése” – fogalmazott, hozzátéve, hogy

az állampolitikai szintre emelkedett hungarofóbia gyakori megnyilatkozásaira nézve a román hatóságoknak és politikusoknak egyetlen rossz szavuk sincsen.

Kitért arra is, nagy politikai kárt jelent, hogy Tusványos kapcsolatrendszeréből és napirendjéből szinte teljesen kimaradt a román-magyar párbeszéd, amely demokratikus rendszerváltozás kezdetén meghatározó eleme volt a bálványosi folyamatnak.

Kiemelte, hogy elengedhetetlenül fontos, hogy a román és magyar közös érdek, és a szuverenista román nemzeti törekvések mentén előbb utóbb megvalósuljon a stratégiai partnerség a két nemzet között. Mint mondta, ehhez elengedhetetlen az erdélyi magyarság helyzetének megegyezéses alapon való rendezése, a magyarellenesség kiküszöbölése és a kölcsönös bizalom kialakítása, valamint emberi, és autonómiai jogaink biztosítása.

Nehezményezte ugyanakkor, hogy az európai unió totális érzéketlenséget mutat a kisebbségi ügyek iránt. Ehhez kapcsolódóan arról is beszélt, hogy

az erdélyi magyarságunk ügyének előrevitelében nem csak a román fél ellenállása, hanem a magyar - magyar párbeszéd hiánya is akadályt jelent.

Ennek kapcsán többször is kritizálta az RMDSZ-t: „Már-már tragikusnak tekinthető, hogy az RMDSZ inkább a szavazói számára szorítkozik mint sem a vészesen megcsappant nemzetközösség lélekszámával foglalkozna”, majd hangsúlyozta „a Fidesz jó példával jár előttünk a nemzeti erők hatékony egyesítésében”

Az EMNT elnöke arra is kiért, a romániai népszámlálás lesújtó eredményei szerint meggyengült a Kárpát-medencei magyarság, ez pedig politikai cselekvésre és együttműködésre kell sarkalja az erdélyi pártokat, közösségeket.

„Nem akarunk Európa migránsaivá válni, Iohannis elnök kipusztulóban lévő népe – a jobb sorsa érdemes szászok – sorsára sem akarunk jutni” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a béke és a cselekvés idejének kell eljönnie.

Idézet
A gyilkos háború és a hőn áhított béke tétje a kárpátaljai magyarok megmaradása. Az ő sorsuk a mi sorsunk is, jól tudjuk miért nem akarunk bele sodródni a háborúba”

– fogalmazott az EMNT elnöke.

Tőkés szerint békével várhatóan új korszak veszi kezdetét, az összefogás pedig létkérdés, melynek révén saját megmaradásunkért állunk ki.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 02., hétfő

Patakba esett és meghalt egy testvérpár Szeben megyében

A Szeben megyei Kürpöd (Chirpăr) település melletti patakba esett és meghalt hétfőn egy testvérpár, egy 6 éves kislány és egy 9 éves fiú.

Patakba esett és meghalt egy testvérpár Szeben megyében
Hirdetés
2026. február 02., hétfő

350 ezer lejnyi büntetést osztottak ki gyorshajtásért egy hét alatt Hargita megyében

Összesen 16 jogosítványt függesztettek fel, ugyanakkor 366 esetben szabtak ki büntetést gyorshajtókra az elmúlt héten – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

350 ezer lejnyi büntetést osztottak ki gyorshajtásért egy hét alatt Hargita megyében
2026. február 02., hétfő

Érkezik a tanszertámogatás a szociális kártyákra

A 2025–2026-os tanévre járó összesen 310,2 millió lej tanszertámogatást töltöttek fel a szociális elektronikus kártyákra – tájékoztatott hétfőn az európai projektekért és beruházásokért felelős minisztérium.

Érkezik a tanszertámogatás a szociális kártyákra
2026. február 02., hétfő

Felmelegedés után újabb lehűlés – ezt tartogatja február első felének időjárása

Országszerte felmelegedés várható a következő napokban, a jövő hét közepétől azonban ismét lehűl az idő; csapadékra a jövő héten lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat február 2. és 15. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Felmelegedés után újabb lehűlés – ezt tartogatja február első felének időjárása
Hirdetés
2026. február 02., hétfő

Fűtési nehézségek az EU-ban: nem mindenkinek jut elég meleg otthon

Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint 2024-ben az Európai Unió lakosságának csaknem egytizede (9,2 százalék) szembesült azzal a problémával, hogy nem tudta a komfortszintjének megfelelőre fűteni az otthonát.

Fűtési nehézségek az EU-ban: nem mindenkinek jut elég meleg otthon
2026. február 02., hétfő

Ez ám a fejlődés! Tizennégy év után ismét iható a csapvíz a bukaresti Henri Coandă nemzetközi repülőtéren

Hétfőtől iható a csapvíz a Henri Coandă nemzetközi repülőtéren – tájékoztatott a Bukaresti Repülőtér-üzemeltető Vállalat.

Ez ám a fejlődés! Tizennégy év után ismét iható a csapvíz a bukaresti Henri Coandă nemzetközi repülőtéren
2026. február 02., hétfő

A következő fagyos éjszakára figyelmeztetnek

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn sárga jelzésű riasztást adott ki rendkívül alacsony hőmérsékletek és fagy miatt. A figyelmeztető előrejelzés kedd reggelig érvényes az ország több mint felében.

A következő fagyos éjszakára figyelmeztetnek
Hirdetés
2026. február 02., hétfő

Késsel fenyegetőzött egy bentlakásos fiatal, földre teperték a csendőrök – videóval

Késsel fenyegetőzött egy fiatal vasárnap este Zilahon, csendőröknek kellett a földre teperniük és a kezeit hátrakötniük.

Késsel fenyegetőzött egy bentlakásos fiatal, földre teperték a csendőrök – videóval
2026. február 02., hétfő

A Hargita megyei hegyimentők kapták a legtöbb riasztást

Az elmúlt 24 órában 85 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 94 embernek nyújtottak segítséget – tájékoztatott hétfőn Facebook-oldalán a Salvamont.

A Hargita megyei hegyimentők kapták a legtöbb riasztást
2026. február 02., hétfő

Lecsapott a tél a fővárosra és az ország déli részére – fotók

Nagy télre ébredtek hétfőn a fővárosban és az ország déli részén: a hőmérséklet mínusz 7 Celsius-fokig csökkent, nagyot havazott és fújt a szél. A sofőrök arra panaszkodnak, hogy kevés volt a hóeltakarító gép, és így nehezen lehet közlekedni.

Lecsapott a tél a fővárosra és az ország déli részére – fotók
Hirdetés