
Fotó: Pinti Attila
A csíksomlyói búcsút követő második legnagyobb erdélyi, Kárpát-medencei nemzeti összesereglésünknek nevezte a tusványosi mozgalmat Tőkés László szombaton, tusnádfürdői előadásában.
2022. július 23., 14:252022. július 23., 14:25
2022. július 24., 11:092022. július 24., 11:09
„Itt, a Kárpát-medence legkeletibb részén, a székely határőrvidéken létrejött nyári szabadegyetem nemzetpolitikai jelentősége jelképiségében ragadható meg: székely népünkre ugyan már nem hárul a határőrizet több évszázados feladata, hiszen a történelem viszontagságai folytán Nagyrománia kellős közepébe került, mindazonáltal továbbra is
– fejtette ki Tőkés László a Tusványos fénypontjának számító szombati előadáson.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel közösen, Németh Zsolt, az országgyűlés külügyi bizottságának elnökének moderálásával tartott előadásán megállapította, hogy
eszmeisége és ideológiája a határokon átívelő nemzeti összetartozás politikájaként fogalmazható meg, amelynek kialakítsában a bálványosi folyamat meghatározó szerepet játszott.”

A Székelyhon élőben közvetítette szombaton Orbán Viktor és Tőkés László előadását a 31. Tusványosról. A teljes felvétel újranézhető.
Az egykori EP-képviselő köszönetett mondott Orbán Viktornak a nemzetpolitikai áttörést eredményező kormányzásért. „Köszönjük miniszterelnök úr, és illesse köszönet az egész magyar törvényhozást és valamennyi Ön által vezetett kormányt, valamint külhoni magyar képviseleteinket és a Magyar Állandó Értekezletet ennek a valóságos magyar jövőképet kirajzoló nemzetpolitikai projektnek a sikerre viteléért. Eme köszönettel együtt fogadja őszinte elismerésünket április 3-án aratott választási győzelméhez. Mondjuk ezt úgy, mint akik
– hangsúlyozta.
Fotó: Pinti Attila
Tőkés László kitért arra is, hogy a tőle Klaus Iohannis államfő által megvont Románia Csillaga-kitüntetés ügyében folytatódik a per, a következő tárgyalás szeptemberben várható. Ezzel kapcsolatosan említette, hogy a Románia Csillaga-rend úgynevezett becsületbíróságának indoklásában egyebek mellet Székelyföld területi autonómiájának képviseletét rótták fel.
„Ugyanez mondható el Izsák Balázs elnök esetében is, akinek a székelyföldi autonómiastatútumot nem tudják megbocsátani, (...) vádiratok tanúsága szerint Beke Istvánnak és Szőcs Zoltánnak is az autonómia ügye miatt kellett politikai fogságot szenvedniük.”
Emlékeztetett, két évvel ezelőtt Iohannis államelnök azt vetette a szociáldemokraták (PSD) fejére, hogy autonómiát akarnak biztosítani Székelyföldnek és oda akarják adni Erdélyt a magyaroknak, nevezetesen Orbán Viktornak.
Fotó: Pinti Attila
„Az EMNT közvetlen szövetségeseivel, a Székely Nemzeti Tanáccsal megalkuvás nélkül folytatja küzdelmét az RMDSZ programjában is megfogalmazott többszintű erdélyi autonómiáért.
Komoly eredménynek számít, hogy Németh Zsolt irányításával a magyar elnökség tavalyi időszakában a kissebségvédelem prioritásként szerepel az Európai Tanács napirendjén, ennek köszönhetően pedig megszületett a strasbourgi nyilatkozat” – fogalmazott Tőkés László.
Fotó: Pinti Attila
Az EMNT elnöke jelezte, az RMDSZ kormányzati szerepét kihasználva új lendületet akarnak adni az autonómia ügyének.
Hajrá Erdély, hajrá Székelyföld!” – zárta előadását.
Fotó: Pinti Attila
Tőkés László – aki áprilisban töltötte hetvenedik életévét – a tusványosi nagyszínpadon vette át Németh Zsolttól, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnökétől azt a meglepetéskönyvet, amelyet a születésnapjára állított össze az írásaiból és a kortársai írásaiból a Pro Minoritate Alapítvány. Németh Zsolt egykori mentorát, a kovásznai Fábián Ernő filozófust idézve jelentette ki: „Tőkés László nem az az ember, akinek igaza van, hanem az, akinek igaza lesz”.

Orbán Viktor kormányfő szerint nemzetközi akadályokba ütközik a magyar kormány az M4Sport határon túli akadálytalan mérkőzésközvetítései kapcsán. A miniszterelnöktől gyermekvállalás ügyében is tanácsot kértek a Tusványoson.

Megzavarták Orbán Viktor miniszterelnök szombati tusványosi előadását, néhány személy „Ceva este etern: Transilvania pământ românesc!” (Van, ami örök: Erdély román föld!) feliratú molinót feszített ki.
Egyfajta oktatóvideót készített a Vâlcea megyei csendőrség abból az amatőr felvételből, amit azok az emberek készítettek, akik nem voltak hajlandók megvárni a beavatkozó egységet, és maguk próbálták meg elhajtani a medvét egy lapáttal.
Túl alacsony az általános sztrájk kirobbantásának a támogatottsága a tanügyben, így – bár a felmérés kiértékelése még nem zárult le – szinte biztosan elmarad a tiltakozás. A szakszervezet képviselője szerint az időzítés már nem is lenne szerencsés.
Nagy az érdeklődés a gazdasági szereplők részéről az ország legfiatalabb repülőterének bővítése iránt. A vezetőség szerint a fejlesztés kulcsfontosságú lépés abban, hogy Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér országos és európai csomóponttá váljon.
Körülbelül 80 ezer gazdasági társaság összesen mintegy 2,3 milliárd lejjel tartozik az államnak, de az összeget nem tudják behajtani, mert a cégeknek már nincs bankszámlájuk – nyilatkozta az országos adóhatóság elnöke egy keddi szakmai rendezvényen.
Újabb beavatkozásra volt szükség a nagyvadak miatt Zabolán, ezúttal az iskola területén. A medvét és bocsait kora reggel vette észre egy alkalmazott, így a gyerekek nem kerültek veszélybe, de az oktatást aznap biztonsági okokból felfüggesztették.
Gyanús körülmények között halt meg egy csecsemő a bukaresti Polizu szülészeten. Az ügyészség vizsgálatot indított az ügyben.
Kinevezte Magyar Péter kormányának minisztereit Sulyok Tamás köztársasági elnök kedden Budapesten, ezzel megalakult az új kabinet.
Esőre és viharokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztás van érvényben kedden az ország szinte egész területén.
Előzetes letartóztatásba helyezték a perbáthidai gyilkosság fő gyanúsítottját – tájékoztatott a Bihar megyei ügyészség kedden.
Nicușor Dan államfő kedden azt nyilatkozta, hogy „viszonylag kevés” olyan kormányalakítási forgatókönyv jöhet szóba, amelyben stabil többség támogatja a kabinetet. A technokrata miniszterelnök kinevezését „esélyes forgatókönyvnek” nevezte az elnök.
szóljon hozzá!