
Fotó: Ádám Gyula/Háromszék Táncegyüttes
Több százan léptek színpadra, és mintegy kétezren nézték meg a produkciókat a hétvégén a sepsiszentgyörgyi 31. Népzene- és Néptánctalálkozón.
2019. november 11., 16:592019. november 11., 16:59
A kétnapos rendezvényt a Háromszék Táncegyüttes és a Lajtha László Alapítvány szervezte. Gyermek és ifjúsági, valamint hivatásos néptánc és népzenei csoportok léptek fel, és rengeteg kísérőprogram szórakoztatta a résztvevőket.
Első nap, pénteken a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Mezőség és Kalotaszeg című kétrészes műsorát mutatta be a Tamási Áron Színház nagytermében, majd a találkozó szombaton átköltözött a Sepsi Arénába, ahol tizenhat gyerek- és ifjúsági együttes lépett fel az Aprók bálján.
Fotó: Ádám Gyula/Háromszék Táncegyüttes
Ivácson László, a Háromszék Táncegyüttes vezetője úgy értékelte, évről-évre színvonalasabbak a koreográfiák, és a fellépők viselete is egyre jobb minőségű a Csoóri Sándor-program támogatásának köszönhetően.
A rendezvény keretében szombaton tartották a VI. Székelyföldi Legényes versenyt, amelyen tizenketten vetélkedtek: a kötelező próbán a mérai Muszka György táncát, a szabadon választott próbán egy kalotaszegi legényest kellett bemutatniuk. Az év kiváló legényes táncosa az alsóboldogfalvi Mátéfi Csaba lett.
Fotó: Ádám Gyula/Háromszék Táncegyüttes
A Romániai Magyar Néptánc Egyesület (RMNE) szintén a Csoóri Sándor-program támogatásával készítette el az Erdélyi Néptánctudás Tárát, amelyet bemutattak a találkozón. A tudástár elérhető az erdelyineptanctudastar.neptanc.ro oldalon, amelyet tovább bővítenek majd. A Kallós Zoltán néprajzkutató mezőségi gyűjtéseiből összeállított daloskönyvet Györfi Erzsébet népdalénekes, énekpedagógus mutatta be, a könyvben a dalszövegek mellett kották is vannak, és CD mellékletén több mint tízórányi hangfelvétel hallható.
A már hétéves hagyománnyal rendelkező jótékonysági koncert bevételeiből népi muzsikosakat segítenek, idén a hatvanéves Papp István Gázsát, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes zenekarvezető prímását, a kolozsvári táncházmozgalom egyik alapítóját, az erdélyi Bodzafa és Kova együttesek zenészét ünnepelték.
A Sepsi Aréna folyosóján vásárt és gyerekfoglalkozásokat tartottak, továbbá kiállították Ádám Gyula gyimesi és moldvai muzsikosokról készített fotóit. Az ifjú tehetségek műsorán fellépett a Perkő, a Százlábú Táncegyüttesek, a Székely Mikó Kollégium néptáncegyüttese és a gyimesi Virics banda. Bemutatkoztak a györgyfalvi hagyományőrzők, majd a találkozó a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Táncrapszódia című, Zsuráfszky Zoltán rendezte folklórműsorával és táncházzal zárult.
Medve jelenléte miatt kaptak Ro-Alert riasztást kedden az esti órákban Székelykeresztúr, Csíkcsicsó és Parajd lakói.
Több mint száz utas volt azon a vonaton, amelynek kigyulladt a mozdonya kedden délután.
Tiltakozik a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) az új közalkalmazotti bértörvény tervezete ellen, amely a testület szerint „végérvényesen aláássa” az igazságszolgáltatás működését.
A gázolaj ára – az elmúlt egy évben először – a benzin ára alá csökkent a Rompetrol töltőállomásain, miután a kazah vállalat az elmúlt napokban 25 banival csökkentette a dízel üzemanyag literenkénti árát, miközben a benzin árát változatlanul hagyta.
A hazai színházi világ legrangosabb szakmai elismeréseit osztották ki hétfőn a bukaresti UNITER-gálán, ahol több erdélyi magyar alkotó és művész is elismerésben részesült.
Manipulációnak nevezte kedden Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Demeter András volt kulturális miniszter körüli botrányt, amelyet szerinte egy kontextusából kiemelt kijelentés robbantott ki.
Elhunyt Varró Éva pszichológus – adta hírül a Kolozsvár központú J.L. Moreno Pszichodráma Társaság (Societatea de Psihodramă J.L. Moreno). A szakembert 2024. augusztus 20-án Pro Urbe díjjal tüntette ki a csíkszeredai városvezetés.
Az RMDSZ akkor fogja eldönteni, hogy támogatja-e a jövendőbeli miniszterelnök-jelöltet, amikor kiderül, hogy mik a tervei – jelentette ki kedden Kelemen Hunor.
Életbe lépett a vágányzár az Újtusnád és Csíkszentsimon közötti vasútvonalon, amely egészen szeptember 16-ig tart majd, ezalatt az utasokat autóbuszok szállítják majd Csíkszereda és Újusnád között. Egy vasúti hidat kell újjáépíteni.
szóljon hozzá!