
Fotó: Pinti Attila
A csíksomlyói búcsút követő második legnagyobb erdélyi, Kárpát-medencei nemzeti összesereglésünknek nevezte a tusványosi mozgalmat Tőkés László szombaton, tusnádfürdői előadásában.
2022. július 23., 14:252022. július 23., 14:25
2022. július 24., 11:092022. július 24., 11:09
„Itt, a Kárpát-medence legkeletibb részén, a székely határőrvidéken létrejött nyári szabadegyetem nemzetpolitikai jelentősége jelképiségében ragadható meg: székely népünkre ugyan már nem hárul a határőrizet több évszázados feladata, hiszen a történelem viszontagságai folytán Nagyrománia kellős közepébe került, mindazonáltal továbbra is
– fejtette ki Tőkés László a Tusványos fénypontjának számító szombati előadáson.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel közösen, Németh Zsolt, az országgyűlés külügyi bizottságának elnökének moderálásával tartott előadásán megállapította, hogy
eszmeisége és ideológiája a határokon átívelő nemzeti összetartozás politikájaként fogalmazható meg, amelynek kialakítsában a bálványosi folyamat meghatározó szerepet játszott.”

A Székelyhon élőben közvetítette szombaton Orbán Viktor és Tőkés László előadását a 31. Tusványosról. A teljes felvétel újranézhető.
Az egykori EP-képviselő köszönetett mondott Orbán Viktornak a nemzetpolitikai áttörést eredményező kormányzásért. „Köszönjük miniszterelnök úr, és illesse köszönet az egész magyar törvényhozást és valamennyi Ön által vezetett kormányt, valamint külhoni magyar képviseleteinket és a Magyar Állandó Értekezletet ennek a valóságos magyar jövőképet kirajzoló nemzetpolitikai projektnek a sikerre viteléért. Eme köszönettel együtt fogadja őszinte elismerésünket április 3-án aratott választási győzelméhez. Mondjuk ezt úgy, mint akik
– hangsúlyozta.
Fotó: Pinti Attila
Tőkés László kitért arra is, hogy a tőle Klaus Iohannis államfő által megvont Románia Csillaga-kitüntetés ügyében folytatódik a per, a következő tárgyalás szeptemberben várható. Ezzel kapcsolatosan említette, hogy a Románia Csillaga-rend úgynevezett becsületbíróságának indoklásában egyebek mellet Székelyföld területi autonómiájának képviseletét rótták fel.
„Ugyanez mondható el Izsák Balázs elnök esetében is, akinek a székelyföldi autonómiastatútumot nem tudják megbocsátani, (...) vádiratok tanúsága szerint Beke Istvánnak és Szőcs Zoltánnak is az autonómia ügye miatt kellett politikai fogságot szenvedniük.”
Emlékeztetett, két évvel ezelőtt Iohannis államelnök azt vetette a szociáldemokraták (PSD) fejére, hogy autonómiát akarnak biztosítani Székelyföldnek és oda akarják adni Erdélyt a magyaroknak, nevezetesen Orbán Viktornak.
Fotó: Pinti Attila
„Az EMNT közvetlen szövetségeseivel, a Székely Nemzeti Tanáccsal megalkuvás nélkül folytatja küzdelmét az RMDSZ programjában is megfogalmazott többszintű erdélyi autonómiáért.
Komoly eredménynek számít, hogy Németh Zsolt irányításával a magyar elnökség tavalyi időszakában a kissebségvédelem prioritásként szerepel az Európai Tanács napirendjén, ennek köszönhetően pedig megszületett a strasbourgi nyilatkozat” – fogalmazott Tőkés László.
Fotó: Pinti Attila
Az EMNT elnöke jelezte, az RMDSZ kormányzati szerepét kihasználva új lendületet akarnak adni az autonómia ügyének.
Hajrá Erdély, hajrá Székelyföld!” – zárta előadását.
Fotó: Pinti Attila
Tőkés László – aki áprilisban töltötte hetvenedik életévét – a tusványosi nagyszínpadon vette át Németh Zsolttól, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnökétől azt a meglepetéskönyvet, amelyet a születésnapjára állított össze az írásaiból és a kortársai írásaiból a Pro Minoritate Alapítvány. Németh Zsolt egykori mentorát, a kovásznai Fábián Ernő filozófust idézve jelentette ki: „Tőkés László nem az az ember, akinek igaza van, hanem az, akinek igaza lesz”.

Orbán Viktor kormányfő szerint nemzetközi akadályokba ütközik a magyar kormány az M4Sport határon túli akadálytalan mérkőzésközvetítései kapcsán. A miniszterelnöktől gyermekvállalás ügyében is tanácsot kértek a Tusványoson.

Megzavarták Orbán Viktor miniszterelnök szombati tusványosi előadását, néhány személy „Ceva este etern: Transilvania pământ românesc!” (Van, ami örök: Erdély román föld!) feliratú molinót feszített ki.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
szóljon hozzá!