Hirdetés
Hirdetés

Több tényező is hátráltatja a parkolási gondok megoldását Székelyudvarhelyen

Túlzsúfolt a városközpont, egyhamar nem is várható enyhülés •  Fotó: Beliczay László

Túlzsúfolt a városközpont, egyhamar nem is várható enyhülés

Fotó: Beliczay László

Székelyudvarhely szűk utcái nehezen bírják meg a napi szinten a városban zajló autós forgalmat, ami pedig a parkolóhelyeket illeti, azok száma erősen korlátozott. A központi zóna parkolási problémáit több alkalommal és különböző megoldásokkal is próbálták már enyhíteni – eddig nem sok sikerrel.

Kudelász Nóbel

2021. július 28., 22:012021. július 28., 22:01

2021. július 29., 09:202021. július 29., 09:20

Közel 20 300 autó van bejegyezve Székelyudvarhelyen, naponta átlagban 25 ezer bejövő autót számol a négy legfontosabb, forgalomfigyelő rendszerrel ellátott kereszteződés – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a városháza sajtóreferensétől. Ez egy szűk utcákra tagolt kisvárosban rengeteg.

Hirdetés

Ráadásul, mivel a hivatalok a központban vannak, ez a városrész a leginkább megterhelt, a parkolóhelyekhez hozzáférést állandóvá kellene tenni – folytatta a szóvivő. Ez viszont csak akkor lehetséges, ha megszüntetik a parkolóbérletek igénylési lehetőségét, hiszen sok esetben egész nap foglalt jónéhány parkolóhely, amelyeket pedig a gyors hivatali ügyintézés érdekében sokan tudnának használni.

Korábban a bérletek árának drasztikus emeléséről döntöttek, ez jócskán visszaszorította ugyan az igényléseket, de nem jelent végleges megoldást.

Készülnek a tervek az A zónás parkolás átszervezésére, és amint megérkeznek a jóváhagyások, tanácsi határozat készül, amivel önkormányzati engedélyt kérhetnek egy új parkolási szabályrendszerre

– magyarázta a szóvivő. Zörgő Noémi arról is beszámolt, hogy több, a város tulajdonában lévő helyszínen is beazonosítottak már parkolók, parkolóházak létesítésére alkalmas területeket, ezekről a lakossággal is egyeztetve dönt majd az önkormányzat.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Bíróságra kerülhet az okos parkolórendszer ügye

Tavaly májusban számoltunk be arról, hogy a város főterét egy 88 ezer lejes beruházásból okos parkolórendszerrel látják el, amely kimutatja, a 64 helyből hány szabad, külön jelezve a fogyatékkal élők számára fenntartott helyeket. Noha ebből kiindulva a városvezetés hasonló rendszer felszerelésével kívánta volna megoldani a központi zónára jellemző parkolási gondokat, a berendezés végül még ezen az egy ponton sem működött. Ennek oka az, hogy „a rendszer átvételezésekor hiányosságokat tapasztaltak ahhoz képest, amit kértek” –mondta a polgármesteri hivatal sajtófelelőse. Ezeket a kivitelezőnek kellett volna orvosolnia, de ez nem történt meg.

Idézet
Nagyon úgy néz ki, hogy jogi útra fog kerülni a dolog, mert garanciális javításokat nem végzett el, annak ellenére, hogy ki volt fizetve a beruházás.

Olyan rendszer kiépítésének lett volna a kiindulópontja, amely „teljesen átszabta volna az A-zónás parkolást” – fogalmazott a sajtószóvivő. T-Park applikációs rendszer működött volna a központ területén, így valós időben látni lehetett volna, hol és hány szabad hely van, továbbá, ki fizetett és ki nem a parkolásért.

Nem tettek le róla, egyelőre peren kívül próbálnak megegyezni a kivitelezővel, de ha nem sikerül, bírósági ügy lesz belőle

– összegezte Zörgő Noémi.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Javuló parkolási szokások

Jelenleg hatvan százalékos éjszakai elfoglaltsággal működik a Bethlen-negyedi, mintegy 80 férőhelyes ingyenes parkoló, tudtuk meg László Szabolcstól, a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség vezetőjétől. Ennek köszönhetően a közeli Lakatosok és Fazekasok utcák felszabadultak, jóformán megszűnt a járdán parkolás. A lakosság együttműködő, egyre több bejelentés érkezik tilos parkolásokról, de ezek csak ritkán végződnek pénzbírsággal.

Idézet
Nagy százalékban visszaszorult a tilosban parkolás Székelyudvarhelyen

– összegezte tapasztalatait László Szabolcs, hozzátéve, a helyi rendőrök gyakran elnézőek, figyelembe veszik az adott helyzetet, illetve azt is, hogy a korlátozott parkolási lehetőségek miatt a járművezetők helyzete is nehéz. „Szigorúbbak lennénk, lehetnénk, ha lenne egy lehetőség azt mondani, hogy kétszáz-háromszáz méteren belül van egy parkoló, amit éjjel-nappal lehet használni” – mondta László Szabolcs.

Parkolódíjak

Székelyudvarhelyen az A zónában jelenleg összesen 232 parkolóhely van, itt 3 lejbe kerül 40 percnyi állomásozás. A B övezetben 184 kijelölt parkolóhely áll rendelkezésre, itt is 3 lejt kell fizetnünk, viszont ezért 60 perc jár.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 16., kedd

Karácsonyi regölés lámpással, zörgővel és sok jókívánsággal

Nemsokára itt a karácsony – jelzi a főtéri díszes fenyő és az adventi koszorú, amelyen vasárnap meggyújtjuk az utolsó gyertyát. Sepsiszentgyörgyön az ünnepvárás része a regölés is, amelyet harminc éve elevenített fel a Guzsalyas Alapítvány.

Karácsonyi regölés lámpással, zörgővel és sok jókívánsággal
Hirdetés
2025. december 16., kedd

Autóbaleset következtében dőlt ki az útszéli keresztfa

Autóbaleset következtében dőlt ki Csíkpálfalva határában vasárnapra virradóra az útszéli kereszfa, és nem rongálás történt – jelezte portálunknak Petres Attila, a település alpolgármestere.

Autóbaleset következtében dőlt ki az útszéli keresztfa
2025. december 16., kedd

Drámai leckét tanultak a fiatalok és élményként raktározták el egy életre

A sepsiszentgyörgyi Turulmadár Egyesület szárnya alatt tevékenykedő fiatalok két újabb projekt keretében tanultak a világról és önmagukról: a tanulás nem volt kötelező, nem volt unalmas, egy kicsit vagy annál is jobban benne voltak ők is.

Drámai leckét tanultak a fiatalok és élményként raktározták el egy életre
2025. december 16., kedd

Elutasított fellebbezés: tíz évet kell börtönben ülnie a két fiatalt halálra gázoló Vlad Pascunak

A legfelsőbb bíróság kedden elutasította Vlad Pascu rendkívüli jogorvoslati kérelmét, így a drogos állapotban két fiatalt halálra gázoló fiatalembernek a Konstanca megyei ítélőtábla ítéletének megfelelően 10 évet kell börtönben töltenie.

Elutasított fellebbezés: tíz évet kell börtönben ülnie a két fiatalt halálra gázoló Vlad Pascunak
Hirdetés
2025. december 16., kedd

Különleges sajtkóstolóra várják a kézdivásárhelyieket

Az ínyencek számára is érdekfeszítőnek ígérkező bemutatót hoz tető alá szerda délután Hegedűs Ferenc a kézdivásárhelyi Kosztándi Képtárban. Sepsiszéki Nagy Balázs saját, Csinódon készített sajtjait hozza el magával, és meg is kóstoltatja a közönséggel.

Különleges sajtkóstolóra várják a kézdivásárhelyieket
2025. december 16., kedd

Autó lángolt egy kézdivásárhelyi nagyáruház parkolójában

Kigyulladt egy autó hétfő este a kézdivásárhelyi Penny áruház parkolójában, fennállt a veszélye annak is, hogy egy közelben parkoló furgonra átterjed a tűz.

Autó lángolt egy kézdivásárhelyi nagyáruház parkolójában
2025. december 16., kedd

Ködre és csúszós utakra kell számítani a Csíki-medencében

Ködriasztás van érvényben Hargita megye több településén az esti órákban. Az útra indulóknak ajánlott a fokozott óvatosság.

Ködre és csúszós utakra kell számítani a Csíki-medencében
Hirdetés
2025. december 16., kedd

Tűzijáték helyett lézershow lesz Sepsiszentgyörgyön szilveszterkor

Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala és a Kónya Ádám Művelődési Ház szilveszteri utcabálra hívja a város lakóit a főtérre. Az újévet a főtéren Baricz Gergő koncertje izzítja be.

Tűzijáték helyett lézershow lesz Sepsiszentgyörgyön szilveszterkor
2025. december 16., kedd

Nicușor Dan: ha lesz is béke Ukrajnában, Oroszország továbbra is állandó fenyegetést jelent majd

Ha lesz is béke Ukrajnában, Oroszország továbbra is állandó fenyegetést jelent majd – jelentette ki Nicușor Dan kedden Helsinkiben, az Európai Unió keleti szárnyának csúcstalálkozója utáni közös sajtótájékoztatón.

Nicușor Dan: ha lesz is béke Ukrajnában, Oroszország továbbra is állandó fenyegetést jelent majd
2025. december 16., kedd

Őrizetbe vette a DNA Alexandru-Răzvan Cuc volt szállításügyi minisztert

A korrupcióellenes ügyészség (DNA) kedden bejelentette, hogy 24 órára őrizetbe vette Alexandru-Răzvan Cuc volt szállításügyi miniszter, akit vesztegetésben való bűnsegédlettel gyanúsítanak.

Őrizetbe vette a DNA Alexandru-Răzvan Cuc volt szállításügyi minisztert
Hirdetés