
A BBTE sepsiszentgyörgyi kihelyezett tagozata
Fotó: Pinti Attila
Huszonkilenc fiatal jelentkezett a sepsiszentgyörgyi önkormányzat által támogatott nyelvtanfolyamra, közülük tizenhat jutott át a szűrőn, így tízen románul, illetve haton magyarul fognak tanulni – derül ki a polgármesteri hivatal honlapján közzétett eredményhirdetésből.
2022. március 29., 19:402022. március 29., 19:40
A város személyenként 700 lejjel támogatja a román fiatalok magyar és a magyarok román nyelvkurzusát, a 120 órás kurzust a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) sepsiszentgyörgyi kihelyezett tagozata szervezi. A képzés ezer lejbe kerül személyenként, és azok kaphatják meg a városháza részleges költségtérítését, akik a kurzus elvégzéséről kiállított bizonylatot mutatnak be. A nyelvkurzust 18 és 35 év közötti fiataloknak szánják, egyelőre a középiskolások nem vehetnek részt a programban, mert ők az iskolában napi szinten találkoznak a román nyelvvel, másrészt nehéz összeegyeztetni az iskolai programot a tanórákon kívüli tevékenységgel.
Értesüléseink szerint a 35 év felettieket is érdekelné a lehetőség, elsősorban a Sepsiszentgyörgyön élő román közösség tagjait, akiknek megkönnyítené a mindennapi kommunikációt, vagy éppen a munkavégzést, ha tudnának egy keveset magyarul. A programra 100 ezer lejt különítettek el a költségvetésből, de igény szerint ezt az év végéig kiegészíthetik. A program ötlete a város fiataljai körében végzett konzultáció kiértékelése során merült fel, ugyanis többen panaszkodtak, hogy nehezíti az álláskeresést, ha nem ismerik a másik közösség nyelvét.
Sorin Grindeanu szociáldemokrata pártelnök hétfőn lemondásra szólította fel a párt javaslatára kinevezett államtitkárokat és prefektusokat.
Egyelőre nem történt érdemi előrelépés azoknak a fellebbezéseknek az ügyében, amelyeket a Borboly Csaba és tizenkét másik ember elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.
Hiányzik 63 millió lej Hargita Megye Tanácsának 2026-os költségvetéséből, ezért a megyei önkormányzat több területen is visszafogta a kiadásokat, miközben a fejlesztésekről sem mond le. A képviselő-testület kedden dönt a 880 millió lejes büdzséről.
Továbbra is kiszámíthatatlan a helyzet a nemzetközi energiapiacon, és a közel-keleti válság, valamint a katari termelési kapacitások egy részének kiesése miatt a földgáz ára tartósan magas maradhat.
Változékony marad az időjárás a következő két hétben: többfelé hűvös éjszakák várhatók, miközben egyes térségekben napközben a hőmérséklet eléri a 22–23 Celsius-fokot is. Április végén és május elején gyenge csapadékra is számítani lehet.
Tizennyolc megye 72 településén és a fővárosban okozott károkat az elmúlt 24 órában a viharos szél, a legsúlyosabb incidens Vaslui megyében, Huși városban történt, ahol egy épületről lesodort tetőszerkezet rázuhant egy férfira, aki életét vesztette.
Cseke Attila fejlesztési miniszter hétfőn azt nyilatkozta, hogy az RMDSZ nem szavazza meg a Bolojan-kormány elleni bizalmatlansági indítványt.
Egy héttel az első aggasztó jelek után sem javallott a vezetékes víz fogyasztása Kézdivásárhely több utcájában. Hétfőn délben még nem álltak rendelkezésre a legutóbbi (pénteki) mintavétel laboratóriumi vizsgálatának eredményei.
Április 30-án, a magyar film napján lesz 125 éve, hogy bemutatták az első magyar filmként számon tartott A táncz című alkotást, ebből az alkalomból 125 produkció látható ingyen a Filmión április 27-e és május 10-e között.
Marosvásárhelyre indult szombaton a 39 éves, mezőbodoni férfi Pal Ionel Silviu, aki a mai napig nem tért vissza otthonába – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
szóljon hozzá!