
Számos háromszéki községben akadozik a vízellátás
Fotó: Tuchiluș Alex
A hetek óta tartó hőségben mindenhol megnövekedett a vízfogyasztás, Kovászna megyében több települést is fenyeget az ivóvízhiány. A Sepsiszentgyörgyhöz tartozó Szotyorban múlt héten már-már elviselhetetlenné vált a probléma, a reggeli órákban sem volt víz a háztartásokban, de mint kiderült, nem csak a szárazság következtében megnőtt lakossági fogyasztás állhat a jelenség mögött.
2024. július 02., 19:362024. július 02., 19:36
A Kovászna megyei Közművek Rt. már a múlt héten felhívta a lakosság figyelmét, hogy
a megnövekedett fogyasztás miatt ugyanis fennállhat a vízhiány kockázata. Több település is kiemelten érintett a problémában, köztük Sepsikőröspatak és Uzon, Szotyorban azonban elfogyott a lakosság türelme, a szolgáltatóhoz fordultak a gondjukkal.
Az általunk megszólaltatott szotyori lakó szerint a fennakadás másfél éve kezdődött, tavaly nyáron késő délutánonként, esténként szünetelt az ellátás, ezt akkor még elfogadhatónak találták a falubeliek. „Viszont idén annyira súlyos lett a probléma, hogy
– nyilatkozott, hozzátéve, hogy esetükben nagy eséllyel nem a szárazság miatti megnövekedett lakossági fogyasztás az elsődleges indok. Már csak azért sem, mert ez a jelenség hétfőtől péntekig áll csak fenn, akkor is napközben, hétvégére az ellátás helyreáll. Meglátása szerint
„Kaptunk már bejelentéseket lakóktól a tűzcsapoknál történő vízvételre vonatkozóan, de erre nincs konkrét bizonyítékunk. Amennyiben valakit rajtakapnánk, úgy természetesen értesítenénk a rendőrséget, és akkor meg lehetne fékezni a jelenséget” – tájékoztatott a témában Kozsokár Attila, a Közüzemek Rt. vezérigazgatója.
Sepsikőröspatakon már két hete, hogy a magasabban fekvő háztartások nem jutnak ivóvízhez
Fotó: Tuchiluș Alex
Elmondása szerint az előbbi problémát több községben is jelezték, Szotyor helyzete ilyen szempontból nem egyedülálló. „Azt szokták mondani, hogy
Valószínű, hogy ebben is van igazság, de egyelőre még nem alátámasztható” – tette hozzá az elöljáró.
A valósághoz hozzátartozik, hogy a cikkünkben is megszólaló lakó többedmagával felkereste a szolgáltatót a napokban, és felvázolta a problémát. Elmondása szerint a Közüzemek Rt. rendkívül tisztességesen állt a problémához, foglalkoznak vele, ma már Szotyorban és Kilyénben is normálisan működött a vízellátás.
Kozsokár Attila szerint ezeken a településeken, akárcsak a községek többségében, az ivóvizet sokan nem annak rendeltetése szerint használják, és ez az, ami egyértelmű probléma.
„Ami a beruházási elképzeléseinket illeti, a környékbeli községek közül többet is rá szeretnénk csatlakoztatni a városi hálózatra, és ez hosszú távon megoldaná a minőség és a mennyiség problémáját is” – fejtette ki az igazgató. Most azonban arra kérik a lakosságot, hogy bánjanak az ivóvízzel megfontoltan, mert mindenkinek kellemetlen, ha az alapvető tevékenységekre, így például a tisztálkodásra sincs elegendő víz, vagy elegendő nyomás a rendszerben.
A Közüzemek Rt. vezérigazgatója elmondta: a háromszéki városokban jól működik az ellátás, de a falvak nehezebb helyzetben vannak.
„Azt tapasztaljuk az általunk működtetett vidéki rendszerek esetében, hogy sajnos nagyon alul voltak méretezve. A vízházak, tárolóedények, a hálózat kapacitása alacsony, és ezért főleg akkor, amikor a nyári szezon beindul és az emberek nem rendeltetés szerint, hanem állatok itatására, locsolásra vagy egyéb célokra használják a vizet, leterhelődik a rendszer” – részletezte Kozsokár Attila.
Központosítaná a környező falvak vízellátását a Közüzemek Rt.
Fotó: Tuchiluș Alex
Sepsikőröspatakon, valamint Bodok község területén, főleg Zalánban, de Illyefalván és Uzon községben is jeleztek problémákat az elmúlt hetekben.
Gidófalván, Angyaloson idén egyelőre nincs gond, habár az elmúlt években itt is akadtak nehézségek a nyári periódusban. Az igazgató szerint olyan községek is vannak, ahol már márciusban elkezdődött egyfajta növekedés a fogyasztásban, és egészen júniusig tetőzött. „Ilyenkor, ha mondjuk ezer köbméterről indultunk, akkor júniusra kétezer köbméterig jutottunk, tehát
– magyarázta Kozsokár Attila.
A hosszú távú megoldás tehát a vízellátás központosításában rejlik, addig azonban csak úgy lehet elkerülni a vízhiányt, ha a lakosság is felelősségteljesen viszonyul a fogyasztáshoz.
Izgalmas időszak előtt áll a videójáték-ipar, aminek a jövőjébe kaphattunk betekintést a nyári bemutató-események révén. Összeállításunkban a legnagyobb bejelentéseket szedtük össze.
A fokozódó elégedetlenségek miatt japánsztrájkot indít az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben a Sanitas szakszervezet kedden. Az érdekvédelem főként a véglegesítés előtt álló egységes bértörvény-tervezet módosítását szeretné elérni.
A Hunyad megyei törvényszék elrendelte hétfőn annak a férfinek az előzetes letartóztatását, aki egy pisztollyal rálőtt négy emberre Lupényben. A törvényszék döntése nem jogerős, 48 órán belül megfellebbezhető.
A hét elején az átlagosnál melegebb idő várható, majd átmeneti lehűlés érkezik. A hónap közepétől ismét melegszik az idő, ugyanakkor záporokra és zivatarokra szinte minden nap számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéséből.
Rendkívüli ülésen fogadta el a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület azt a határozatot, amellyel a Monturist Kft. közgyűlésének összehívását kezdeményezik, ahol a cégvezető menesztését szeretnék elérni és kineveznék az utódját is.
A népzene, a könnyűzene és a gasztronómia találkozására épül a Folk & Roll Víkend, egy minifesztivál, amelyre július 31. és augusztus 2. között kerül sor Gyergyószentmiklóson. A város nem marad fesztiválhangulat nélkül idén sem.
Összesen 9,76 millió hektár területre nyújtottak be 671.334 egységes agrártámogatási kérelmet a június 5-i határidőig.
Idén májusban 4 679 826 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 2812-vel kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2784 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) hétfőn közzétett adataiból.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
Eugen Tomac kijelölt kormányfő hétfőn közölte, hogy legkésőbb szerdára véglegesíti miniszterjelöltjeinek listáját, és ismét hangsúlyozta, hogy technokrata kormánynak szeretne bizalmi szavazást kérni a parlamentben.
szóljon hozzá!