
Fotó: Pinti Attila
A csíksomlyói búcsút követő második legnagyobb erdélyi, Kárpát-medencei nemzeti összesereglésünknek nevezte a tusványosi mozgalmat Tőkés László szombaton, tusnádfürdői előadásában.
2022. július 23., 14:252022. július 23., 14:25
2022. július 24., 11:092022. július 24., 11:09
„Itt, a Kárpát-medence legkeletibb részén, a székely határőrvidéken létrejött nyári szabadegyetem nemzetpolitikai jelentősége jelképiségében ragadható meg: székely népünkre ugyan már nem hárul a határőrizet több évszázados feladata, hiszen a történelem viszontagságai folytán Nagyrománia kellős közepébe került, mindazonáltal továbbra is
– fejtette ki Tőkés László a Tusványos fénypontjának számító szombati előadáson.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel közösen, Németh Zsolt, az országgyűlés külügyi bizottságának elnökének moderálásával tartott előadásán megállapította, hogy
eszmeisége és ideológiája a határokon átívelő nemzeti összetartozás politikájaként fogalmazható meg, amelynek kialakítsában a bálványosi folyamat meghatározó szerepet játszott.”

A Székelyhon élőben közvetítette szombaton Orbán Viktor és Tőkés László előadását a 31. Tusványosról. A teljes felvétel újranézhető.
Az egykori EP-képviselő köszönetett mondott Orbán Viktornak a nemzetpolitikai áttörést eredményező kormányzásért. „Köszönjük miniszterelnök úr, és illesse köszönet az egész magyar törvényhozást és valamennyi Ön által vezetett kormányt, valamint külhoni magyar képviseleteinket és a Magyar Állandó Értekezletet ennek a valóságos magyar jövőképet kirajzoló nemzetpolitikai projektnek a sikerre viteléért. Eme köszönettel együtt fogadja őszinte elismerésünket április 3-án aratott választási győzelméhez. Mondjuk ezt úgy, mint akik
– hangsúlyozta.
Fotó: Pinti Attila
Tőkés László kitért arra is, hogy a tőle Klaus Iohannis államfő által megvont Románia Csillaga-kitüntetés ügyében folytatódik a per, a következő tárgyalás szeptemberben várható. Ezzel kapcsolatosan említette, hogy a Románia Csillaga-rend úgynevezett becsületbíróságának indoklásában egyebek mellet Székelyföld területi autonómiájának képviseletét rótták fel.
„Ugyanez mondható el Izsák Balázs elnök esetében is, akinek a székelyföldi autonómiastatútumot nem tudják megbocsátani, (...) vádiratok tanúsága szerint Beke Istvánnak és Szőcs Zoltánnak is az autonómia ügye miatt kellett politikai fogságot szenvedniük.”
Emlékeztetett, két évvel ezelőtt Iohannis államelnök azt vetette a szociáldemokraták (PSD) fejére, hogy autonómiát akarnak biztosítani Székelyföldnek és oda akarják adni Erdélyt a magyaroknak, nevezetesen Orbán Viktornak.
Fotó: Pinti Attila
„Az EMNT közvetlen szövetségeseivel, a Székely Nemzeti Tanáccsal megalkuvás nélkül folytatja küzdelmét az RMDSZ programjában is megfogalmazott többszintű erdélyi autonómiáért.
Komoly eredménynek számít, hogy Németh Zsolt irányításával a magyar elnökség tavalyi időszakában a kissebségvédelem prioritásként szerepel az Európai Tanács napirendjén, ennek köszönhetően pedig megszületett a strasbourgi nyilatkozat” – fogalmazott Tőkés László.
Fotó: Pinti Attila
Az EMNT elnöke jelezte, az RMDSZ kormányzati szerepét kihasználva új lendületet akarnak adni az autonómia ügyének.
Hajrá Erdély, hajrá Székelyföld!” – zárta előadását.
Fotó: Pinti Attila
Tőkés László – aki áprilisban töltötte hetvenedik életévét – a tusványosi nagyszínpadon vette át Németh Zsolttól, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnökétől azt a meglepetéskönyvet, amelyet a születésnapjára állított össze az írásaiból és a kortársai írásaiból a Pro Minoritate Alapítvány. Németh Zsolt egykori mentorát, a kovásznai Fábián Ernő filozófust idézve jelentette ki: „Tőkés László nem az az ember, akinek igaza van, hanem az, akinek igaza lesz”.

Orbán Viktor kormányfő szerint nemzetközi akadályokba ütközik a magyar kormány az M4Sport határon túli akadálytalan mérkőzésközvetítései kapcsán. A miniszterelnöktől gyermekvállalás ügyében is tanácsot kértek a Tusványoson.

Megzavarták Orbán Viktor miniszterelnök szombati tusványosi előadását, néhány személy „Ceva este etern: Transilvania pământ românesc!” (Van, ami örök: Erdély román föld!) feliratú molinót feszített ki.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!