
Napi 10-20 donort fogadnak a Kovászna megyei vérközpontban, de többet is várnak
Fotó: Bodor Tünde
Kovászna megyében véradási kampányok keretében gyűjtik a vért, amire növekvő kereslet van, Hargita megyében időnként bizonyos vércsoportú donorokat várnak.
2024. november 05., 21:032024. november 05., 21:03
A katonasághoz, csendőrséghez, rendőrséghez fordul a Kovászna Megyei Vértranszfúziós Központ, hogy nagyobb számú véradó megmozdításával sikerüljön kielégíteni a megyében levő kórházak vér iránti igényét.
Ruxandra Râșnoveanu doktornő elmondta, nem panaszkodhatnak ugyan a véradók hiányára, de úgy tűnik,
Hiába nőtt meg ez évben a donorok száma a nagyobb honoráriumnak köszönhetően (280 lej), ha az igényt nem fedezi.
Átlagosan napi 10-20 személy jelentkezik véradásra, de mintegy 10 százalékukat el kell küldeni, mert valamiért nem felelnek meg. Vannak jobb napok is, hétvégén például többen szoktak jelentkezni.
A vérközpont mobil kampányokat is szervez a közeljövőben: egyet novemberben, kettőt decemberben. Előbbit a Brassó megyei Viktóriavárosban, decemberben a rendőrséggel együtt szintén a megyén kívül (utóbbiról még most egyeztetnek), de Kovásznán és Bodzafordulón is terveznek egy-egy akciót.
Egyszer egy évben komplex véranalízisben is részesülnek a véradók
Fotó: Bodor Tünde
Hargita megyében ezzel szemben hullámzó, hogy hány véradót fogadnak a csíkszeredai vérközpontban. Dr. Kopacz Ildikó igazgató érdeklődésünkre elárulta, bizonyos vércsoportú vérből elő-előáll egy készlethiány, ilyenkor felhívást intéznek a közösségi hálón a lakossághoz, hogy jelentkezzenek véradásra.
Egyébként októberben elég sok volt a véradó, de mivel egy közepes nagyságú vérközpontról van szó, amely csak a csíkszeredai, gyergyószentmiklósi, székelyudvarhelyi és maroshévizi kórházat látja el, továbbá a kórházak nem szeretik a lejárati határidőhöz közelítő vérkészítményeket felhasználni, előfordul, hogy el is küldenek donorokat.
Nagy az igény a vérre, sok a beteg
Fotó: Bodor Tünde
Vagyis nem halmoznak fel nagy készleteket, hanem igazodnak az igényhez,
– mondta a doktornő.
A vér- és vörösvértest-készítmények lejárati határideje egyébként 38-40 nap, de a 30 napnál régebbieket már nem szívesen használják fel az orvosok – tudtuk meg.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes szerdán bejelentette, kezdeményezni fogja az Európai Bizottságnál (EB), hogy vegyék le a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról és helyezzék át egy másik listára.
A Hargita megyei tűzoltók összesen 18 sürgősségi esethez vonultak ki a hét első két napján, miközben 16 Ro-Alert figyelmeztetést is kiadtak a településeken megjelenő medvék miatt.
Két órára felfüggesztik tevékenységüket csütörtökön az ország igazságügyi orvosszakértői és a törvényszéki orvostani szolgálatok munkatársai. A tiltakozó akcióhoz a Hargita Megyei Törvényszéki Orvostani Szolgálat is csatlakozik.
A képviselőház szerdai ülésén döntő házként elfogadta az alapélelmiszerek árréskorlátozását december 31-éig meghosszabbító jogszabálytervezetet.
A TAROM légitársaság adóssága megközelíti a 930 millió lejt és 105 millió lejjel meghaladja a teljes vagyonát, a tavalyi évet pedig 186 millió lejes veszteséggel zárta.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szerdán az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország 14 megyéjében.
Erősödött szerdán a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,42 banival (0,08 százalékkal) 5,2344 lejre csökkent a keddi 5,2386 lejről.
A kiskérődző-pestis miatt nem lehet Maros megyéből az uniós országokba exportálni a bárány- és juhhúst, nem lehet a megyéből kivinni az állatokat, és az áthaladó állatszállítókat is le kell fertőtleníteni. Ez utóbbit a rendőrség ellenőrzi.
Az Európai Unióban 2025-ben 0,1 százalékponttal, 6 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Viharokra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán.
szóljon hozzá!