
Fotó: Kocsis B. János
Még mindig nem tudták maradéktalanul birtokba venni a visszaszolgáltatott árkosi Szentkereszty-kastélyt a tulajdonosok, holott a jogerős ítéletnek 2015-ben végrehajtó szerzett érvényt. Kincses Előd ügyvéd, az örökös Jankovich-Bésán család megbízottja csütörtöki, sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatóján számolt be a fejleményekről.
2018. március 08., 18:442018. március 08., 18:44
A Legfelsőbb Bíróság jogerős ítélete alapján szolgáltatták vissza az örökösöknek a kastélyt, ám
Többek között a pénzügyminisztérium indított civil pert, több millió euró kárpótlást követelve az új tulajdonosoktól a kommunizmus éveiben történt befektetések miatt. Ennek a pernek volt csütörtökön az első fordulója a Kovászna Megyei Törvényszéken, amikor a pénzügyminisztérium mellé a művelődési szaktárca is belépett.
Kincses Előd elmondta, az egész kastély nem ér ennyit, ezért hivatalos felmérést kérnek az állami befektetésekről. Az ügyvéd szerint a minisztérium követelése különben sem jogszerű, mert a törvény kimondja, az ingatlanokat a visszaszolgáltatás pillanatában levő állapotukban kell átadni az új tulajdonosnak. Ezzel az állam magát védte, hiszen a sok elhanyagolt, lerobbant ingatlant nem adhatták volna vissza olyan állapotban, mint ahogy államosították, ez esetben fordítva van, de így is érvényes a törvény. Másrészt túl későn indítottak pert a kárpótlásért, a három éves elévülési határidő után, részletezte az ügyvéd. Kincses Előd elmondta,
Arra hivatkoznak, hogy a fasiszta rendszerek, az Antonescu- vagy a Horthy-rezsim kiszolgálóinak nincs joguk visszakapni államosított vagyonukat.
Az épület korábbi tulajdonosa, Szentkereszty Béla 1944 júliusában halt meg, nem viselt sem állami, sem katonai tisztséget, nem volt egyik rendszer kiszolgálója sem – érvelt a jogi képviselő. Ugyanakkor arról is beszámolt, hogy a művelődési minisztérium fennhatósága alatt működő Árkosi Kulturális Központ vezetőségének három évvel ezelőtt megengedték, hogy ott hagyja a kastélyparkban levő Istálló Galériában a műtárgyak egy részét, ám azóta többszöri kérésre sem vitték el, ezzel is akadályozva a birtokbavételt. A sajtótájékoztatón jelen volt Jankovich-Bésán Elemér, az egyik tulajdonos, aki elmondta, kulturális központot szeretnének létesíteni a kastélyban.
Kelemen Hunor szerint indokolatlanul támadják a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezettel kapcsolatos kijelentései miatt az igazságszolgáltatási rendszer képviselői.
A védelmi minisztérium szerdán bejelentette, hogy az Egyesült Államok csökkenti a Romániában állomásozó katonáinak a számát.
Levélben értesít minden magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárt a levélszavazással kapcsolatos tudnivalókról a Nemzeti Választási Iroda (NVI). A több mint 904 ezer ember értesítését a héten kezdték meg.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu kedd este felszólította Ilie Bolojan kormányfőt, ne jelölje miniszterelnök-helyettesi tisztségre Oana Gheorghiut, hogy „veszélyeztesse” a román-amerikai kapcsolatokat.
Nicușor Dan államelnök szerint Oroszország továbbra is megpróbálja politikailag befolyásolni Romániát.
Két ember életét vesztette kedden délután egy súlyos közlekedési balesetben az E85-ös európai úton Iași megyében. Egy BMW személyautó és egy kamion ütközött össze.
Előzetes letartóztatásban marad a két ukrán állampolgár, akik a gyanú szerint az orosz titkosszolgálat megbízásából fel akarták gyújtani a Nova Post ukrán csomagküldő szolgálat bukaresti központját.
Oana Gheorghiut javasolja a kormányfő a Dragoș Anastasiu lemondásával megüresedett miniszterelnök-helyettesi tisztségbe. Javaslatát Ilie Bolojan kedden elküldte az elnöki hivatalnak.
A legfelsőbb bíróság (ICCJ) elnöke kedden kijelentette, hogy az intézmény nem a kormány vagy a parlament „jogalkotási tanácsadója”, ahogyan Kelemen Hunor állítja.
szóljon hozzá!