
A BBTE sepsiszentgyörgyi kihelyezett tagozata
Fotó: Pinti Attila
Huszonkilenc fiatal jelentkezett a sepsiszentgyörgyi önkormányzat által támogatott nyelvtanfolyamra, közülük tizenhat jutott át a szűrőn, így tízen románul, illetve haton magyarul fognak tanulni – derül ki a polgármesteri hivatal honlapján közzétett eredményhirdetésből.
2022. március 29., 19:402022. március 29., 19:40
A város személyenként 700 lejjel támogatja a román fiatalok magyar és a magyarok román nyelvkurzusát, a 120 órás kurzust a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) sepsiszentgyörgyi kihelyezett tagozata szervezi. A képzés ezer lejbe kerül személyenként, és azok kaphatják meg a városháza részleges költségtérítését, akik a kurzus elvégzéséről kiállított bizonylatot mutatnak be. A nyelvkurzust 18 és 35 év közötti fiataloknak szánják, egyelőre a középiskolások nem vehetnek részt a programban, mert ők az iskolában napi szinten találkoznak a román nyelvvel, másrészt nehéz összeegyeztetni az iskolai programot a tanórákon kívüli tevékenységgel.
Értesüléseink szerint a 35 év felettieket is érdekelné a lehetőség, elsősorban a Sepsiszentgyörgyön élő román közösség tagjait, akiknek megkönnyítené a mindennapi kommunikációt, vagy éppen a munkavégzést, ha tudnának egy keveset magyarul. A programra 100 ezer lejt különítettek el a költségvetésből, de igény szerint ezt az év végéig kiegészíthetik. A program ötlete a város fiataljai körében végzett konzultáció kiértékelése során merült fel, ugyanis többen panaszkodtak, hogy nehezíti az álláskeresést, ha nem ismerik a másik közösség nyelvét.
A Richter-skála szerinti 3,3-as erősségű földrengés volt vasárnap este tíz óra előtt hét perccel.
Ittas gépkocsivezetőket nem azonosítottak, de gyorshajtót annál többet vasárnap délután a Maros megyei rendőrök, akik közúti razziát tartottak.
Rendőri kísérettel Ákosfalváról indul és Kolozs megye fele halad vasárnap este egy rendkívüli szállítmány, amelyre felhívják a gépkocsivezetők figyelmét.
A csíkszentmártoni református közösség önerőből felújította a gyülekezet parókiáját és imaházát és vasárnap hálaadó istentiszteleten ünnepelték meg mindezt.
A közel-keleti konfliktus miatt Katarban rekedt román állampolgárokat szállító repülőgép érkezik vasárnap Bukarestbe. A repatriáló járat a szaúd-arábiai Rijádból szállt fel, 183 román állampolgárral a fedélzetén.
A nemzetközi nőnap alkalmából a közösségi oldalán köszöntötte a nőket Nicușor Dan államfő.
Vasárnap 17 óráig Hargita megyében, a 15-ös országúton fokozott rendőri jelenlétre kell számítani.
Tizenhét személy kellett elhagyja az otthonát vasárnap délután amikor Dicsőszentmártonban egy tömbházlakásban tűz ütött ki. A lakás tulajdonosát égési sérülésekkel szállították kórházba.
A nyárádszeredai tűzoltók siettek segíteni vasárnap kora délután Iszlóba, ahol egy családi ház gyúlt meg.
Az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közzétett adatai szerint idén januárban 5403 cég szűnt meg Romániában, 47,22 százalékkal több, mint 2025 első hónapjában (3670).
szóljon hozzá!