
Fotó: Kocsis B. János
Jelenleg tizennégy koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált beteget kezelnek a sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórház fertőző betegségek osztályán. Öt bennfekvő koronavírus-gyanús, esetükben várják a tesztek eredményét – tájékoztatott szerdán online sajtótájékoztatón Rosu Mátyás, a kórház orvos igazgatója.
2020. április 01., 13:012020. április 01., 13:01
2020. április 01., 13:582020. április 01., 13:58
Az egészségügyi szakember elmondta, az elmúlt időszakban nagyon sok koronavírus-fertőzés gyanús beteg jelentkezik a sürgősségen, folyamatosan alkalmazkodni kell a körülményekhez.
„Amint a teszteredményük negatív lesz, hazaengedik őket, várják, hogy visszatérjenek dolgozni” – mondta András-Nagy Róbert kórházigazgató.
A jelenlegi protokoll szerint, a betegség 12. és 13. napján végeznek egymás után két tesztet, ha mind a kettő negatív, hazaengedik a beteget. Ez az eljárás hamarosan megváltozik, ha országszinten nagyon sok beteg lesz, és a terhelést nem bírják majd a laboratóriumok, így a tünetmenteseket majd teszt nélkül hazaengedik, és 14 napra lakhelyi elkülönítésbe kerülnek.
Kedden este feloldották a karantén alól a kórház intenzív osztályát. A 38 alkalmazott közül eddig 28-nak érkezett vissza negatív koronavírusteszt-eredménye, ők a közegészségügyi igazgatóság és a helyi sürgősségi bizottság jóváhagyásával visszatértek dolgozni.
– mondta a kórházigazgató.
Átszervezésekkel tették lehetővé, hogy mintegy négyszáz beteget tud ellátni a sepsiszentgyörgyi kórház.
Külön épületben, a régi kórházban fogadják azokat a betegeket, akik nem a koronavírus miatt szorulnak ellátásra, tehát például a kardiológiai, neurológiai eseteket, itt további mintegy száz beteget tudnak fogadni. Az oxigénhálózat kapacitását két és félszeresére emelték. A szervezésben a kínai tapasztalat alapján összeállított kézikönyvet alkalmazzák – szögezte le a kórházigazgató.
„Végső fázisban számítunk arra, hogy más megyéből is küldhetnek betegeket, ha a más kórházak kapacitását meghaladja az esetszám. Ez a végső megoldás” – mutatott rá András-Nagy Róbert. Jelenleg a sepsiszentgyörgyi kórházban nincs más megyéből érkezett koronavírusos beteg.
A sepsiszentgyörgyi kórházban három alkalmazott nyújtotta be a felmondását, mert a koronavírus-fertőzéstől tartanak: egy orvos, egy egészségügyi asszisztens és egy ápoló. András-Nagy Róbert kifejtette:
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke kifejtette, katonai rendelet teszi lehetővé, hogy hat hónapra versenyvizsga nélkül alkalmazzanak egészségügyi személyzetet, élnek ezzel a lehetőséggel, már zajlanak a tárgyalások, jövő héten megkötik a szerződéseket, első vonalban dolgozókat alkalmaznak.
A kórház munkatársai, az intézményt segítő civil szervezetek óriási erőfeszítéseket tesznek, naponta órákat töltenek azzal, hogy a piacon még fellelhető védőfelszereléseket felkutassák. Raktáron még egy-másfél hétre elegendő tartalékaik vannak, ezek fogyása a beteglétszámtól függ. Már leadott megrendeléseik vannak, a kórházigazgató elmondta, hogy
Különböző esetekben használnak védőköpenyt, sebészi maszkot, más esetekben teljes védőruhát. Arra törekednek, hogy amikor felöltik a védőruhát, bemennek a beteghez, akkor ne csak egy pohár vizet vigyenek neki, hanem egyúttal több vizsgálatot, kezelést is elvégezzenek.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
szóljon hozzá!