Háromszék mind az öt városában utcára vonultak a tarthatatlan medvehelyzet ellen tiltakozva, kérve az emberi élet és a javak védelmének biztosítását azokban a megyékben, ahol az elszaporodott medveállomány veszélyezteti a lakott területeket. Egyúttal kiálltak Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter mellett, hogy ellenszélben is javíthasson a helyzeten.
2021. június 29., 16:522021. június 29., 16:52
Fotó: Kovászna megye tanácsának sajtóirodája
Háromszék mind az öt városában utcára vonultak a tarthatatlan medvehelyzet ellen tiltakozva, kérve az emberi élet és a javak védelmének biztosítását azokban a megyékben, ahol az elszaporodott medveállomány veszélyezteti a lakott területeket. Egyúttal kiálltak Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter mellett, hogy ellenszélben is javíthasson a helyzeten.
2021. június 29., 16:522021. június 29., 16:52
Fotó: Kocsis B. János
A járványügyi korlátozások miatt egy-egy helyszínen – Sepsiszentgyörgyön, Baróton, Bodzafordulón, Kovásznán és Kézdivásárhelyen – legtöbb százan gyűltek össze, hangsúlyozva, hogy ennél sokkal többen kiálltak volna az ügy mellett.
A Sepsiszentgyörgyön tüntetők színes táblákat emeltek a magasba, a medve által szétmarcangolt állatok sokkoló képeivel: #emberélet, Emberélet vagy medve – döntsetek! Kovászna megyében 1700 medve az erdőkben – 700 a statisztikákban! Számunkra az emberélet az első! feliratokkal.
Fotó: Kocsis B. János
A petíciót szövegét Fodor István, Bodok község polgármestere olvasta fel. Hangsúlyozta, Románia bizonyos térségeiben, kiemelten Argeș, Brassó, Buzău, Hargita, Kovászna, Maros, Neamț, Prahova, Szeben és Vrancea megyékben közbiztonságot veszélyeztető problémává váltak a lakott területekre bejáró nagyvadak.
Most már nemcsak a mezőgazdasági területeket dézsmálják és az állatállományt tizedelik meg a medvék, hanem egyre gyakoribbakká váltak az emberi életet veszélyetető medvetámadások. Felidézte, hogy néhány nappal ezelőtt Zágonban és Sepsiszentgyörgyön emberre támadt a medve. 2016 januárja és 2021 júniusa között országos szinten 6400 esetben tárcsázták a 112-es segélyhívó számot medvetámadás miatt, az utóbbi két évben jelentősen megnőtt a segélykérések száma.
Fotó: Kocsis B. János
A petícióban kérik, hogy vezessék vissza a felelős vadgazdálkodást állományszabályozó beavatkozásokkal, a lakott területeken garázdálkodó medvéket telepítsék át, amennyiben ez nem lehetséges, lőjék ki a problémás egyedeket. Kérik, hogy tegyék lehetővé az azonnali beavatkozást, amikor emberi életek kerülnek veszélybe. Valamint azt, hogy az állam térítse meg a medvekárokat, gyorsítsa fel az elhúzódó kifizetéseket gyorsítsa fel.
Fotó: Kocsis B. János
A tüntetőket Ráduly István prefektus fogadta, átvette a petíciót. Kifejtette, eddig négy hivatalos beadványcsomagot küldtek a környezetvédelmi minisztériumnak, a becsült kár több ezer euró. Az elmúlt időszakban az összes videokonferencián szóba hozta a medvekérdést, részletesen tájékoztatta a helyzetről mind Florin Cîțu kormányfőt, mind Lucian Bode belügyminisztert. „Mindenben támogatom az önkormányzatokat, a szakminisztériumot, Tánczos Barna környezetvédelmi minisztert, hogy a medvekérdésre sürgősen, hosszútávra is megnyugtató megoldást találjunk, az emberek érekében” – hangoztatta Ráduly István.
Fotó: Kocsis B. János
Fotó: Kocsis B. János
Fotó: Kovászna megye tanácsának sajtóirodája
Fotó: Kovászna megye tanácsának sajtóirodája
Fotó: Kovászna megye tanácsának sajtóirodája
Fotó: Kovászna megye tanácsának sajtóirodája
Fotó: Kovászna megye tanácsának sajtóirodája
Fotó: Kovászna megye tanácsának sajtóirodája
Fotó: Kovászna megye tanácsának sajtóirodája
Fotó: Kovászna megye tanácsának sajtóirodája
Fotó: Kovászna megye tanácsának sajtóirodája
Fotó: Kovászna megye tanácsának sajtóirodája
Fotó: Kovászna megye tanácsának sajtóirodája
Fotó: Kovászna megye tanácsának sajtóirodája
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
szóljon hozzá!