Hirdetés
Hirdetés

Tanulja a város a kerékpárkölcsönző rendszer működését

A város 16 pontján lehet kerékpárt kölcsönözni •  Fotó: Tuchiluș Alex

A város 16 pontján lehet kerékpárt kölcsönözni

Fotó: Tuchiluș Alex

Száz kihelyezett kerékpárral zajlik a sepsiszentgyörgyi kerékpárkölcsönző rendszer, a Sepsi Bike beüzemelése, tesztelése, ami kezelőjének, a Rekreatív Rt.-nek is sok kihívást tartogat. Antal Árpád polgármester a városlakók türelmét kéri, mivel számukra a napokban még nem hozzáférhetők a biciklik. Augusztus 10-től történik ez meg, de esetleges problémák még akkor is felmerülhetnek.

Bodor Tünde

2024. augusztus 08., 18:292024. augusztus 08., 18:29

Nagy infrastruktúra, komplex informatikai és jogi háttér szükséges ahhoz, hogy a városvezetés által elképzelt környezetbarát közlekedés működjön: egyelőre a város 16 pontján állnak a dokkolók, a tervezett 230 kerékpárból azonban még csak 100 van kihelyezve.

A rendszert most tesztelik a működtetők, amíg minden nem tökéletes, nem indítják el

– mondta az elöljáró.

Ellenőrizni kell ugyanis – többek között –, hogy a kerékpárokat felismeri-e minden dokkoló minden alkalommal, működnek-e a beléjük épített jeladók, illetve észleli-e őket a rendszer.

Még tiltott gyümölcs, de augusztus 10-től hozzáférhetők •  Fotó: Bodor Tünde Galéria

Még tiltott gyümölcs, de augusztus 10-től hozzáférhetők

Fotó: Bodor Tünde

Az is a tesztelési időszakban derül ki a város számára, hogy mikor és milyen útvonalakon nagyobb az igény a biciklikre és olyankor elegendő kerékpár áll-e rendelkezésre. Ha kiszámítható módon előfordul nagyobb fluxus, akkor még lehet bővíteni az adott útvonalon a rendszert.

Egy meccs alkalmával például felvetődhet az a probléma is, hogy túl sokan érkeznek kölcsönzött biciklivel, de az ott lévő állomás nem tudja befogadni az összeset

(márpedig az óra ketyeg és az idő függvényében fizetni kell), így erre is megoldást kell találni.

A rendszerről minden tudnivaló megtalálható a sepsibike.ro honlapon.

Hogyan használhatók a Sepsi Bike kerékpárok?

Mindazok, akik biciklit kölcsönöznének naponta 6 és 22 óra között tehetik meg. Először

le kell tölteniük a telefonjukra a GloBikes alkalmazást, majd regisztrálniuk kell, amihez be kell szkennelni a személyi igazolványt és meg kell adni a bankkártya adatokat a fizetéshez.

Mindezt csak az első alkalommal kell megtenni, az alkalmazás a megjegyzi az adatokat.

Hirdetés

A regisztrációt követően az alkalmazás által generált QR-kód leolvasásával vagy kód beírásával vehető igénybe a kerékpár.

A kerékpárok használata az első 30 percben ingyenes, a következő egy óráért 2 lejt, a második óráért 4 lejt kell fizetni.

A biciklikölcsönzők beüzemelése után a működtetők várják a lakosság visszajelzéseit: ezt több felületen is megtehetik, de egy erre a célra létesített, 6 és 22 óra között működő ügyfélszolgálat is rendelkezésükre áll (0374–451350).

Tavaszig, ha szükséges, a visszajelzések alapján megejtik a szükséges korrekciókat – ígérte a városvezető.

Felértékelődnek a bicikliutak

A biciklis közlekedést pártolók leggyakoribb panasza a bicikliutak folytonosságának a hiányára és az autóvezetők figyelmetlenségére, arroganciájára vonatkozik. Utóbbi nem tartozik az önkormányzat hatáskörébe, de előbbire vonatkozóan

a városnak szerződése van egy munkacsoporttal egy biciklis mesterterv készítésére,

nekik köszönhetően lett például kiemelkedően biztonságos a bicikliút a Gyár vagy a Csíki utcán – tudtuk meg a csütörtöki sajtótájékoztatón.

Folyamatban a város összes kerékpársávjának a felülvizsgálata, jegyzik, ha valamin kell módosítani és amennyiben lehet – például ha festéssel megoldható a gond –, már idén megejtik a változtatásokat. Vannak azonban nehezebben áthidalható akadályok is, például útkereszteződésekben külön villanyrendőr kellene a bicikliseknek – vázolta a problémákat az elöljáró.

Idézet
Egy olyan tervet sem fogad el az önkormányzat, amelyre ez a munkacsoport nem bólint rá”

– közölte Antal Árpád.

Az informatikai rendszerek is szoktak néha hibázni •  Fotó: Bodor Tünde Galéria

Az informatikai rendszerek is szoktak néha hibázni

Fotó: Bodor Tünde

Az említett csoportban olyan emberek kaptak helyet, akik igen sokat közlekednek kerékpárral, de jogászok és tervezők is, hiszen az elképzeléseket össze kell fésülni a törvényes előírásokkal.

A polgármester nem ígérte meg, hogy mindenhol lesz külön bicikliút a városban, mert ez fizikailag lehetetlen, de azt igen, hogy mindenhol ki lesz jelölve a kerékpárosok számára egy sáv. „Ez egy folyamat, és egyszer csak arra eszmélünk, hogy van egy koherens bicikliúthálózat a városban”, vázolta a jövőt Antal Árpád.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 08., hétfő

Csak bírja a pénztárcánk – ezeket a videójátékokat várjuk a GTA 6 mellett (1.)

Izgalmas időszak előtt áll a videójáték-ipar, aminek a jövőjébe kaphattunk betekintést a nyári bemutató-események révén. Összeállításunkban a legnagyobb bejelentéseket szedtük össze.

Csak bírja a pénztárcánk – ezeket a videójátékokat várjuk a GTA 6 mellett (1.)
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Japánsztrájk kezdődik az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben

A fokozódó elégedetlenségek miatt japánsztrájkot indít az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben a Sanitas szakszervezet kedden. Az érdekvédelem főként a véglegesítés előtt álló egységes bértörvény-tervezet módosítását szeretné elérni.

Japánsztrájk kezdődik az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben
2026. június 08., hétfő

Rálőtt a családtagjaira, majd az erdőbe menekült – megvannak a rendőrségi részletek a lupényi lövöldözésről

A Hunyad megyei törvényszék elrendelte hétfőn annak a férfinek az előzetes letartóztatását, aki egy pisztollyal rálőtt négy emberre Lupényben. A törvényszék döntése nem jogerős, 48 órán belül megfellebbezhető.

Rálőtt a családtagjaira, majd az erdőbe menekült – megvannak a rendőrségi részletek a lupényi lövöldözésről
2026. június 08., hétfő

Nyárias napok és csapadékos időszakok váltogatják egymást a kéthetes előrejelzésben

A hét elején az átlagosnál melegebb idő várható, majd átmeneti lehűlés érkezik. A hónap közepétől ismét melegszik az idő, ugyanakkor záporokra és zivatarokra szinte minden nap számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéséből.

Nyárias napok és csapadékos időszakok váltogatják egymást a kéthetes előrejelzésben
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Leváltaná Gyergyószentmiklós a Monturist vezetőjét

Rendkívüli ülésen fogadta el a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület azt a határozatot, amellyel a Monturist Kft. közgyűlésének összehívását kezdeményezik, ahol a cégvezető menesztését szeretnék elérni és kineveznék az utódját is.

Leváltaná Gyergyószentmiklós a Monturist vezetőjét
2026. június 08., hétfő

Folk & Roll Víkend névvel tartanak minifesztivált Gyergyószentmiklóson

A népzene, a könnyűzene és a gasztronómia találkozására épül a Folk & Roll Víkend, egy minifesztivál, amelyre július 31. és augusztus 2. között kerül sor Gyergyószentmiklóson. A város nem marad fesztiválhangulat nélkül idén sem.

Folk & Roll Víkend névvel tartanak minifesztivált Gyergyószentmiklóson
2026. június 08., hétfő

APIA: közel 10 millió hektár területre nyújtottak be agrártámogatási kérelmet idén

Összesen 9,76 millió hektár területre nyújtottak be 671.334 egységes agrártámogatási kérelmet a június 5-i határidőig.

APIA: közel 10 millió hektár területre nyújtottak be agrártámogatási kérelmet idén
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Ennyi volt az átlagnyugdíj a legutóbbi összesítés szerint

Idén májusban 4 679 826 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 2812-vel kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2784 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) hétfőn közzétett adataiból.

Ennyi volt az átlagnyugdíj a legutóbbi összesítés szerint
2026. június 08., hétfő

Újabb hónapra hosszabbították meg a vészhelyzetet Parajdon

Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.

Újabb hónapra hosszabbították meg a vészhelyzetet Parajdon
2026. június 08., hétfő

Tomac: legkésőbb szerdáig véglegesítem a kabinet összetételét

Eugen Tomac kijelölt kormányfő hétfőn közölte, hogy legkésőbb szerdára véglegesíti miniszterjelöltjeinek listáját, és ismét hangsúlyozta, hogy technokrata kormánynak szeretne bizalmi szavazást kérni a parlamentben.

Tomac: legkésőbb szerdáig véglegesítem a kabinet összetételét
Hirdetés