
Minden szükséges élelmiszer itt van 70 kilométeren belül, csak élni kell a fogyasztás lehetőségével
Fotó: Beliczay László
Napjainkban egyre nagyobb figyelem fordul a helyi termékek értékesítésére és fogyasztására, ám a multinacionális cégekkel így is nagyon nehéz felvenni a kereskedelmi versenyt. Ezért is kezdeményezett a Civitas Alapítvány és az Erdélyi Gyógynövénykert Egyesület egy támogató jellegű projektet a gyógynövénytermesztők megsegítésére és fejlesztésére.
2022. október 27., 20:262022. október 27., 20:26
2022. október 27., 20:282022. október 27., 20:28
A multicégek piacgazdaságával minden kisvállalkozónak nehéz felvennie a harcot, a sorból pedig az úgynevezett füvesemberek sem maradnak ki. A gyógynövénygyűjtők és helyi termelők megsegítésére, illetve képzésére kezdeményezett projekt által a székelyföldi gyógynövényeket és az azokból született készítményeket szeretnék népszerűsíteni, hogy méltó helyet tudjanak elfoglalni a piacon.
A harminc hónap alatt
amelyben Macalik Ernő biológus, Csibi Imre orotvai gyógyító és Pálfalvi Pál botanikus életművéből mutatnak be szemelvényeket – magyarázta a programot ismertető sajtótájékoztatón Bákai Magdolna, a kezdeményezés egyik képviselője.
Fotó: Beliczay László
A Civitas Alapítvány immár harminc éve olyan fejlesztéseket helyez fókuszba és alkalmaz, amelyek a helyi közösségeket mozgósítják és serkentik együttműködésre – jegyezte meg Kolumbán Gábor, a szervezet vezetője. Elmondása szerint az alapítvány a hagyományos termelést támogatva több képzést is tartott, legutóbb például gyümölcstermesztéssel kapcsolatosan zajlott egy kurzus. Mint kifejtette,
Egy kezdeményezés már meg is született az említett projekten kívül, ugyanis létrehoztak Székelyudvarhelyen egy gyógynövényes boltot, amely a Helyénvaló nevet kapta, ide számos olyan termelőtől kapnak gyógynövényes termékeket, akinek a piaci elhelyezkedésben kellett segítség. „Ez egy nagy szabadságharc a multicégek ellen, amelyek ellehetetlenítik a kisvállalkozókat” – jelentette ki.
Fotó: Beliczay László
Orbán Árpád, a projekt vezetője szerint több száz kisebb manufaktúra van, amit otthonról üzemelnek helyi termelők. Elmondása szerint
A számadatok szerint a közel két és fél éves projektre 250 ezer svájci frank értékű támogatás érkezett, továbbá a Norvég Alap, a Bethlen Gábor Alap és Hargita Megye Tanácsa is nagyban támogatta a kezdeményezést.
Fotó: Beliczay László
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem egyik kutatása során a Kárpát-medence összes szegletéből vizsgált be borsmentapéldányokat. A kutatás elsősorban arra összpontosított, hogy a növénynek melyik vidéken a legerősebb az illóolaj-tartalma. E tekintetben a leggyengébbnek az alföldön talált borsmenta bizonyult, míg a legmagasabb értéket a székelyföldi havasokban talált példányokban mutatták ki – ismertette Flórián Albert, a Halasági Csibi Egyesület képviselője, egyben az orotvai gyógyító Csibi Imre unokája.
Fotó: Beliczay László
Az egészségügyi miniszter és a pénzügyi tárca vezetője jövő héten az Egyesült Államokba utazik elkezdeni a tárgyalásokat a Pfizer vállalat képviselőivel – jelentette ki szerda este Ilie Bolojan miniszterelnök.
A húsvéthétfői bántalmazás ügyében Béres Norbert részletesen ismertette a történteket a Székelyhonnal. Elmondása szerint több ütés érte, az incidensben a Sepsi OSK szakmai stábjának tagjai is érintettek. A fociklub sportigazgatója is megszólalt.
A kormány öt stratégiai irányt jelölt ki a villamosenergia-ágazat fejlesztésére az árak csökkentése és az energiabiztonság javítása érdekében – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan miniszterelnök.
Közlekedési baleset történt szerdán kora este Sepsiszentgyörgyön, két gépjármű ütközött, a baleset következtében pedig két személy kórházba került.
Nicușor Dan államfő szerdán közölte, hogy aláírta az ügyészségi vezetők kinevezéséről szóló dekrétumokat. Gill-Julien Grigore-Iacobici az egyetlen jelölt, akinek a kinevezését elutasította az elnök.
A nyugati államok kritikus infrastruktúrája elleni kibertámadást hárított el az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) partnerintézményeivel, köztük a Román Hírszerző Szolgálattal (SRI) közösen – adta hírül Nicușor Dan államfő.
Közösségi összefogással szerveznek jótékonysági estet április 11-én a gyergyószentmiklósi Godako rendezvényteremben. Az esemény célja támogatást nyújtani Kozma Gabriellának, akit sokan önkéntesként és segítőkész közösségi emberként ismernek.
A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt szerdán 14 óra 9 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Rendszerszintű hiányosságokra hívta fel a figyelmet egy elkeseredett hozzátartozó egy közösségi médiás bejegyzésében. A panasz nem a főorvos szakmai hozzáértését, hanem az empátia hiányát és a nem megfelelő tájékoztatást sérelmezi. Reagált a kórház.
Elfogadták szerdán Marosvásárhelyen a városháza alkalmazottainak csökkentéséről szóló határozattervezetet, amely alapján több mint kétszázzal kevesebb lett az állások száma. Papíron ugyan nagy a csökkenés, a valóságban azonban pár embert érint a változás.
1 hozzászólás