
A sepsikőröspataki Kálnoky-kastély. Archív
Fotó: Szabó Tamás
Több mint tízmillió euró uniós pénz igényelhető a háromszéki turisztikai célpontokra a Hívogató Románia. Az országjáró projekt révén.
2022. április 21., 16:042022. április 21., 16:04
Hegedüs Csilla, az európai alapok minisztériumának államtitkára arról számolt be, hogy négy év alatt európai uniós pénzből újul meg Háromszék számos épülete, továbbá több turisztikai célpontot népszerűsítenek, mint például a legendás Bálványos várát vagy a csernátoni Ika várát.
Megújul a sepsikőröspataki Kálnoky-kastély, a felújítandó nemesi házak között szerepel az oltszemi Mikó-kastély, valamint a kökösi Serester József-kúria. Felújítják a szacsvai és a bibarcfalvi református templomot is. Ugyanakkor támogatják a hagyományos háromszéki gasztronómia népszerűsítését.
Az országos helyreállítási terv (PNRR) kultúra és turizmus fejezete keretében összesen 225 műemlék épületet újítanak fel, illetve 300 ingatlant népszerűsítenek. A 12 turisztikai-kulturális útvonal kialakításának részét képező műemlék-felújítások legkésőbb 2026 júliusáig kell befejeződjenek.
Befejezték szerdán a közösségi faültetést Nyárádszeredában, ahol a volt téglagyár és szeméttelep helyére 15 ezer tölgyfacsemetét ültettek el. A 2,87 hektáros területen kialakított erdő az autópálya felől érkező portól, zajtól is védi majd a környéket.
Felére csökkentett költségvetéssel és időtartammal, de idén is megtartják a városünnepet Kézdivásárhelyen. A Sokadalmon egyetlen anyaországi zenekar lép fel, az is testvárosi ajándékként.
Az ország mintegy felét érintő viharos szélre adott ki szerdán elsőfokú (sárga) riasztást az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Testfelületének mintegy 80 százalékán súlyos égési sérüléseket szenvedett egy rudályi 55 éves férfi, miután feltehetően felgyújtotta magát; a SMURD helikopterével szállították Marosvásárhelyre kórházba – közölték szerdán a Szeben megyei hatóságok.
Régi lőszerelemet emeltek ki és szállítottak el Csíkszentkirályról Hargita megyei tűzoltóság kötelékében dolgozó tűzszerészek. A háborús időkből fennmaradt eszközre a vízhálózat cseréjén dolgozó munkások találtak rá.
Kigyúlt és jelentős anyagi károkkal járó tüzet okozott egy elektromos roller, amelyet éjszakára a töltőn hagytak.
Folyóba zuhant személyhez riasztották a tűzoltókat Segesváron. Az áldozatot holtan emelték ki a Nagy-Küküllőből, a mentők már nem tudtak segíteni rajta.
Halálos vasúti baleset és mozdonytűz is történt kedden este: Hunyad megyében egy nőt gázolt el a vonat, Máramaros megyében pedig több mint hatvan utast kellett biztonságba helyezni egy kigyulladt szerelvény miatt.
Elkezdődött a bölcsődei és óvodai iratkozás a 2026–2027-es tanévre, Székelyföldön csak néhány intézményben számítanak túljelentkezésre. A felvétel nem jelentkezési sorrendben dől el.
Egészséges életmóddal és a módosítható kockázati tényezőknek való kitettség csökkentésével megelőzhető a rákos megbetegedések mintegy 40 százaléka – hívták fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei.
szóljon hozzá!