Több ezer mélyszegénységben élőt zárkóztatnak fel Sepsiszentgyörgyön

Antal Árpád és Simion Crețu •  Fotó: Bíró Blanka

Antal Árpád és Simion Crețu

Fotó: Bíró Blanka

Egy közösség erejét a leggyengébb láncszemének állapota határozza meg – szögezte le Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere a felzárkóztatás fontosságát hangsúlyozva.

Bíró Blanka

2021. október 07., 17:242021. október 07., 17:24

Csütörtökön a polgármester és Simion Crețu, a Központi Fejlesztési Ügynökség igazgatója

aláírták a finanszírozási szerződést az Őrkő negyedben ötven szociális lakás és egy óvoda építéséről, amit hamarosan egy közösségi ház építésével egészítenek ki.

A pályázat része egy átfogó felzárkóztatási projektnek, amely során a város három negyedében – az Őrkő és a Csíki negyedben, illetve Szépmezőn – mintegy 3300 mélyszegénységben élőt zárkóztatnak fel. A projekt kivitelezésével megbízott GAL Sepsi akciócsoport vezetője, Veres-Nagy Tímea elmondta, integrált megoldásra van szükség,

munkahelyeket kell biztosítani, rendezni kell a lakhatási körülményeket, korszerűsíteni az utcákat, óvodát, iskolát kell építeni, és elérni, hogy a gyerekek részt vegyenek a foglalkozásokon.

Tórh-Birtan Csaba alpolgármester kifejtette, az Őrkő negyedben 526 lakást térképeztek fel, ezek 77 százaléka engedély nélkül épült közterületre vagy tisztázatlan tulajdonú magánterületre.

A lakhatási körülmények rendkívül rosszak, a lakások 60 százaléka egy szobából áll, és 66 százalékban túl sokan laknak a lakás méretéhez viszonyítva.

Európai uniós támogatással az önkormányzat ötven szociális lakást épít az Őrkőn, a projekt értéke 17,7 millió lej, ebből 3,8 millió lej az önrész. Kétszáz négyzetméteres telken ikerház épül, egy rész alapfelülete 61,5 négyzetméter. A kivitelezést 2013 novemberéig kell befejezni.

A fejlesztés azt feltételezi, hogy a meglevő lakások közül néhányat le kell bontani,

bár ezek engedély nélkül közterületre épültek, minden érintettel külön tárgyalnak. A lakásokat a szociális lakások odaítélésének szabályzata szerint osztják majd szét.

Ugyanakkor épül egy 123 gyerek befogadására alkalmas óvoda, játszótérrel és sportpályákkal. Ennek értéke 3,5 millió lej, egymillió lej az önrész.

Simion Crețu, a Központi Fejlesztési Ügynökség igazgatója rámutatott, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat az elsők között van a régióban az uniós pénzek lehívása terén, jelenleg 53,7 millió euró értékben 24 finanszírozási szerződés van aláírva. Antal Árpád kifejtette, az ötven Őrkő negyedi lakás építése egy nagyobb projekt része. A cél az, hogy a város rendelkezzen több lakással, amit a rászorulóknak, a fiataloknak, szakembereknek, családoknak tud felajánlani. A tervek szerint az Országos Lakásépítési Ügynökség (ANL) tömbházat, sorházakat és lakónegyedet is épít Sepsiszentgyörgyön.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. szeptember 15., hétfő

Nehéz pénzügyi helyzetben a Hargita megyei tanács

A megszorítások miatt az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) támogatta beruházások közül a legfontosabbal, a megyeháza felújításával versenyt futnak az idővel – vázolta a helyzetet a Hargita megyei tanács elnöke, Bíró Barna Botond.

Nehéz pénzügyi helyzetben a Hargita megyei tanács
2025. szeptember 15., hétfő

Nem sok jóval biztatja Bolojan a közigazgatásban dolgozókat

Ilie Bolojan hétfőn a Victoria-palotában a közigazgatás reformjáról és követeléseikről tárgyalt a közigazgatási szakszervezetek képviselőivel.

Nem sok jóval biztatja Bolojan a közigazgatásban dolgozókat
2025. szeptember 15., hétfő

Megúszta a tanügyminiszter, elutasították az AUR egyszerű indítványát

Elutasította hétfőn a szenátus 40 támogató és a 82 ellenszavazattal a Daniel David oktatási miniszter elleni ellenzéki egyszerű indítványt.

Megúszta a tanügyminiszter, elutasították az AUR egyszerű indítványát
2025. szeptember 15., hétfő

Volt, aki egy kétcentis vágás miatt riasztotta a rohammentőket

Idén eddig közel 280 tűzesethez riasztották a Hargita megyei tűzoltóságot, azonban leggyakrabban a rohammentőknek (SMURD) kellett beavatkozniuk, több mint kétezer esetben vonultak helyszínre segíteni.

Volt, aki egy kétcentis vágás miatt riasztotta a rohammentőket
2025. szeptember 15., hétfő

Elképesztő motoros balesetet élt túl szinte sértetlenül két tini – videóval

Teljes gázzal, mindenféle körültekintés nélkül mentek be az útkereszteződésbe a fiatalok egy motorral, ahol egy autó érkezett. Borulás lett a vége, de szerencsés kimenetelű.

Elképesztő motoros balesetet élt túl szinte sértetlenül két tini – videóval
2025. szeptember 15., hétfő

Ingadozó hőmérsékletek és futózáporok – íme a kéthetes előrejelzés

A következő két hétben 20 és 30 Celsius-fok között ingadozik a legmagasabb nappali hőmérséklet és futó záporok várhatók Románia nagy részén – derült ki az Országos Meteorológiai Szolgálat szeptember 15–28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Ingadozó hőmérsékletek és futózáporok – íme a kéthetes előrejelzés
2025. szeptember 15., hétfő

Ezekkel az intézkedésekkel pörgetné fel a gazdaságot a PSD

Florin Manole munkaügyi miniszter hétfői sajtótájékoztatóján ismertette a Szociáldemokrata Párt (PSD) gazdaságélénkítő javaslatait a munkaügy területén.

Ezekkel az intézkedésekkel pörgetné fel a gazdaságot a PSD
2025. szeptember 15., hétfő

Meghalt egy páciens, miután vélhetően leesett a kórház beszakadt lépcsőjén – videóval

Életét vesztette egy 66 éves férfi a resicabányai megyei kórház területén. A páciens vélhetően leesett a lépcsőn, miután annak egyik foka beszakadt a súlya alatt. A rendőrség kivizsgálást indított.

Meghalt egy páciens, miután vélhetően leesett a kórház beszakadt lépcsőjén – videóval
2025. szeptember 15., hétfő

Egymásnak ellentmondó nyilatkozatok az alapélelmiszerek árrésstopjának kivezetéséről

A kormánykoalícióban volt tárgyalás arról, hogy az alapélelmiszerek árrésének korlátozását nem kellene meghosszabbítani október elsejétől – ismerte el hétfőn a sajtónak a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátusi frakcióvezetője.

Egymásnak ellentmondó nyilatkozatok az alapélelmiszerek árrésstopjának kivezetéséről
2025. szeptember 15., hétfő

Új tanév, új szabályok: így kapják a diákok az ösztöndíjakat az idei tanévben

A diákok november 20-án kapják kézhez a szeptemberi és októberi ösztöndíjat. A dokumentumokat október 2-áig kell leadni az iskolák titkárságán. Idén azonban a tantárgyversenyeken jól teljesítőknek már nem jár a motiváló ösztöndíj.

Új tanév, új szabályok: így kapják a diákok az ösztöndíjakat az idei tanévben