Hirdetés
Hirdetés

Tizennégy koronavírussal diagnosztizált beteg van a sepsiszentgyörgyi kórházban

•  Fotó: Kocsis B. János

Fotó: Kocsis B. János

Jelenleg tizennégy koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált beteget kezelnek a sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórház fertőző betegségek osztályán. Öt bennfekvő koronavírus-gyanús, esetükben várják a tesztek eredményét – tájékoztatott szerdán online sajtótájékoztatón Rosu Mátyás, a kórház orvos igazgatója.

Bíró Blanka

2020. április 01., 13:012020. április 01., 13:01

2020. április 01., 13:582020. április 01., 13:58

Az egészségügyi szakember elmondta, az elmúlt időszakban nagyon sok koronavírus-fertőzés gyanús beteg jelentkezik a sürgősségen, folyamatosan alkalmazkodni kell a körülményekhez.

A koronavírussal diagnosztizált, kórházban kezelt orvosok állapota jó, közülük kettőnek van tüdőgyulladása, lázasak, étvágytalanok, de az állapotuk kielégítő.

Hirdetés

„Amint a teszteredményük negatív lesz, hazaengedik őket, várják, hogy visszatérjenek dolgozni” – mondta András-Nagy Róbert kórházigazgató.

Az első, koronavírussal diagnosztizált, gyógyult beteget szerdán már hazaengedték.

A jelenlegi protokoll szerint, a betegség 12. és 13. napján végeznek egymás után két tesztet, ha mind a kettő negatív, hazaengedik a beteget. Ez az eljárás hamarosan megváltozik, ha országszinten nagyon sok beteg lesz, és a terhelést nem bírják majd a laboratóriumok, így a tünetmenteseket majd teszt nélkül hazaengedik, és 14 napra lakhelyi elkülönítésbe kerülnek.

Feloldották a karantént az intenzív osztályon

Kedden este feloldották a karantén alól a kórház intenzív osztályát. A 38 alkalmazott közül eddig 28-nak érkezett vissza negatív koronavírusteszt-eredménye, ők a közegészségügyi igazgatóság és a helyi sürgősségi bizottság jóváhagyásával visszatértek dolgozni.

Az intenzív osztály fél napig volt teljesen személyzet nélkül, amikor kiderült, hogy az egyik bennfekvő beteg koronavírustesztje pozitív, a lezárással csökkentették a kórház kitettségét

 – mondta a kórházigazgató.

Megnövelték a kórház ellátási kapacitását

Átszervezésekkel tették lehetővé, hogy mintegy négyszáz beteget tud ellátni a sepsiszentgyörgyi kórház.

A koronavírussal diagnosztizált betegeket a főépületben kezelik, ez azt jelenti, hogy 200–250 fertőzött beteget tudnak fogadni, ezen kívül elkülönítve további 60 gyanús, tehát még nem konfirmált esetet.

Külön épületben, a régi kórházban fogadják azokat a betegeket, akik nem a koronavírus miatt szorulnak ellátásra, tehát például a kardiológiai, neurológiai eseteket, itt további mintegy száz beteget tudnak fogadni. Az oxigénhálózat kapacitását két és félszeresére emelték. A szervezésben a kínai tapasztalat alapján összeállított kézikönyvet alkalmazzák – szögezte le a kórházigazgató.

A sepsiszentgyörgyi kórház koronavírus-betegeket befogadó központ, ám ez nem azt jelenti, hogy például Suceava megyéből szállítanak oda a betegeket, hanem hogy a Kovászna megyei betegekre összpontosítanak.

„Végső fázisban számítunk arra, hogy más megyéből is küldhetnek betegeket, ha a más kórházak kapacitását meghaladja az esetszám. Ez a végső megoldás” – mutatott rá András-Nagy Róbert. Jelenleg a sepsiszentgyörgyi kórházban nincs más megyéből érkezett koronavírusos beteg.

Hárman felmondtak, alkalmazások várhatók

A sepsiszentgyörgyi kórházban három alkalmazott nyújtotta be a felmondását, mert a koronavírus-fertőzéstől tartanak: egy orvos, egy egészségügyi asszisztens és egy ápoló. András-Nagy Róbert kifejtette:

az orvos „nem megfutott a felelősség elől”, hanem mivel közel hetvenéves, az első vonalban nagyon veszélyeztetett, ezért közösen úgy döntöttek, otthonról segíti a kórház munkáját.

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke kifejtette, katonai rendelet teszi lehetővé, hogy hat hónapra versenyvizsga nélkül alkalmazzanak egészségügyi személyzetet, élnek ezzel a lehetőséggel, már zajlanak a tárgyalások, jövő héten megkötik a szerződéseket, első vonalban dolgozókat alkalmaznak.

Jelenleg a kórház közel ezer alkalmazottja közül 96 „esett ki”, ők kórházban, lakhelyi elkülönítésben vannak, de amint negatív a tesztjük, visszatérnek dolgozni.

Legtöbb másfél hétre elegendő védőfelszerelés raktáron

A kórház munkatársai, az intézményt segítő civil szervezetek óriási erőfeszítéseket tesznek, naponta órákat töltenek azzal, hogy a piacon még fellelhető védőfelszereléseket felkutassák. Raktáron még egy-másfél hétre elegendő tartalékaik vannak, ezek fogyása a beteglétszámtól függ. Már leadott megrendeléseik vannak, a kórházigazgató elmondta, hogy

ésszerűsítették a védőfelszerelés felhasználását, ebben az egészségügyi minisztérium által kiadott útmutató is segít.

Különböző esetekben használnak védőköpenyt, sebészi maszkot, más esetekben teljes védőruhát. Arra törekednek, hogy amikor felöltik a védőruhát, bemennek a beteghez, akkor ne csak egy pohár vizet vigyenek neki, hanem egyúttal több vizsgálatot, kezelést is elvégezzenek.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 18., hétfő

Elindultak Csíksomlyóra a lovasok a Maros megyei magyarság imaszalagjaival, rajtuk Márton Áron gondolataival

A csíksomlyói búcsú előtt néhány nappal idén is hagyományos eseménynek adott otthont Harasztkerék: hétfő este a Maros megyei magyar közösségek képviselői átadták az imaszalagokat a lovas zarándoklatnak, hogy elvigyék az imákat Csíksomlyóra.

Elindultak Csíksomlyóra a lovasok a Maros megyei magyarság imaszalagjaival, rajtuk Márton Áron gondolataival
Hirdetés
2026. május 18., hétfő

Kamarazenei est lesz Székelyudvarhelyen

Ludwig van Beethoven hegedű és zongoraszonátáit játszák kedden délután Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának Szent István Termében.

Kamarazenei est lesz Székelyudvarhelyen
Kamarazenei est lesz Székelyudvarhelyen
2026. május 18., hétfő

Kamarazenei est lesz Székelyudvarhelyen

2026. május 18., hétfő

Ha a képviselőház is elfogadja, akkor évente kell nyilatkozniuk a civil szervezeteknek a bevételeikről az ANAF-nak

Elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) azt a törvénytervezetét, amely szerint az egyesületeknek, alapítványoknak és szövetségeknek évente nyilatkozniuk kell a finanszírozási forrásaikról az Országos Adóhatóságnak.

Ha a képviselőház is elfogadja, akkor évente kell nyilatkozniuk a civil szervezeteknek a bevételeikről az ANAF-nak
2026. május 18., hétfő

A mezőgazdaságból élők számára sem lesz kötelező az e-Factura rendszer

Elfogadták a pénzügyminisztérium módosító indítványát, amely mentesíti az e-Factura rendszer kötelező használata alól a szerzői jogdíjból és mezőgazdasági tevékenységből jövedelmet szerző magánszemélyeket.

A mezőgazdaságból élők számára sem lesz kötelező az e-Factura rendszer
Hirdetés
2026. május 18., hétfő

Megnégyszereződött a medvék miatti lakossági bejelentések száma Hargita megyében

Május 1. és 18. között 60 lakossági bejelentés érkezett a Hargita megyei csendőr-felügyelőséghez lakott területek közelében megjelent medvékről, ami jelentős növekedést jelent az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest.

Megnégyszereződött a medvék miatti lakossági bejelentések száma Hargita megyében
2026. május 18., hétfő

Kiengedték a kórházból a kisfiút, aki két napot töltött egyedül az erdőben

Kiengedték hétfőn a kórházból azt az ötéves Szeben megyei gyermeket, aki csaknem két napot töltött egyedül az erdőben, mielőtt megtalálták a keresésére indult hatóságok.

Kiengedték a kórházból a kisfiút, aki két napot töltött egyedül az erdőben
2026. május 18., hétfő

Hantavírus Aradon: a szakemberek szerint egy régebbi, krónikussá vált fertőzésről van szó

Az Arad megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP) szakemberei a hantavírus-fertőzés hétfői bukaresti megerősítése után közölték, hogy a szerológiai vizsgálatok szerint régebbi, krónikussá vált fertőzésről van szó.

Hantavírus Aradon: a szakemberek szerint egy régebbi, krónikussá vált fertőzésről van szó
Hirdetés
2026. május 18., hétfő

Nem ússzuk meg szárazon: szinte minden nap eshet május második felében

A sokéves átlagnak megfelelő, ugyanakkor változékony időjárás várható május második felében, csapadékra szinten naponta számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat május 18–31. közötti időszakra érvényes előrejelzéséből.

Nem ússzuk meg szárazon: szinte minden nap eshet május második felében
2026. május 18., hétfő

Több mint 700 ezer online dokumentumot bocsátott ki ingyenesen idén az országos kataszteri hivatal

Az idei év első négy hónapjában 737 682 online iratot bocsátott ki ingyenesen az ingatlan- és telektulajdonosoknak az országos kataszteri és ingatlan-nyilvántartási hivatal (ANCPI).

Több mint 700 ezer online dokumentumot bocsátott ki ingyenesen idén az országos kataszteri hivatal
2026. május 18., hétfő

Elindult a jelentkezés a Bolyai Nyári Akadémia továbbképzéseire

Elindult a regisztráció a 34. Bolyai Nyári Akadémia pedagógus-továbbképzéseire, amelyek több helyszínen kínálnak szakmai fejlődési lehetőséget pedagógusok számára június 29. és július 24. között.

Elindult a jelentkezés a Bolyai Nyári Akadémia továbbképzéseire
Hirdetés