
Az egy hektárra jutó traktorok számát tekintve jól áll Kovászna megye. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Az utóbbi években emelkedett Háromszéken a traktorok és az azokhoz kapcsolható vagy magajáró mezőgazdasági gépek, gépesített munkaeszközök száma. Az emberi munkaerő megcsappanását valamelyest pótolni hivatott kedvező fordulat egyik magyarázata az európai uniós agrártámogatási pályázatok és pénzforrások okos kihasználása. Ezzel párhuzamosan egyes növénykultúrák terméshozama is az országos átlag fölé emelkedett.
2023. december 11., 09:332023. december 11., 09:33
A statisztikai adatokat Kozma Béla, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság ügyvezető igazgatója ismertette. Az adatközlés időszakában Háromszéken átlagosan 10,89 hektár termőföld jutott egy traktorra, ez az arány országos viszonylatban is a legjobbak között van.
A 7660 traktor mellett a megyében nyilvántartott egyéb mezőgazdasági gépek, eszközök: 1034 burgonyaültető és 990 burgonyaszedő gép, 3485 traktorutánfutó, több mint 560 kombájn, 1347 tárcsás földművelő gép, több mint 1230 permetező, csaknem 3660 traktorvontatású eke.
Pedig ezekből sem ártana több, ugyanis az erősödő gépállománynak és a kedvező időjárási viszonyoknak is köszönhetően a háromszéki mezőgazdasági vállalkozók és gazdák idén több tételnél is kimagasló eredményeket jegyezhettek. Például
étolajnak való repcét – akárcsak tavaly – 2550 hektáron termesztettek, és átlagosan számolva hektáronként 3196 kilogramm terméshozamot értek el, az előző évhez képest 646 kilóval többet.
A búzaföldek kiterjedése 20 936 hektárt tett ki idén, csaknem 200 hektárral kevesebbet, mint tavaly, de a hektárhozam 4920 kg volt, ami 262 kilóval több a tavalyinál.
Napraforgóból tavaly 1090 hektárt vetettek be 2881 kg-os terméshozammal, idén 1250 hektáron átlagban 2920 kg termett.
Burgonyát tavaly 12 886 hektáron termesztettek, idén 10 900 hektárra csökkent a terület, de a hektárhozam 19 850 kg-ról 24 077 kg emelkedett – igaz, tavaly közel 20 százalékkal volt alacsonyabb a sokéves átlagnál.
Tritikáléból (a búza és a rozs keresztezésével létrehozott szemes gabonaféle takarmánynövény) 5040 kilós átlagtermést értek el a gazdák 990 hektáron, míg tavaly csak 4691 kilóst a 2215 hektáron, ami 349 kilós növekedést jelent.
Árpát változatlanul 750 hektáron termesztettek, de a hozam 390 kg-mal több lett, 4277 kg-ról 4667 kg-ra emelkedett.
A tavaszi árpa miatt sem kellett idén panaszkodni, hiszen a 2300 hektáron átlagban 4217 kg termett, szemben a tavalyi 3976 kg-mal (2207 hektáron), vagyis itt 241 kilónyi plusz mutatható ki.
Egyedül a cukorrépa teljesített gyengébben 2022-höz képest, méghozzá hektáronként 1871 kilóval: idén 640 hektáron átlagban 41 818 kg termett, tavaly 515 hektáron átlag 43 689 kg. Ráadásul sok olyan gazdáról tudunk, akinek a botfalusi cukorgyár 5–7 éve tartozik az átvett répa árával.
Az összesen 370 980 hektár kiterjedésű Kovászna megyében a mezőgazdasági területek 187 243 hektárt tesznek ki, ebből 83 449 hektár megművelhető termőföld, 41 580 hektár kaszáló, 61 537 hektár legelő, 639 hektár gyümölcsös. A háromszéki mezőgazdasági területek 77 százaléka hegy- és dombvidéken van.
Komoly mennyiségű, jogellenesen tartott pirotechnikai eszköz került rendőrségi kézre december 31-én Borszéken és Gyergyóhollón a borszéki rendőrök ellenőrzési akciója során.
Nicușor Dan elnök szerint 2026-ban az államnak hatékonyabbá, igazságosabbá kell válnia és közelebb kell kerülnie a polgárokhoz, miután a 2025-ös esztendő „a megpróbáltatások, a szorongások és a jogos kérdések éve” volt.
November 12-én érkezik a magyarországi mozikba a Hogyan tudnék élni nélküled? című zenés romantikus vígjáték második része – közölte a Nemzeti Filmintézet (NFI) szerdán az MTI-vel.
A jövőben hivatalos polgárőrséget hoz létre a kászonaltízi önkormányzat, ugyanis az elmúlt időszakban történt kászonjakabfalvi gyújtogatások után belátták: szükség van a járőrőrözésekre. Addig is önkéntes alapon már elkezdték a tevékenységet.
Eddig csaknem 150 tonna pirotechnikai eszközt koboztak el a hatóságok a Tűzijáték elnevezésű országos akció során.
A Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) 2026-ban 250 kilométer új autópálya és gyorsforgalmi út forgalomba helyezését tervezi – közölte szerdán a Facebook-oldalán Cristian Pistol.
Az igazi havazás még várat magára Gyergyó térségének nagy részén, emiatt a korábbi évekhez képest valamivel kevesebb vendég érkezik Gyergyószékre szilveszterezni. A sípályákon a hóágyúzás segítségével ezekben a napokban indul az élet.
Téli útviszonyok jellemzik Hargita megye egyes térségeit december 31-én. Székelyudvarhely és Székelykeresztúr környékén jelenleg havazik, míg a Csíki- és a Gyergyói-medencében egyelőre elmaradt a hóesés.
Az év végi és újévi szabadnapok biztonsága érdekében fokozott rendőri jelenlét lesz tapasztalható a Kovászna megyében. A hatóságok arra kérik a lakosságot, hogy felelősségteljes magatartással járuljanak hozzá a közrend és a közbiztonság fenntartásához.
Erdővidék központjában is jóváhagyták a 2026-os helyi adók és illetékek emelését. A baróti tanács idei utolsó ülésén azonban nemcsak a kényszerű terhekről volt szó, hanem azokról a pozitív változásokról is, amelyeket a 2025-ös esztendő hozott.
szóljon hozzá!