Hirdetés
Hirdetés

Kovászna megyei jelöltként indul a parlamenti választásokon Mihai Tîrnoveanu

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

Mihai Tîrnoveanu, a Calea Neamului (A Nemzet Útja) szervezet elnöke erős önbizalommal és nagy tervekkel vág neki az aláírásgyűjtésnek Kovászna megyében, mivel képviselőként szeretne a parlamentben a Hargita és Kovászna megyei románok érdekében fellépni. Mindezekről hétfőn sajtótájékoztatón beszélt Sepsiszentgyörgyön.

Bodor Tünde

2024. szeptember 16., 19:102024. szeptember 16., 19:10

2024. szeptember 17., 10:002024. szeptember 17., 10:00

„Ellentétben másokkal, én tettem vagy szerettem volna tenni valamit a régióban élő románok identitásáért, míg mások előbb meg szeretnék választatni magukat, és utána ígérnek mindenfélét” – jelentette ki bevezetőképpen Tîrnoveanu.

Úgy látja, a román pártokhoz képest hátrányból indul, mert sokkal több szavazatra van szüksége, a 2020-as választások adataiból ítélve – számításai szerint – mintegy 13 ezerre (az érvényes szavazatok száma osztva a megyére leosztott képviselői helyek számával).

Indulásához előzetesen mintegy 2000 támogatói aláírást szeretne összegyűjteni (a kötelező kb. 1000, az érvényes szavazatok 0,5%-a), és állítása szerint ebben legalább harmincan segítik a megyében.

Független jelöltként nagyobb nyomatékot szeretne biztosítani a románok identitása megőrzése érdekében szervezett rendezvényeinek.

•  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Nemcsak a Kovászna, hanem a Hargita megyeiek képviseletét is felvállalná, mert őket senki nem képviseli – mondta. Éppen ezért nem Brassó megyében jelölteti magát, mert a románság reprezentálása ott meg van oldva.

Hogy miért független jelöltként indul, azt azzal magyarázta, hogy „szabad akar lenni, csak Isten alárendeltje”.

Bár két párt is felajánlotta támogatását (egyiket sem nevesítette), ő úgy véli, ha valakinek van egy jó kezdeményezése, a pártok vezetése sokszor blokkolja azt, mert kénytelenek kompromisszumokat, egyezségeket kötni a többi politikai alakulattal. „Semlegességem biztosítja, hogy bárkivel egyezkedhetem” – hangoztatta.

•  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Tîrnoveanu törvénykezdeményezéseivel többek között a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma (román rövidítése: FCRCHM) marosfői nyári egyetemének határozatait szeretné jogerőre emeltetni. Továbbá

egyesületének jelenlegi ösztöndíjprogramját is szeretne kiterjeszteni a régióban tanuló román tagozatos diákok körében: 1000 lejt juttatna évente 1000 diáknak.

Ehhez „ajtóról ajtóra” járna, mert főleg a nyilvánosságot, a közvéleményt szeretné „érzékenyíteni” és ez által a képviselőkre e célból nyomást gyakorolni.

A püspök áldását is magáénak tudja

Nemcsak az egyénekre, a pártokra is ilyenformán hatna, mivel azok általában az RMDSZ támogatására áhítoznak, viszont ha továbbra is mellőzik a Kárpát-kanyaron belül élő románok jogait, az itteni román oktatás drámai helyzetét, a nyilvánosság ellenük fordul és szavazatokat veszítenek – fejtegette.

Ez alkalommal azt kérte a megye román pártjainak vezetőitől, hogy ne állítsanak saját jelöltet, hanem őt támogassák, mert az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján egymás embereit úgysem fogják segíteni.

A jelen levő újságírók kérdéseire válaszolva A Nemzet Útjának vezetője kifejtette, nem hiszi, hogy a rá, mint független jelöltre adott szavazatok elvesznének, és a többi román párt esélyeit is csökkentenék, esetleg lenulláznák a megye román képviseltének esélyét.

Hirdetés

Állítása szerint indulásának bejelentése előtt szociológusokkal és pártokkal is konzultált, sőt Andrei püspök áldását is magáénak tudhatja.

Arra a felvetésre, miszerint az ő indulása mozgósító erővel bírna a magyarság körében és az általa elvárttal ellentétes hatást produkálna, úgy felelt: „És akkor soha ne induljon román nacionalista jelölt a megyében?”

Miután az újságírók szembesítették Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester véleményével, miszerint ő egy provokátor, és saját magát hitelteleníti, miután az itteni románok nem támogatják, azt válaszolta, a polgármester indoklás nélkül címkéz, foglalkozzon inkább a város fejlődésével.

Román osztály egy gyereknek is, fizetéspótlék az idetelepedő román oktatóknak

A nacionalista aktivista úgy látja, ha megválasztják, az itteniek „jobban és méltóbban” élnek majd, főleg a románok. Ezen azt érti, hogy megnövelik a korábban említett ösztöndíj-alapot, fenntartják a helybéli román hagyományőrző együtteseket, és a románok jobban láthatók lesznek.

•  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Bodzavidéken ilyen szempontból még nincs gond, de szerinte Erdővidéken sok hitét és nyelvét veszített román él. Vargyason éppen ezért díjaztak négy román gyereket, akik meg lettek fosztva attól a lehetőségtől, hogy anyanyelvükön tanuljanak.

Idézet
Román tagozatok létesítését fogom javasolni, akár 1-–2 gyereknek is”

– vázolta terveit. Az ország más részein is tapasztalható tanerőhiányt azzal orvosolná, hogy fizetéspótlékot, esetleg lakbértámogatást ajánlana fel a Kárpátokon kívülről idetelepedő román oktatóknak. Felháborodva említette egy 2015-ös ozsdolai tapasztalatát, mikor is egy román osztályban magyarul beszélt a tanító a gyerekekkel.

Az iskolákba bevezetné a Románok történelme tantárgyat – számára elfogadhatatlan, hogy most „csak történelmet” tanulnak,

és versenyeket szervezne olyan tudásanyagból, amit neves román történészek által írt könyvekből szereznének meg a diákok.

•  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Úgy gondolja, a megye román termelőinek (pl. a zabolai csobánok) kiváló termékeit népszerűsíteni kell a Kárpátokon kívül is, ugyanúgy, mint a helybéli román panziókat, hogy megtalálják őket az átutazók. Tîrnoveanu azt is célul tűzte ki, hogy finanszírozást szerez a megyében a két világháború között épült műemlék román templomok felújítására, de a nem műemlékként kategorizáltakra is. Elrettentő példaként említette a székelyszáldobosi és magyarhemányi román templomokat, amelyek régóta üresen állnak, beszegezett ablakokkal.

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 25., szerda

Kitiltják az iskolákból és kórházakból a szexuális agresszorokat

A szerdán elfogadott törvénytervezet szerint a szexuális agresszióért vagy kizsákmányolásért elítélt, és emiatt nyilvántartásba vett személyek nem dolgozhatnak iskolákban, kórházakban, idősotthonokban, szociális, testnevelési és sportközpontokban.

Kitiltják az iskolákból és kórházakból a szexuális agresszorokat
Hirdetés
2026. február 25., szerda

A deficitcsökkentő intézkedések ellen tüntetnek a tanügyi szakszervezetek Bukarestben

A tanügyi szakszervezetek a Cotroceni-palota előtt tüntetnek szerdán, mert fel akarják hívni a figyelmet arra, hogy az oktatási rendszerben dolgozók nem értenek egyet a költségvetési hiány csökkentésére hozott politikai intézkedésekkel.

A deficitcsökkentő intézkedések ellen tüntetnek a tanügyi szakszervezetek Bukarestben
2026. február 25., szerda

Januárban több italcsomagolást váltottunk vissza, mint amennyi piacra került

A betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) elindítása óta eltelt több mint két évben több mint 8,9 milliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság, és több mint 647 ezer tonnás mennyiség került az újrahasznosító állomásokra.

Januárban több italcsomagolást váltottunk vissza, mint amennyi piacra került
2026. február 25., szerda

Mielőtt beköszöntene a tavasz, még jön egy kis havazás

Csapadékos időre, az ország jelentős részén havazásra, a hegyekben hófúvásra figyelmeztető előrejelzést adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Mielőtt beköszöntene a tavasz, még jön egy kis havazás
Hirdetés
2026. február 25., szerda

Erdély közepéig ér a házkutatásokba torkollt harmadik ligás bundabotrány – videóval

Több mint harminc házkutatási parancsot hajtottak végre szerdán a hatóságok egy sportfogadási bundabotrány kapcsán. Huszonegy embert állítottak elő és hallgattak ki.

Erdély közepéig ér a házkutatásokba torkollt harmadik ligás bundabotrány – videóval
2026. február 25., szerda

Egyszerű indítványt nyújtott be Demeter András művelődésügyi miniszter ellen az AUR

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakcióvezetője, Petrișor Peiu szerdán egyszerű indítványt nyújtott be a szenátusban Demeter András művelődésügyi miniszter ellen.

Egyszerű indítványt nyújtott be Demeter András művelődésügyi miniszter ellen az AUR
2026. február 25., szerda

A kedd esti kormánydöntés után sem veti el a tiltakozás lehetőségét a Sanitas

A kormány kedd esti döntése értelmében az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben nem alkalmaznak bércsökkentést, a Sanitas szakszervezet azonban még nem állítja le a korábban bejelentett tiltakozások előkészítését.

A kedd esti kormánydöntés után sem veti el a tiltakozás lehetőségét a Sanitas
Hirdetés
2026. február 25., szerda

A nyugdíjkorhatár emelését tervezik bizonyos ágazatokban

Emelni kell a nyugdíjkorhatárt mindazoknál az alkalmazotti kategóriáknál, amelyek valamilyen formában korkedvezményben részesülnek – jelentette ki kedd este Ilie Bolojan miniszterelnök a rendőrök bukaresti tüntetésére reagálva.

A nyugdíjkorhatár emelését tervezik bizonyos ágazatokban
2026. február 25., szerda

Gazdaságélénkítő csomag: a fogyasztás helyett a termelésre építenék a növekedést

A kedd este elfogadott gazdaságélénkítési csomag nem csupán a 2026-os évre szól, hanem 2032-ig határozza meg az állami támogatási programokat, amelyekre összesen 5 milliárd eurót irányzott elő a kormány – jelentette be Alexandru Nazare pénzügyminiszter.

Gazdaságélénkítő csomag: a fogyasztás helyett a termelésre építenék a növekedést
2026. február 25., szerda

Az AI nem vállal felelősséget – ezért marad kulcsszerepe a fordítóirodáknak

A mesterséges intelligencia alapjaiban alakítja át a fordítás világát, de nem minden helyzetben válthatja ki az emberi szakértelmet.

Az AI nem vállal felelősséget – ezért marad kulcsszerepe a fordítóirodáknak
Hirdetés